Puhelinkäytös

CallCenter

Puhelinkäytös on täysin alkeellista isolla osalla aikuisista ihmisistä, jopa virkamiehillä/-naisilla jotka työkseen hoitavat virallisia asioita puhelimitse.

Soitetaan paikkaan X ja ensimmäisenä valitetaan kun joutui jonottamaan puhelimessa, sitten pyydetään puhelinnumeroa henkilölle A ja kun puhelimeen vastannut asiakapalvelija alkaa numeroa kertomaan lähdetään perkele kaupasta sitä kynää ostamaan ja sitten toisesta kaupasta paperia. Siinä se jono kasvaa kun tämmöset tollot pitää asiakaspalvelijaa varattuna. Jos asiana on pyytää numeroa niin kynä ja paperi valmiiksi ennen puhelua. Tai jos asia vaatii tiettyjen tietojen kertomista puhelimeen niin ne tarvittavat tiedot on suotavaa etsiä ennen puhelua.

Jos haluaa jättää soittopyynnön niin oma numero on aika kätevää muistaa tai luntatat jostain.

Se puhelimen toisessa päässä oleva asiakaspalvelija/vaihteenhoitaja ei ole sylkykuppi, hän on yleensä töissä jossain ihan muussa yrityksessä kuin siinä mihin olette soittamassa, vaikkei hän sitä saakkaan sanoa, turha siis kysyä. Hänen on pakko noudattaa yrityksen asettamia sääntöjä, mm. puhelinaikoja, salaisena pidettäviä tietoja jne. Te ette ole mitään erikoistapauksia joiden kohdalla voi tehdä poikkeuksen, sen poikkeuksen johdosta saisi hyvässä lykyssä potkut.

Asiakaspalvelija tai vaihteenhoitaja ei tahallaan vaikeuta teidän asiaanne, hän kyselee "tyhmiä" siksi että saisi asianne kerralla hoidettua ja puhelunne kerralla oikeaan paikkaan. Hän ei nappaa puhelua linjalta takaisin vaihteeseen jos tavoittelemanne henkilö ei vastaa vaan puhelu palautuu automaattisesti eikä vaihde edes voi valita vastaako vai ei, tietokone avaa linjan, halusi hän tai ei.

Ja ei, mistään vitun kristallipallosta ei voi nähdä miksi henkilö A ei vastaa jos henkilö A näyttää olevan paikalla eikä ole ilmoittanut lähtevänsä vaikkapa paskalle eikä siksi pysty vastaamaan puhelimeensa.

Asiakaspalvelijalla tai vaihteenhoitajalla on vain oman yrityksensä puhelinnumerot, yleensä on täysin kiellettyä etsiä muita numeroita vaikkapa netistä tai puhelinluettelosta, numerotiedustelu on sitä varten.

1

198

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taas sinä!

      Hohhoijaa.
      (tympii tuo valivalivalivali............)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      66
      1827
    2. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      67
      1294
    3. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1078
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      45
      854
    5. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      41
      820
    6. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      284
      809
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      261
      734
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      55
      707
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      104
      690
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      119
      624
    Aihe