eli olen laatinut lakiehdotuksen otsikolla "laki yrityksien välisen puhelimitse tapahtuvan myynnin vahvistamisesta ostajan allekirjoituksella" nähtävissä viimeistään 1.12.2013 kansalaisaloite.fi palvelussa jolloin myös nimien keräys alkaa. toivon kaikkia nykyisiä yrittäjiä ja yrittäjiksi aikovia laittamaan nimensä alle.
toteutuessaan tämä toisi edes pientä helpotusta yrittäjän hommaan. aloitteen tarkoitus ei ole hankaloittaa kenenkään rehellisen yrittäjän arkea vaan karsia pois nämä monia yrityksiä vaivaavat huijarit!!!
toteutuessaan tämä toisi edes pientä helpotusta yrittäjän hommaan. aloitteen tarkoitus ei ole hankaloittaa kenenkään rehellisen yrittäjän arkea vaan karsia pois nämä monia yrityksiä vaivaavat huijarit!!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laki yrityksien välisen puhelimitse tapahtuvan myynnin vahvistamisesta ostajan allekirjoituksella
sisältö
yritysten välisessä puhelimitse tapahtuvassa markkinointi/myynti tilanteessa ei voisi tehdä
sitovaa/lainvoimaista sopimusta.vaan aina vaatimuksena sopimuksen synnylle olisi sopimusehtojen
ja hinnan esilletuonti kirjallisena. Sekä kaupan vahvistamiseksi ostajan tai tämän valtuuttaman henkilön allekirjoitus sähköisesti, kirjallisesti tai sähköposti vahvistuksella.
perustelu
laki suojaisi yrityksiä puhelinmarkkinointiin liittyvissä ikävissä asioissa.
Epäselvät myyntitilanteet ja postista myöhässä tulevat tilausvahvistukset joiden reklamointiaika
on yleensä 7vrk päiväyksestä, ovat aiheuttaneet lukuisille yrittäjille ongelmia.
ns.hiljaisen sopimuksen voimaan astuminen ei pitäisi olla mahdollista.
Esimerkkinä:
jos yrittäjä lomailee kaksi vikkoa ja tilausvahvistus tulee sillä aikaa postista. Lomalta
palattuaan yrittäjä onkin jo sitoutunut palveluun, kun ei ollut lomansa aikana kotona odottamassa
tilausvahvistusta ja perumassa palvelua määräaikaan mennessä.
Sopimuksista ei jälkeenpäin pääse millään eroon jos ei ole ehtinyt reklamoida asiasta määräaikaan mennessä.
Tämä nykyinen ”suullisen sopimuksen laki” ei toimi kuin myyjän näkökulmasta.
Yrittäjillä ei ole kuluttajansuojaa johon voisi vedota jälkikäteen epäselvissä tapauksissa.
Laki antaisi myös ostajalle aikaa tutustua kyseiseen palveluun/ kilpailuttaa muita saman alan toimioita. Sekä kitkeä pois mahdollisesti epärehellistä toimintaa harjoittavat yritykset.
Not bad. Maybe good.