Työkkärin sivuilla etsittiin

Joulupukkia!!!
Nyt kaikki hakemaan.. ei tarvi tehdä kun yksi päivä töutä vuodessa! Ei pitäs olla ylivoimiasta... mars hakemaan!!!
792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eihän sitä tartte edes työkkärin sivuilta pukin hommia katsella. Hommaa halvat pukin kamppeet vaan ja pistää ilmoituksen marketin ilmoitustaululle, jotta raitis joulupukki heittää keikkaa. Puhelin pärisee taatusti ja keikkaa pukkaa, hyvällä logistiikalla ehtii heittämään aattoiltana monta keikkaa!

Äänestä

Vielä jos on lauluääntä tai soittotaito voi keikasta ottaa 200 €. Aikaa perheen sisällä menee 15 min matkat, kannattaa suunitella hyvin. Ilta on lyhyt ja työaika n. 17- 20.00 ei kannata vietää matkassa...

Äänestä
  • Mä otan jouluaaton keikasta aina 600 e, ja viivyn 10 min. Tunnissa kerkii nejä paikkaa, kun on lyhyet matkat, kerrostalot on hyvä bisnes.

    Onneksi on verotonta, saa roisit rahat yhdestä päivästä.

    Äänestä

  • 5 000 e keikkapäivä kirjoitti:

    Mä otan jouluaaton keikasta aina 600 e, ja viivyn 10 min. Tunnissa kerkii nejä paikkaa, kun on lyhyet matkat, kerrostalot on hyvä bisnes.

    Onneksi on verotonta, saa roisit rahat yhdestä päivästä.

    Jos ei rahaa ihan monia tuhansia tule, niin tuhannen tai satasia ainakin. Tuo työaika on tosiaan klo 17.00-20.00, sitä ei juuri saa viritettyä siitä paljoa aikaisemmaksi ja ei juuri myöhemmäksi. Kamppeisiin kannattaa hieman satsata ja juomapilli kannattaa jemmata varuilta vaikka saappaan lahkeeseen, JOS tarjotaan jotain ALKOHOLITONTA juotavaa, on parran kanssa helpompi juoda. Viinaa taikka muuta taikajuomaa ei kannata juoda, muuten homma lähtee lapasesta. Logistiikka pitää olla reitin suunnittelussa hyvä, että ehtii moneen paikkaan ja varmasti. Harjoitus tekee tässäkin asiassa mestarin!

    Äänestä

mnä enn tarvvitsse pukia

Äänestä

Joulupukkihommassa on myös se hyvä puoli, että jos hoitaa hommansa hyvin, niin sama perhe yleensä kutsuu pukin uudestaan ja uudestaan aika monen vuoden ajan varsinkin, jos lapsilla on isompaa ikäeroa.

Tässä asiassa ei ihan tasa-arvo mene kohdilleen, sillä joulupukin muoreille on paljon vähempi kysyntää.

P.S. Joulupukkikeikkalaisen kannattaa kieltäytyä hörpyistä kohteliaasti ja ehdottaa, että jos kuitenkin jotain haluaa tarjota, niin (avaamattoman) olutpullon voi ottaa, koska autoilevana ei voi juoda (vielä).Parhaassa tapauksessa saa sitten vähän joulujuomaakin hankittua.

Äänestä
  • Pienenä vinkkinä, että "muori" voi ajaa autoa, jos ollaan autolla liikenteessä, nopeuttaa siirtymisiä, kun ei tarvitse etsiä (välttämättä) parkkipaikkaa, srapailla jäätynyttä tuulilasia, lukita ovia ym. Koska aattoilta on lyhyt aika joulupukin keikkailuun, se kannattaa hyödyntää tehokkaasti. Harvoin onnistuu saamaan keikkoja samaan kerrostaloon taikka iha samoille nurkille, väkisinkin tulee ainakin pieniä siirtymiä eri osoitteisiin.

    Ja tosiaan tuota alkoholia ei kannata nauttia yhtään keikkojen aikana, eikä välilläkään, vaikka kuinka tarjottaisiin. Mukaan toki voi ottaa ja nauttia sitten vasta keikkojen jälkeen kotona, muuten homma lähtee lapasesta, vaikka olisi kuinka "muori" kuskina. Jotain juotavaa on oltava toki matkassa, koska pukin tamineissa tulee aika kuuma ja nestehukkaa tulee helposti, joissakin talouksissa on aika lämmin ja jos joutuu ramppaamaan paljon portaita hissittömissä taloissa, tulee kyllä hiki.

    Kannattaa hoitaa hommat kunnolla, niin saa vaki asiakkaat vuosiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pukki hakusessa kirjoitti:

Joulupukkia!!!
Nyt kaikki hakemaan.. ei tarvi tehdä kun yksi päivä töutä vuodessa! Ei pitäs olla ylivoimiasta... mars hakemaan!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu