Erään henkilön käännekohta!

täysikäännös

Seurakunnassani vieraili äskettäin päihde- ja vankilatyöntekijä Ari Rautavirta, entinen toivoton rappioalkoholisti. Mopo oli jo nuorena livennyt käsistä ja jopa oma äiti antoi porrikiellon: eittei ikinä ole asiaa kotiovelle.
Lääkärit ja sosiaaliviranomaiset olivat ajat sitten menettäneet toivonsa parantaa mielisairasta alkoholistia.

Jälleen mies oli passitettu psykiatriselle osastolle hieman kuntoutumaan ja selviämään. Siellä hän oli sekoillut, mutta ahdingossaan huutanut Jumalan puoleen. Miehen kunto kohentui äkkiä ja tietenkin hoitava taho oli ihmeissään kun miehen persoonallisuus ja kolmen päivän perästä, kun hän oli antanut elämänsä Jeesukselle, hän oli kirjattu terveenä ulos milisairaalsta.

Siitä alkoi Arin uusi ihmeellinen elämä, vaikka vielä muutama viikko sitten hänenlle oli sanottu, että olet toivoton tapaus. Herra alkoi johdattaa miestä vaihe vaiheelta eteenpäin. Tämä ihmeellinen jakso alkoi vuonna 1981 ja jakuu edelleen. Mies on saanut tehdä paljon yhteistyötä eri yhteiskunnalisten tahojen kanssa auttaen syrjäytyneitä ( hänen sarkanaan vankila- ka päihdeongelmaiset).

KIrjoitin tämän sen vuoksi, että jos tätä lukee joku näiden ongelmien vuoksi syrjäytynyt, niin toivoa on. Et ole sinäkään toivoton tapaus.

0

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        148
        6362
      2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        73
        5274
      3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

        Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
        Maailman menoa
        14
        3705
      4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        121
        3310
      5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

        sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
        Maailman menoa
        126
        2540
      6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        71
        2296
      7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

        Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
        Maailman menoa
        1
        2068
      8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

        Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
        Maailman menoa
        27
        1628
      9. Sinä et halunnut sitoutua

        Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
        Ikävä
        19
        1446
      10. Onko kaivattusi spesiaali?

        Millä tavalla ja miten?
        Ikävä
        81
        1228
      Aihe