Vain ja ainoastaan kastetulkinnan varaan,erottautuen siinä ,vai oliko liikkeen synnylle jokin vakavampi syy ?
Perusttettiinko helluntailiike
Historian tulkinta
1378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Yrittääköhän nimimerkki mazdels saada teidät hellarit riitelemään kun kirjoitti ensiksi toisessa ketjussa näin >"Helluntaiheratyksen perinteisiin on aina kuulunut luterilaisen kirkon ja ortodoksien uskon arvosteleminen. Erityisesti kaste on ollut asia, josta helluntailaiset ovat jaksaneet pitää ääntä. Helluntailaisuus "pudasta oppia vaalivana" ei voisi syyllistyä tällaiseen toisten kristittyjen mollaamiseen. Tälläkin palstalla helluntailaiset käyttävät kiivastuessaan varsin kovaa kieltä muita kristittyjä kohtaan.
Helluntailaiset ovat myös aina määritelleet uskovaisen, ja siihen ryhmään ei ole luettu esim. niitä, ketkä eivät ole ottaneet ns "uskovien kastetta". Nykyään on tosiasia se, että "uskovien kastekaan" ei ole pelastanut helluntailaisia, vaan syntielämä rehottaa seurakunnissa avoliittojen ja juoppouden sekä kaikenlaisten muiden kolttosten muodossa. Helluntaiseurakuntien seurakuntakuri on samaa luokkaa, kuin heidän parjaamansa luterilaisen kirkon kirkkokuri."
Kyllä mazdels on Jumalan vihan alainen lietsoessaan riitaa veljesten välille.
¨"Näitä kuutta Herra vihaa, ja seitsemää hänen sielunsa kauhistuu: ylpeitä silmiä, valheellista kieltä, käsiä, jotka vuodattavat viatonta verta, sydäntä, joka häijyjä juonia miettii, jalkoja, jotka kiiruusti juoksevat pahaan, väärää todistajaa, joka valheita puhuu,
ja riidan rakentajaa veljesten kesken.
Sananl. 6:16-19.
"Autuaita ovat rauhan tekijät, sillä heidät pitää Jumalan lapsiksi kutsuttaman.!"
Emmeköhän me kaikki olla tavallaan Jumalan vihan alaisia. Niin minä kuin "Autuas" -nimimerkkikin.
* !?!, älähän nyt joutavia haasta ? Helluntai-seurakunan perupylväät on alkuseurakunnassa. Jotka on luettavissa Apt. ja Paavalin ja muiden kirjeissä. Niiden ohjeiden perusteella on h-seurakunnan peruspilari valettu totuudellisesti Jumalan sanaan.
* Samasta syystä nimi " hellunta-seurakunta" juontaa nimensä , kun Pyhä Henki vuodatettiin ensimmäisen kerran ensimmäisenä HELLUNTAI PÄIVÄNÄ, ja silloin kaikki opetuslapset kastettiin Pyhällä Hengellä ja tulella, kielillä puhumisen merkeillä todistettiin silloiselle juutalais kansalle, että Pyhä Henki on nyt todella annettu taivaasta, mistä Jeesus sen lähetti lupauksensa mukaan.
* Ettäs nyt ymmärrät, h.s:ta on tasan tarkkaan Raamatun mukaisesti ja Raamatun ohjeiden mukaan perustettu Kristus kalliolle. Eikä sitä voita hel-vetin portitkaan, koska se on Jumalassa. Se on totuuden pylväs ja perustus.
* Ja jos ja kun siihen on tullut asiatonta ja alkuperäiseen aitoon h.seurakunaan kuulumatonta, on syy maallistuneissa ja materialisoitunessa ajattelussa lipsuttu Sanan ohjauksesta inhimilliseen taito-osaamis hekemoniaan !
Vai onko syntynyt että herroille tulee virkoja ja rahaa tulee.
Yritätkö sä saada helluntailaiset riiteleen sun kanssa.
Helluntailiike, kuten kaikki uskonnolliset vastaavat herätysliikkeet, kirkot mukaanlukien, ovat syntyneet vain siitä syystä, että ei ole haluttu olla yhtä. Paavali sanoisi nytkin tästä vallitsevasta tilanteesta, että "ettekö silloin ole niinkuin ihmiset ainakin?"
Ei riitä, että osaa Raamattua. Raamatun tulee tulla myös todeksi meissä. Ja kun Raamattu tulee todeksi uskovien sydämessä, niin ei ole enää mitään uskonsuuntia, kirkkoja tai herätysliikkeitä ym. Ja miten se tulee todeksi? Siten, että luovumme omista mielipiteistä ja päästämme ja otamme Jeesuksen seurakunnan pääksi ja annamme uskon puhdistaa sydämemme kaikesta vääryydestä.
Vasta silloin voi tapahtua jotakin ja vasta silloin voi maailmakin uskoa. Hajaannus on suuri syy sille, että maailma
ei voi uskoa.
Ja tahdotko ottaa tietoisen riskin?. Vain puhdistettu seurakuntamorsian temmataan Jeesusta vastaan.
Tää on vakavaa asiaa. Herätkää sisaret ja veljet. Nöyrtykää Sanan alle. Vapauttakaa itsenne.
Kunnia Herralle
niin, kun kristinuskoon kääntynyt haluaa olla kaikessa yhtä toisten kanssa, hän kastattaa itsensä paikallisseurakunnan jäseneksi. Näin Saa-naa oo-pet-taaaa.
Kiitos Jumalalle Jari-pek-ka.
Näin Jumalan Pyhä henki tahtoo johdattaa jokiasen helluntailaisenkin mukaan seurakuntatyöhön.
Nimikin sen kertoo. Lisää Pyhän Hengen toiminnasta voit lukea Uudesta testamentista.
Helluntain merkityksen pitäisi olla itsestään selvyys uuden liiton kristitylle, mutta jopa helluntailaisille se on joskus vaikeaselkoinen asia:
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/11476-helluntailaiset-haluavat-takaisin-pyhaen-hengen
Ja huomio, en kirjoittanut tuota kaikkea kerskaamismielessä, vaan ihan vaan tosiasioihin nojaten.
SIELUNVIHOLLINEN AIKAANSAI HELLUNTAILIIKKEEN. JA SYY EN SE, ETTÄ VOI EKSYTTÄÄ IHMISEN JUMALASTA
Niin kasteasia se ei voi olla,koska tiedossa on että apostolit kastoi myös lapsia,kirkkoisät Origenes ja Ireneus ,toisella vuosisadalla syntyneinä näin ilmoitti.
Myös Raamatussa näin kerrotaan.