Saunalahden-Elisan Mailit, jo 10 h ollut nurin

Mopokoneet rikki

Kaikki Elisan ja Saunalahden kaikki "kuluttajatason" e-mailit ovat olleet nyt jo kymmenkunta tuntia juntturassa. Sivulta löytyy vain tämä tiedote:

"15.11.2013 6:58
Häiriö Elisan ja Saunalahden kuluttaja-asiakkaiden
sähköpostipalvelussa osalla asiakkaista
15.11.2013 n. klo 03:24 alkaen"

Nyt on kello 12:21, ja edelleen on sähköposti nurin. Mikä hitto voi kaataa kaiken tällä tavalla?

Onhan kaikenlaisia rinnakkaisjärjestelmiä ja kovalevyjen mirroreja ym. ollut jo iät ja ajat. Mitenkä koko saamari Suomen alueella kaikki Saunalahden sähköpostit voi olla näin pitkään kaatuneena?

4

191

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai joku muu posti

      Lopeta ne mailit ja tee G-Maili, sit pelaa. Ja jos joskus vaihdat operaattoria ei tarvi tehä mitää.

      • En Gmailiin luota

        Onhan minulla ollut Gmail-tunnus höpöhöpö tunnarina jo ainakin 5..6 vuoden ajan. Mutta en minä tuon kautta tykkää alkaa mailejani levitellä, ja suorastaan lisä-feedinä menemään NSA-palvelimille.

        Toinen asia mitä Google yrittää tyrkyttää harva se viikko, on päivittämistä Firefoxista Chrome-selaimeen. Niin hulluksi en toivottavasti ikinä tule, että joka ikinen nettiselailuni, koko elinajaltani ja millä tahansa sivustoilla vierailut talletetaan Chromen avulla Googlen servereille, jotakin vuosia myöhemmin tapahtuvaa jatkokäyttöä varten.

        Googlen hakukoneelle ei oikein ole korvaajaa. Sitä on vaan käyteltävä, ja sen ehdot sikäli sinänsä hyväksyttävä. Mutta meilejä tai mitään omia, ja sitä kautta osin myös firman meilejä en tosiaan halua millään lailla kuljettaa Googlen valvovan, ja kaiken arkistoivan silmän alla.


    • Päivitystä kai

      Ne tais päivittää systeemejään. Ei eka kerta, kun korjataan yhtä vikaa ja saadaan kaksi tilalle :D

    • Hei Mopokoneet rikki,

      Elisan ja Saunalahden kuluttaja-asiakkaiden sähköposteissa tosiaan oli häiriötä.

      Vikatilanne on nyt pääasiassa korjattu, mutta osalla asiakkaita saattaa vielä ilmetä kirjautumisongelmia. Ongelman poistuu, kun käy vaihtamassa sähköpostiin uuden salasanan.

      Täältä löytyy tiedote asiasta: http://elisa.to/17AkYfL

      Pahoittelut vikatilanteen aiheuttamasta haitasta.

      Tomi / Saunalahden Palstatiimi
      http://palsta.saunalahti.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      302
      1249
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      311
      1211
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      968
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      941
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      899
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      752
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      628
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      587
    Aihe