Miksi ihmeessä pitää jupua `?

Uskova

Miksi pitää jostakin aina juopua, onko elämä tyhjää ilman juopumista vaikka kehutaan omaa elämää. Onneksi elämä on upeaa kun sen oikein uskovana ymmärtää.

15

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskova
    • "Miksi ihmeessä pitää jupua `?"

      Sitä sinun tulee kysyä itseltäsi. Et sinä saa siihen vastausta tältä palstalta. Eiköhän noita alkoholisteille tarkoitettuja palstoja ole jossain muualla.

      Tässä voisi olla sinulle hyvä vaihtoehto:
      http://www.paihdelinkki.fi/keskustelu/viewforum.php?f=54

    • Hanuristi-Hannu

      Olethan sinäkin kaiken aikaa juopunut jumalastasi, ja täytyy sanoa, olet aika pahansisuinen, kun olet kännissä.

    • Raamatussa nimenomaan käsketään uskovaisia juopumaan. Sekoilemistakin eli mm. kielilläpuhumista Raamattu pitää suuressa arvossa.

      • A. Teisti

        Minulle tuli ihan sama juttu mieleen. Vähän outo kysymys "uskikselta"...

        Hihhulikokouksethan esim. ovat juuri näitä "juopumistilaisuuksia": heilutellaan käsiä ilmassa, huojutaan ja huudahdellaan "Hallelujaa! Hallelujaa!". Eikö se ole juuri sitä juopumista? Joskus sitten vielä puhutaan myös kielillä eli langetaan loveen (shamaaneja vainottiin aikoinaan tämän takia!) ja kaatuillaan muka Pyhän hengen vaikutuksesta, vaikka kyse on vain psykologisesta tempusta ja itsesuggestiosta...

        Toivottavasti aloittaja ei kuulu ko. porukkaan... :)


    • "Miksi pitää jostakin aina juopua"

      Olet ymmärtänyt väärin. Aina ei pidä juopua. Elämä on parhaimmillaan au naturell.

      "onko elämä tyhjää ilman juopumista"

      Ei.

      Elämä on tyhjää, jos oikean elämisen vaihtaa johonkin korvikkeeseen kuten päihteeseen tai uskontoon.

      "vaikka kehutaan omaa elämää"

      Kuten seuraavassa lauseessa?

      "Onneksi elämä on upeaa kun sen oikein uskovana ymmärtää"

      Oikeat asiat ovat aina parempia kuin korvikkeet. Kokeilkaa vaikka!

    • "Onneksi elämä on upeaa kun sen oikein uskovana ymmärtää."

      -- Kyllä. Ilman muuta. Sinä olet meitä parempi. Olet kaikki parempia. Sinussa tiivistyy täydellisyys. Kukaan ei voi ikinä saavuttaa edes murto-osaa sinun täydellisyydestäsi.

      Kiitos kun osoitit meille kaikille, että ihminen tosiaan voi juopua omasta itsestään ja paremmuudentunnostaan.

    • Onkohan noilla tosi-kristityillä peili näppiksen päällä, josta ne välillä vilkaisee, kuka se olikaan oikeassa?

    • Olaan sit masiksess

      Missähän kohtaa tuossa puhuttiin paremmudesta, minä luin vain upeaa ja se ei ole keltään pois, vai pitäiskö kaikkien olla masentuneita.

      • "Missähän kohtaa tuossa puhuttiin paremmudesta, minä luin vain upeaa ja se ei ole keltään pois, vai pitäiskö kaikkien olla masentuneita. "

        Missä kohtaa kukaan on sanonut, että kaikkien pitää olla masentuneita.

        Tiedätkö sinä, mitä ylimielisyys on?

        Yksi esimerkki sellaiseta olisi se, että sanoo, että toisten pitää juopua aina jostakin, mutta toisin on, kun on uskova ja ymmärtää elämän oikein (kuten kirjoittaja ilmeisesti).

        Selvää tässä on se, että aloittaja yrittää vihjailla, että muiden täytyy juopua elääkseen, mutta aloittajan ei, koska hän ymmärtää elämän oikein uskosta käsin.


      • Alko ja alamäki
        ertert kirjoitti:

        "Missähän kohtaa tuossa puhuttiin paremmudesta, minä luin vain upeaa ja se ei ole keltään pois, vai pitäiskö kaikkien olla masentuneita. "

        Missä kohtaa kukaan on sanonut, että kaikkien pitää olla masentuneita.

        Tiedätkö sinä, mitä ylimielisyys on?

        Yksi esimerkki sellaiseta olisi se, että sanoo, että toisten pitää juopua aina jostakin, mutta toisin on, kun on uskova ja ymmärtää elämän oikein (kuten kirjoittaja ilmeisesti).

        Selvää tässä on se, että aloittaja yrittää vihjailla, että muiden täytyy juopua elääkseen, mutta aloittajan ei, koska hän ymmärtää elämän oikein uskosta käsin.

        Yksi esimerkki sellaiseta olisi se, että sanoo, että toisten pitää juopua aina jostakin, mutta toisin on, kun on uskova ja ymmärtää elämän oikein (kuten kirjoittaja ilmeisesti). "


        No jos uskova elää raamatun mukaan ei hänelle viinaa suositella, näin olen ymmärtänyt, kyllähän siinä elämänlaatu nousee ei viina tee kenestäkään parempaa vai onko joku täällä sitä mieltä että tekee.


    • Esko

      Onhan noita juoppoja ystäviä ja sukulaisiakin ollut aika monta ja nyt ovat kaikki kuolleet. Eivät he sellaiset elä useinkaan yli 60 vuotiaiksi. Raittiit elävät n.20 vuotta kauemmin.
      Happi on hyvää, raitis ilma tuoksuu hyvältä ja vesi on ihanaa. Juopot eivät tyydy näin pieniin nautintoihin, pitää olla tuntuvampaa. Sen vuoksi sanoisin, että kannattaa tutustua hengittämiseen ja raittiin ilman tuntemuksiin. Siitä saa elinikäistä hyötyä.
      Juopot eivät voi lopettaa ryypiskelyään. Se on heille aivan mahdottomuus. Nousuhumala on heille elämän paras olotila. Ikävä vain, se kestää vain aina lyhyemmän aikaa. Ei se kovin älykästä ole.

    • totta1

      Yksi esimerkki sellaiseta olisi se, että sanoo, että toisten pitää juopua aina jostakin,"

      Täysin raittiita on meillä todella vähän joten sitä taustaa vasten tuo pitää paikkansa.

    • miss ei kirj

      "Onneksi elämä on upeaa kun sen oikein uskovana ymmärtää."

      Päihde se tuokin :D

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      111
      8403
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5114
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      25
      3362
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      31
      2067
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      115
      1537
    6. 57
      1530
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1367
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      178
      1349
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1109
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      29
      947
    Aihe