Päivän uhriutuva persumölinä

7105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Todella mielenkiintoista luettavaa meille tulee pian, kun ALDE-ryhmä ja Keskusta julkaisevat eu-vaaliohjelmansa.

ALDE pyrkii tavoiteohjelmansa ykköskohdan mukaan kehittämään unionista liittovaltion. Onko tämä myös eu-vaaliohjelman tavoite?

Miten Keskustan eu-vaaliohjelma tulee soveltumaan emopuolueryhmän tavoitteseen? Miten se istuu Väyryselle ja Rehnille ja äänestäjille?

Maataloustukien alasajo on myös ielenkiintoinen juttu.

Olli Rehn pyrkii ALDEn kärkiehdokkaaksi. Päästäkseen siihen hänen täytyy tukea ryhmän enemmistön liittovaltiotavoitetta. Saadakseen ääniä Suomessa hänen täytyy tukea puolueensa äänestäjien tahtoa. Osuvatko nämä yhteen? Sen kertovat pian vaaliohjelmat.

On niitä yhteensovitusongelmia muillakin, mutta ei aivan noin valtavia."

Äänestä
  • Pakko käännellä takkia joka kerta kun menne tai tulee rysselistä

    Äänestä

Nehän vetävät porukalla nuottaa järven laidasta laitaan. Saalis on varmasti melkoinen ja muut kalamiehet kateellisia kun tyhjentävät koko järven.

Äänestä

Sopini taas hurjassa säätiökännissä ja huomenna krapulassa haukkuu jälleen kaikkea mikä liikkuu??

Äänestä

Teneriffan persu tietääkin kaiken äänestäjien hämäämisestä. Mukakansanedustaja Tossavainen heittäytyi ennen vaaleja mukakouvolalaiseksi siirtämällä kirjansa alivuokralaisosoitteeseen. Kun äänestys oli päättynyt olikin aika kertoa siirtymisestä mukasavitaipalelaiseksi. Temppu onnistui, sillä valtaosa herra Tossavaisen äänistä tuli Kouvolasta.

Kahden katiskan politiikalla hämäämisessä Tossavainen on uranuurtaja:

http://www.esaimaa.fi/Mielipide---Sana-on-vapaa/2008/08/15/Tarvitsemme Natoa/200815705450/68
http://reijotossavainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/123060-harkitsen-sotilaspassini-palauttamista

Teneriffan persu kirjoittaa siis kerrankin asiasta, jossa hän on ylivoimainen asiantuntija eikä "asiantuntia" kuten yleensä.

Äänestä
  • Vaikea arvioida, onko ilmailumninisteri sekaisin kuin seinäkello, vai onko taustalla jonkinlainen mukastrategia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perssoni kirjoitti:

Ilmailuministeri uhriutuu jälleen mölinäblogissaan:

http://reijotossavainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/154102-kepun-kahden-katiskan-politiikka-hamaa-aanestajia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu