Jeans America

Onko kokemuksia? Luvataan 7-14 vrk toimitus, mutta minä olen nyt odottanut pian 30 vrk, eikä saa yhteyttä puhelimella, vaan menee suoraan vastaajaan. Samoin sähköpostiin ei saa vastausta.
362034
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Menossa nurin?

17.5.2014 tehty tilaus. Ei toimitusta edelleenkään. Kaksi viikkoa sitten luvattu sähköpostitse että "lähetetään ensi viikolla". Ei lähetetty, ei seuraavallakaan viikolla. Viimeiseen yhteydenottoon ei ole vastattu.

SUOSITTELEN VÄLTTÄMÄÄN JEANSAMERICA.FI verkkomyyntiä kunnes selviää onko yritys toimintakykyinen.

Äänestä
  • Tämä on huijausfirma. Tilasin kahdet levikset ja maksoin valitettavasti. Yhdet tuli mutta toisia ei ja rahoja ei palautettu. Tein rikosilmoituksen mut poliisi ei tee mitään kun liian pieni summa. Varokaa tätä firmaa..kaupasta saat varmasti tuotteen...ja parempi mieli.

    Äänestä

Olkaa varovaisia Jeansamerica kaupan kanssa, 05 /2016 tehtyjä tilauksia ei ole toimitettu max toimitusajan reilusti ylityttyä. Kyseinen yritys ei ole myöskään toistaiseksi vastannut yhteenkään (useita yrityksiä) sähköpostiini, koskien ko. tilaustani. Rahat ovat tietenkin maksuehtojen mukaisesti kelvanneet. Olen tietenkin erittäin pettynyt Jeansamerica kauppaan, aiemmin käyttämääni kauppaa EN voi enää suositella ja pyydän olemaan varovainen, erittäin huonon asiakaskokemuksen takia !!

Äänestä

Toivottavasti olette maksaneet Paypalilla tai luottokortilla. Paypalilla saa rahat takaisin yksinkertaisesti, jos myyjä ei esitä seurantanumeroa, joka todistaa, että lähetys on toimitettu perille. Luottokortilla saa maksun takaisin ilmoittamalla pankkiinsa, että tavaraa ei ole tullut. Rahat tulevat takaisin, vaikka firma olisi mennyt konkurssiin.

Muiden maksutapojen suhteen on rahojen saanti epävarmempaa. Keinoina on kuluttajaviranomaiset ja rikosilmoitus poliisille.

Tällaisilla pikkufirmoilla on usein ongelmana, että varastossa on hyvin vähän tavaraa. Parhaassa tapauksessa toimittavat, kun saavat. Ostaja ei tiedä tilanteesta mitään, jos nettisivuilla ei ole reaaliaikaista varastaosaldoista kertovaa tietoa.

Äänestä

Pysykää erossa, lupaileva toimituksia mutta mitään ei taphdu . Tuskimpa heitä nähdään enää parin kk päästä. Omia rahojani haen luottokortin kautta takaisin.

Äänestä

En näy olevan yksin, ongelmia minullakin heidän kanssaan. Onkohan menossa konkkaan?

Äänestä
  • joo ongelmia tiedossa tilaajille, koetan pankin kautta saada rahat pois. onneksi visa maksu.

    Äänestä

  • En suosittele lähtemään tähän kauppasuhteeseen, ongelmia tiedossa.

    Äänestä

  • Edelliset farkut tuli,kuten pitikin!Joten tilasin uudet yli kuukausi sitten,ei ole tilausta näkynyt!Erehdyin maksamaan ennakkoon,rahat meni,mutta tilanneseuranta näyttää,ettei muka ole maksettu!Joten kehotan VÄLTTÄMÄÄN kyseistä firmaa!Tai tilaamaan postiennakolla.HUIJARIFIRMA!

    Äänestä

Valitettavadti ko like ei täytä velvoitteitaan. Raha kelpaa mutta tuotteita ei toimiteta. Lienee konkassa tai muuten huijjarisivusto.

Äänestä

Täällä kans yksi huijattu. 6.6 tilattu ja ei kuulu mitään eikä kukaan vastaa

Äänestä

Tilattu farkut 16.7., 3.8. valituksen jälkeen ilmoitettu, että "myöhästyy viikolla", 22.8. mennessä ei vieläkään saapunut. Rupeaa tuntumaan huijarilafkalta!

Äänestä
  • Saapuivat lopulta 2.9.16, mutta 1,5 kk on vähän enemmän kuin 4-11 arkipäivää. Lafka näyttää kuitenkin olevan vielä pystyssä.

    Äänestä

täällä odotettu jo melkein 3kk. useasti luvattu ensi viikolla sulla levikset jalassa :(
selitelty että on hankalan kokoisia. mutta sivustolla kuitenkin luvataan 4-11 arkipäivää.
4 päivää jos on varastotuote ja 11 päivää jos joutuu tilaamaan keskusvarastolta.

Äänestä

Täälläkin on nyt tilausta odotettu reilut 7 viikkoa, ja ei ole farkkuja näkynyt. Ensin ei kuulunut kuukauteen mitään joten laitoin viestiä ja kysyin tilauksestani, johon vastattiin sähköpostilla että tilaus viivästyy koska tavaraa ei ole varastolla. Nyt laitoin viime viikolla taas uudelleen viestiä, mutta ainakaan vielä ei ole mitään siihen vastattu. Saa nähdä kuinka käy..
Tuotteen olen luottokortilla maksanut, joten rahat varmaan takaisin saan. Koskaan aikasemmin ei tosin ole tarvinnut rahoja pyydellä takasin, joten jos joku haluaa ohjeistaa miten siinä pankin kanssa toimitaan, ohjeita otetaan ilolla vastaan :)

Äänestä

Tilattu 27.09.2016. Ei ole tullut tuotteita eikä myöskään ilmoitettu niiden myöhästymisestä vielä 26.10.2016 mennessä. Siis huijari firma. Pysykää kaukana koijarifirmadta.

Äänestä

Onko kukaan saanut tilaamiaan farkkuja?

Äänestä
  • Moikka... täällä myös yksi petetty......Tilasin Leviksen 501 12.10 ja nyt on 1.12 Lähetin sinne viestin äsken ja laitoin uhkauksen.... jos ei ensi vkolla farkkuja näy teen rikosilmoituksen poliisille ja kerroin myös muista tyytymättömistä asiakkaista jotka on saannut yhtä huonoa asiakaspalvelua.

    Äänestä

Minulla on sasama tapaus, tilaus 26.9.
Vieläkään 17.11. ei ole tullut mitään, eikä puhelimeen vastata.

Äänestä

Onko kukaan tehny rikosilmoitusta? Kävin surffailee netissä ja etsin tietoa jeansamerican "omistajista/työntekijöistä" ja omaan nenään haiskahtaa kyllä aikamoinen shaiba.. Firmoja löytyy muunmuassa virosta asti. Onko kukaan käynyt itse myymälässä? Vai onko sellaista edes? Meinaan samassa osotteessa pitäisi olla suomen valmishuvila oy. Jonka omistaa samat jeansamerica perustajat.

Äänestä
  • Ei kannata välttämättä tehdä heti rikosilmoitusta, mutta kirjallinen reklamaatio kannattaa tehdä mahdollisimman pian virheen havaitsemisesta. Tähän löytyy valmiita lomakkeita kuluttajaviraston sivuilta. Jos reklamaatioon ei vastata tai ei tuota toivomaa tulosta, kannattaa ottaa yhteyttä maistraatin kuluttajaneuvontaan.
    Itse tein aikanaan tälle firmalle reklamaation, kun farkkuja ei kulunut, mutta kuluttajaneuvontaan asti asiaa ei tarvinnut viedä, koska farkut lopulta saapuivat heti reklamaation jälkeen. Tosin mitään hyvitystä en pitkästä myöhästymisestä saanut, mutta siinä vaiheessa olin vain tyytyväinen, kun farkut saapuivat.

    Äänestä

  • pena222 kirjoitti:

    Ei kannata välttämättä tehdä heti rikosilmoitusta, mutta kirjallinen reklamaatio kannattaa tehdä mahdollisimman pian virheen havaitsemisesta. Tähän löytyy valmiita lomakkeita kuluttajaviraston sivuilta. Jos reklamaatioon ei vastata tai ei tuota toivomaa tulosta, kannattaa ottaa yhteyttä maistraatin kuluttajaneuvontaan.
    Itse tein aikanaan tälle firmalle reklamaation, kun farkkuja ei kulunut, mutta kuluttajaneuvontaan asti asiaa ei tarvinnut viedä, koska farkut lopulta saapuivat heti reklamaation jälkeen. Tosin mitään hyvitystä en pitkästä myöhästymisestä saanut, mutta siinä vaiheessa olin vain tyytyväinen, kun farkut saapuivat.

    kyllä se on kuule Pena semmoinen juttu.Jos ei tavara liiku 2kk mihinkään,eikä puhelimiin saati sähköposteihin vastata.Turha kuluttajavirastoa vaivata.Se on rikosasia.Avatkaa jo silmänne.hei haloo!!!!

    Äänestä

Samalla omistajalla tuntuu olevan kytköksiä tosiaan moneen firmaan, joiden laillisuudesta en kommentoi, mm. viron viina, bitcoin, viron tölkkipalautus. Protestilistaltakin firma löytyy ja jotain ongelmia ollut viranomaisten kanssa Amerikassa asti.

Äänestä

Odotin farkkuja seitsemän viikkoa. Aina lupailtiin että kohta tulee mutta toimitus vaan venyi. Kun ne vihdoin tulivat niin koko ei pitänyt ollenkaan paikkaansa. Farkuissa oli kyllä lappu 31/32 mutta koko oli aivan muuta, älyttömän isot.
Olen käyttänyt samaa mallia ja kokoa vuosia joten niin iso ero koossa ei voi olla. Vaikuttivat muutenkin piraattifarkuilta. Palautin farkut mutta en ole saanut rahoja takaisin. Olen laittanut monta sähköpostiviestiä mutta vastausta ei tule.Aion tehdä rikosilmoituksen yrityksestä. Varokaa tätä firmaa!

Äänestä

Nimppä , mites olis joukkokanne /tai sitten vaan porukalla rikosilmoa sisään , ite maksoin maksukortilla , jossa maksuturva, oletn häviäväni vain 40 egee (y)

Äänestä

Viime vuonna onnistuin saamaan farkut postiennakolla. Oli kuitenkin pakko soittaa kyseiselle Reinikaiselle, että missä paketti viipyy. Huomasin kyllä äänestä kaverin pettymyksen postiennakko tilauksestani. Tänä vuonna olen nytten yrittänyt taas tavoittaa henkilöä, mutta ei vastaa ja henkilön puhelinvastaaja täynnä. Eli täytyy sitten tilata farkut stockmannin nettimyymälästä. Voi voi näitä huijareita. Toivotaan että kaveri löytää takaisin elämään.

Äänestä

Älkää missään nimessä laittako rahojanne tänne. Tilasin kolmet farkut, kun niitä ei alkanut kuulumaan, aloin kysellä perään. Firmasta kyllä vastattiin mutta muutaman päivän viiveellä. Selitys oli aina sama: "Kyseistä kokoa on juuri nyt vaikea saada". Höh - kaikki, koot mallit ja värit löytyy levi.com-sivustolta. Toimitus luvattiin aina "ensi viikoksi". Tätä meilien kierrätystä jatkui viisi(!) kuukautta, kunnes firma perui itse kaupan.
Tilasin haluamani farkut ebay:stä ja sain ne postin kautta kotiin kahdessa viikossa ilman mitään tullikuvioita. Ja huom. - hinta oli yhteensä 52 euroa halvempi kuin JA:lla. Joten lyhyesti - pysykää kaukana Jeans America -firmasta!

Äänestä

Juu ei kannat sotkeentua.Mä sain rahani takasin Klarnan kautta.Eivät vastanneet s-posteihin ei puheluihin.

Äänestä

Perseestä koko firma..

Äänestä

Tilasin syksyllä mustat 501:set kesti 6 viikkoa, kun tulivat. Nyt näyttää olevan suljettu koko verkkokauppa. Eikös vironviina.com ole saman omistajan ?

Äänestä

Kannattaa muistaa että olette täydessä vastuussa kirjoituksistanne. Kannattaa siis miettiä mitä kirjoittaa ja minne.

Äänestä

Hei, näyttää olevan täysin sama meinkin eli huijarifirmalta vaikuttaa. Joskus aiemmin olen saanut heidän kauttaan farkut, mutta nyt on kaksi kuukautta mennyt odotellessa.

Äänestä

Hyvin heikko toimittaja. Kolmet farkut tilattu ja kolme kuukautta ei ole riittänyt toimitukseen. En todellakaan suosittele.

Äänestä
  • Suosittelen vältää. Puolitoista kuukautta ei riitä kahden farkun toimittamiseen. Ei vastaa sähköposteihin.

    Äänestä

  • Itse odottanut farkkuja jo yli 5kk. Kerran ilmoitettu että tilaus myöhästyy. Ei taida koskaan tulla farkut perille! Eivät vastaa kyselyihin.

    Äänestä

Kyseessä näyttää olevan sensorit liikemies, että rahat tai farkut täytyy käydä perimässä herra Reinikaisen kotoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ketonen kirjoitti:

Onko kokemuksia? Luvataan 7-14 vrk toimitus, mutta minä olen nyt odottanut pian 30 vrk, eikä saa yhteyttä puhelimella, vaan menee suoraan vastaajaan. Samoin sähköpostiin ei saa vastausta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu