A

Kortisonimonsteri

Kortisonin vaikutukset kiinnostavat. Sairastuin ärhäkkään astman pahenemaan. Käsittääkseni olen syönyt aika suuren määrän kortisonia. Onko teillä tietoa, miten kortisoni vaikuttaa/kehoon/lihaksiin/sisäelimiin.. Onko tämä annosmääräni vielä tarpeeksi suuri aiheuttamaan haittaa.

Olen syönyt prednisolonia 8 viikkoa annoksilla: (80mg-60mg-40mg-30mg-20mg-80mg-60mg-40/30/20mg). Lisäksi ainakin 16 kertaa 250mg kortisonia suoneen.

Sivuvaikutuksina olen huomannut painonnousun (12kg) tuona aikana. Kasvoni on turvonneet palloksi ja ihoni on erilainen. Käytön alussa en nukkunut juurikaan ja olo oli todella levoton varsinkin suuremmilla annoksilla. Pidempään käytettyäni huomasin, että halusin lopettaa. Verensokeri oli korkealla ja mieli maassa.

Onko teillä kokemusta. Palautuiko teillä paino takaisin lopetuksen jälkeen?

3

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kortisoniako(?)

      Ikävä kyllä ei paino ole palautunut.
      Olet kyllä saanut aikamoisen kortisoniannoksen.
      Ihanko keuhkolääkärin määrämänä?

    • 2+4

      Kortisoni kerää nestettä joka kyllä poistuu ajan kanssa, kun myrkyn lopettaa.

    • Kortisonimonsteri

      Keuhkolääkäri määräsi Astman pahenemaan. Tosin olin jaksosta sairaalahoidossa 3 viikkoa. En tiedä, onko tuo normaalia määrä, en ole ennen sairastanut astman pahenemaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2456
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2086
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      121
      1749
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1577
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1497
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1075
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      123
      1054
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      975
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe