Hei
Onko muita paikkoja kuin pelastusarmeija mistä kysyä joulu avustusta?
Onko muita paikkoja kuin pelastusarmeija mistä kysyä joulu avustusta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Seurakunnan diakoni, SPR.
MLL ja Hope yhdistys jos sulla on lapsia tai jos olet nuori itse.Myös lions klubilta voi kysyä
Mie en anna rahaa että kaikki pöljät saa taas teurastaa sikoja, tappaa kuusia ja ostaa turhaa krääsää!
Jouluna pitää olla joulurauhaa, ruokaa ylipäätään, kynttilöitä ja ulkona lunta. Se riittää!
No mä olen ollut kasvissyöjä 20vuotta ja perheemme ei osta kinkkua, joka vuosi saatu ukon isältä lahjaksi sellainen, halutaan tahi ei. Savulohen olen ostanut jouluksi ja juureksia, laaitkoita, juustoja, lahjat kirppareilta pääosin. mm dvd leffat, sitten jotain suklaata peruskamaa, sukkia, lapsille askartelutarvikkeita. Ikuinen vanha elähtänyt joulukuusi joka on muovia ja lapsuuteni ajan kuusenkoristeet joita lapsena sain lahjaksi koulukavereilta ja askarreltiin itse. Leivomme ja laulamme naapureiden 'iloksi' ;) Käymme pulkkamäessä, jos lunta sattuu olemaan ;)
Savulohiko on kasvisruokaa???? Juustoko on kasvisruokaa?
Juusto ei ole lihaa tietääkseni ja puhuin että itse olen kasvisyöjä mutta perheeni ei, enhän voi muita siihen lie pakottaa, joten älä niuhota dorka!
Juusto on eläinperäinen tuote !
Myy nettisi ja koneesi niin saat rahaa. Tai syö pääsi nälkään...
Miksi jotkut tulevat tänne haukkumaan jos oikeesti joku köyhä haluaa perheelleen vain joulun. Kyllä sekä rikkaille että köyhille pitää suoda joulu. Laittakaa avustus linkkejä?
Voi googlettaa jouluapua jne. Itse olen saanut/saamassa yli tonnilla jouluavustuksia perheelleni, sillä eri paikoista eivätkä tiedä et ole useasta jo saanut ja saamassa. Kerään hyvät hätävarastot jotka kestävät koko talveksi
Soita seurakuntasi diakonissalle.
mnulla onn lukkuhäriö
Hyvä joulumieli -keräys, muistakaa, laitoin 10 euroa, säästin kolehtirahoista.
Miten hyvä mieli keräyksestä voi hakea avustusta?
Kai pitää kysellä sossusta, sehän niitä avustuksia jakaa.
SPR, MLL niihin yhteyttä. Viime vuonnakin monet perheet jotka ei niin köyhiä olleet kehuivat saaneensa lahjakortin. Kun on yksinhuoltaja niin riittää eikä kovapalkkasessa työssä... pitää ilmoittautua vaan.
http://www.mll.fi/tue/keraykset/hyva_joulumieli/
Missä asut? Yksin vai perheellinen?
perhellinen ja asun Keski-Pohjanmaalla