Voiko ostaa talon niin että omistus ei jakaudu puoliksi vaikka laina niin tekee. Jos esim haluaa että toiselta ei mene varainsiirtovero mahdollisuus.
Onko tuollainen toiminta laillinen, ja voiko siitä aiheutua jotain ongelmia?
Laina puoliksi muttei omistus
4
495
Vastaukset
- Hienoa
Tuleehan siitä lahjaveroseuraamuksia koska toinen koko ajan maksaa lainaa omaisuudesta joka menee vain toisen omistukseen eli siis lahjoittaa omaisuutta toiselle (max. määrä ilman veroseuraamuksia 3999 euroa kolmen vuoden aikana).
Mistä muuten kuvittelit löytäväsi niin kertakaikkisen idiootin ihmisen että suostuisi tuollaiseen?
Niin ja sen että toisella säilyy mahdollisuus pysyä ensiasunnon ostajana ei vaadi muuta kuin että omistussuhteet laitetaan 51 % - 49 %, - helsinki227
Puhe oli lähinnä 3/5 ja 2/5 jaosta. Jostain syystä näissä nykyään täytyy käyttää murtolukuja. Toisaalta kuka estää käytää 51/100 ja 49/100. Täytyy selvittää tuon.
Pankissa oli porinaa siitä että ei saisi muka olla pitkä luku. Toisaalta eivät osanneet perustella. - dfgfhgj
Meillä on laina molempien nimissä fifty-fifty, mutta kiinteistö minun nimissäni. Käytännössä se on meidän molempien koti ja omaisuus. Puolisoni perii minut. Jos hän kuolee ennen minua, hänen lapsensa eivät voi tulla härkkimään, paitsi että he luultavasti silti tulevat, koska molemmat ovat maksaneet lyhennyksiä. "Ei minun lapset ole sellaisia", uskoo puolisoni. Toivottavasti hän on oikeassa.
Jos eroaisimme, mitä tuskin teemme, myisimme talon, tai toinen lunastaisi toisen ulos. Laskisimme, miten paljon kukin on maksanut siihen asti.
Kiitos tuosta lahjaveroasiasta muistuttamisesta. Pitääpä pitää mielessä. - No Rde A
Kiinteistön voi ostaa myös niin, että omistus jakautuu puoliksi, mutta laina on ainoastaan toisella puolisoista. Tässä tapauksessa koko pankista otettu laina (100 %) on vaimon nimissä, mutta kiinteistö on puoliksi minun omistuksessa, puoliksi vaimon omistuksessa. Pankille asia oli ihan ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2592727Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172197Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3391934- 1051659
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois961599Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2081313- 671220
- 251141
- 501103
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl751083