Todella mielenkiintoinen jossittelupalsta tämä historia-palsta onkin. Miksei sitä ja miksi tätä.........
Ainoa oikea ja iso miksi on 'miksi meillä suomalaisilla on riesana nuo ryssät tuolla idässa ja olleet jo satoja vuosia. Miksei esim. Tsingis-kaani seuraajineen aikoinaan teurastanut noita sloboja sukupuuttoon. Oi miksi oi miksi.......en ma vastausta taida saada. Mutta on se niin väärin, kuiten.
Ainoa oikea ja iso miksi on 'miksi meillä suomalaisilla on riesana nuo ryssät tuolla idässa ja olleet jo satoja vuosia. Miksei esim. Tsingis-kaani seuraajineen aikoinaan teurastanut noita sloboja sukupuuttoon. Oi miksi oi miksi.......en ma vastausta taida saada. Mutta on se niin väärin, kuiten.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Meillä on tosiaan ollut maantieteen ja demografian suhteen huonoa onnea. Slobojen esi-isillä oli sitä vastoin harmillisen hyvää onnea, kun mongolien työ jäi kesken. Yksi käännekohta oli Moskovan piiritys, joka jäi kesken kun piirittäjille tuli tieto suurkaanin kuolemasta. Mongolipäälliköt kokosivat ukkonsa ja lähtivät kotiin petratakseen omia asemiaan seuraajan valinnassa. Jos Moskovakin ja muutamat muut säästyneet kaupungit sen jälkeen olisivat kukistuneet, olisi silloinen Venäjä jäänyt huomattavasti heikommaksi sorsimaan sittemmin suomalaisia. Niiden pääkaupunkikin olisi eri paikassa ja maan historia kaikkineen aika lailla erilainen.
Mongolien/tataarien keskenjääneellä työllä oli myös se merkitys, että ennen hajanainen Venäjä oppi rakastamaan lujaa keskushallintoa ja sadistisuuteen asti vahvoja johtajia. Saatiin Iivana Julmaa, Pietari Suurta, Stalinia ja Putinia, ja sellaisesta on ollut Suomelle ja kaikille muillekin naapureille pirusti harmia.
JOS mongolit olisivat jatkaneet 'Moskovan' jälkeen länteen, niin kuinkahan pitkälle olisivat jaksaneet tulla. Olisivatko keskittyneet keskiseen itä-eurooppaan (Liettua, Puola). Entäs jos olivat kääntyneet luoteeseen. Olisiko erämaisuus tällä suunnalla vienyt kiinnostuksen.
Eli mongoolien syy on se että meillä on nuo ruskiet tuolla idaän suunnalla vaivanamme. Että mie vihhaan noita mongooleja...........
Venäjä on ollut ongelma Suomelle,Ruotsin ei ole tarvinnut käydä sotia niinkuin Suomi.Vielä Venäjä tänä päivänä puuttuu Suomen sisäisiin asioihin.
Venäläiset ovat lähimpiä sukulaiskansojamme.
Eivät ole. Suomalaiset ovat vaaleita ja 20cm pitempiä.
Nykyisen itärajamme asukeista yli puolet on Joosepin sinne kukskaamas jätettä Ukrainasta ja Valko-Venäjältä. Mitä sukua esimerkiksi jostain pröltsistä tuotu Jarmolenko on sukua Ilomantsissa asuneelle Kankkuselle. Kyllä ne on sukua turkkilaisille ja muille idän miehille. Sefraim pyhittäjät ja muut itäalueilka liikkuneet pellet on jo ajat sitten maatuneet mullaksi.
Venäjänkin olisi paras hoitaa omia asioita,koska siellä töitä riittää.Kansa elää kurjuudessa.
Kyllähän se on Venäläisille vielä suurempi vaiva kun nää aina ruikuttavat tsuhnat on sikiytynyt ihan naapuriin. Aina jo vuosisatojen ajan niitä on pitänyt kurittaa ja reilusti kun persjalat pallopäät ei vähemmästä tokene. Ja sama taas näyttää jatkuvan. hohhoijaa, kestämistä on.
Ryssä ruikutti Leningradissa ja Karjalassa. Saksalaisilta sai tykkiä mutta Kuusamon Juusolta sai baabuska leipää vastineeksi omasta kannikastaan.
Ihme ruikuttaja! ;)
Kyllä EU:sta on enemmän harmia Suomelle kuin Venäjä varsinkin tällä hetkellä.
Harmia EU:lle aiheuttavat ovat juuri Berlusconeja ja muita Venäjän ystäviä.
Suomella ollu tosi paskamainen sauma, venäjä idässä ja ruotsi lännessä.
No siitä huolimatta, jääkiekossa tulee tänä vuona kultaa.
"jääkiekossa tulee tänä vuona kultaa."
Ei tule.Suomen puolustus on aivan liian heikko ja heiveröinen Ruotsia vastaan finaalissa.