Puhelinkäytös on täysin alkeellista isolla osalla aikuisista ihmisistä, jopa virkamiehillä/-naisilla jotka työkseen hoitavat virallisia asioita puhelimitse.
Soitetaan paikkaan X ja ensimmäisenä valitetaan kun joutui jonottamaan puhelimessa, sitten pyydetään puhelinnumeroa henkilölle A ja kun puhelimeen vastannut asiakapalvelija alkaa numeroa kertomaan lähdetään perkele kaupasta sitä kynää ostamaan ja sitten toisesta kaupasta paperia. Siinä se jono kasvaa kun tämmöset tollot pitää asiakaspalvelijaa varattuna. Jos asiana on pyytää numeroa niin kynä ja paperi valmiiksi ennen puhelua. Tai jos asia vaatii tiettyjen tietojen kertomista puhelimeen niin ne tarvittavat tiedot on suotavaa etsiä ennen puhelua.
Jos haluaa jättää soittopyynnön niin oma numero on aika kätevää muistaa tai luntatat jostain.
Se puhelimen toisessa päässä oleva asiakaspalvelija/vaihteenhoitaja ei ole sylkykuppi, hän on yleensä töissä jossain ihan muussa yrityksessä kuin siinä mihin olette soittamassa, vaikkei hän sitä saakkaan sanoa, turha siis kysyä. Hänen on pakko noudattaa yrityksen asettamia sääntöjä, mm. puhelinaikoja, salaisena pidettäviä tietoja jne. Te ette ole mitään erikoistapauksia joiden kohdalla voi tehdä poikkeuksen, sen poikkeuksen johdosta saisi hyvässä lykyssä potkut.
Asiakaspalvelija tai vaihteenhoitaja ei tahallaan vaikeuta teidän asiaanne, hän kyselee "tyhmiä" siksi että saisi asianne kerralla hoidettua ja puhelunne kerralla oikeaan paikkaan. Hän ei nappaa puhelua linjalta takaisin vaihteeseen jos tavoittelemanne henkilö ei vastaa vaan puhelu palautuu automaattisesti eikä vaihde edes voi valita vastaako vai ei, tietokone avaa linjan, halusi hän tai ei.
Ja ei, mistään vitun kristallipallosta ei voi nähdä miksi henkilö A ei vastaa jos henkilö A näyttää olevan paikalla eikä ole ilmoittanut lähtevänsä vaikkapa paskalle eikä siksi pysty vastaamaan puhelimeensa.
Asiakaspalvelijalla tai vaihteenhoitajalla on vain oman yrityksensä puhelinnumerot, yleensä on täysin kiellettyä etsiä muita numeroita vaikkapa netistä tai puhelinluettelosta, numerotiedustelu on sitä varten.
Puhelinkäytös
CallCenter
1
197
Vastaukset
- taas sinä!
Hohhoijaa.
(tympii tuo valivalivalivali............)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911117
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa115926- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 76658
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74621Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54566Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48549- 72483