Erään henkilön käännekohta!

täysikäännös

Seurakunnassani vieraili äskettäin päihde- ja vankilatyöntekijä Ari Rautavirta, entinen toivoton rappioalkoholisti. Mopo oli jo nuorena livennyt käsistä ja jopa oma äiti antoi porrikiellon: eittei ikinä ole asiaa kotiovelle.
Lääkärit ja sosiaaliviranomaiset olivat ajat sitten menettäneet toivonsa parantaa mielisairasta alkoholistia.

Jälleen mies oli passitettu psykiatriselle osastolle hieman kuntoutumaan ja selviämään. Siellä hän oli sekoillut, mutta ahdingossaan huutanut Jumalan puoleen. Miehen kunto kohentui äkkiä ja tietenkin hoitava taho oli ihmeissään kun miehen persoonallisuus ja kolmen päivän perästä, kun hän oli antanut elämänsä Jeesukselle, hän oli kirjattu terveenä ulos milisairaalsta.

Siitä alkoi Arin uusi ihmeellinen elämä, vaikka vielä muutama viikko sitten hänenlle oli sanottu, että olet toivoton tapaus. Herra alkoi johdattaa miestä vaihe vaiheelta eteenpäin. Tämä ihmeellinen jakso alkoi vuonna 1981 ja jakuu edelleen. Mies on saanut tehdä paljon yhteistyötä eri yhteiskunnalisten tahojen kanssa auttaen syrjäytyneitä ( hänen sarkanaan vankila- ka päihdeongelmaiset).

KIrjoitin tämän sen vuoksi, että jos tätä lukee joku näiden ongelmien vuoksi syrjäytynyt, niin toivoa on. Et ole sinäkään toivoton tapaus.

0

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        79
        1100
      2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

        Jos joskus kohtaatte?
        Ikävä
        104
        1075
      3. haluaisin paljastaa

        Kuka tämä :/ on
        Ikävä
        67
        512
      4. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        47
        483
      5. Taiteiden yö

        Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
        Kuhmo
        8
        446
      6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

        Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
        Ikävä
        112
        441
      7. Hyvää yötä kaipaamalleni

        Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
        Ikävä
        13
        440
      8. Mikä kaivatussasi

        on pahinta?
        Tunteet
        42
        422
      9. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        15
        396
      10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

        Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
        Sinkut
        83
        391
      Aihe