Tänään taas tulossa

Huonoja uutisia Talvivaarasta.
1678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

mitähän mauri sanoo?

Äänestä

Talvivaara on nyt menossa parempaan suuntaan: Pekka Perä kertoi juuri, että yhtiö on terve ja bioliuotus toimii optimissa. Keskustalaisena luotan Pekka Perään, koska hän puhuua aina totta kuten me kaikki Keskustalaiset.

Äänestä
  • Paulakin oli niin optimistinen muutama vuosi sitten. JA kaikkihan tiedämmen Paulan kaukonäköisyyden ja suuren kepuviisauden.
    PAula ei voi olla väärässä. Kyllä Talvivaaralla hyvin pyyhkii. Se on etelän edia, joka levittää väärää tietoa.

    Äänestä

  • Mooses Pessi kirjoitti:

    Paulakin oli niin optimistinen muutama vuosi sitten. JA kaikkihan tiedämmen Paulan kaukonäköisyyden ja suuren kepuviisauden.
    PAula ei voi olla väärässä. Kyllä Talvivaaralla hyvin pyyhkii. Se on etelän edia, joka levittää väärää tietoa.

    http://koti.mbnet.fi/tuhkak/Ympministerin haastattelu.htm

    Äänestä

:Talvivaaraa tuettava valtion varoin

Vasemmiston mielestä kaivosyhtiö Talvivaaran toiminta ei saa johtaa konkurssiin vaan yhtiön toiminta on turvattava tarvittaessa vaikka valtion tuella.

Lapintien mielestä paras vaihtoehto olisi, että ”Talvivaaran toiminta jatkuisi – tarvittaessa vaikka valtion tuella.”

”Valtion omistuksen lisääminen on perusteltua juuri aloilla, joiden suuret ympäristöriskit vaativat koko yhteiskunnan edun huomioimista. Pahin vaihtoehto taas olisi Talvivaaran konkurssi. Silloin korostuisivat velkojien saamiset ja ympäristöstä huolehtiminen jäisi sivuun.”

Lapintien mielestä valtiolla on laaja yhteiskunnallinen intressi omistaa yrityksiä.

”Valtion ja meidän kaikkien etu on ylläpitää kotimaista työllisyyttä, kansantaloudellista vakautta ja hankkia sitä kautta verotuloja.

Äänestä
  • Paula Lehtomäki vanhaan keputapaan nyt hopihopi ruplia Venäjältä kerjäämään. Eikö se kielikin häneltä suju?

    Äänestä

Talvivaara on perikepulainen projekti, jolla ei ole koskaan ollut mahdollisuutta muuhun kuin tukirahojen haaskaamiseen.

Äänestä

Lapintien mielestä paras vaihtoehto olisi, että ”Talvivaaran toiminta jatkuisi – tarvittaessa vaikka valtion tuella.”

Äänestä

Kuka hullu se nyt alkaisi rahoittamaan tällaista saastuttajaa ja toivottavasti valtio ei lähde tunkemaan rahojaan sen Solidiumin kautta. Talvivaara saastuttaa enemmän, kuin se tuottaa sanokootpa kepulaiset mitä tahansa projektistaan. Vaikka Pekka Perälle näytettäisiin perälautaa, niin tokkopa uusi johtaja tuota kepuprojektia saa toimimaan ympäristönäkökohdat huomioon otettuna.

Kepulaisille nämä ympäristönäkökohdat eivät ole ensisijalla asioita päätettäessä ja niin myös tässä Talvivaara-tapauksessa. Tuolle kaivokselle luvat irtosivat hyvin liukkaasti ja meille vakuutettiin monen kepulaisen suusta, että laitos ei aiheuta ympäristökuormitusta. Siksipä noita ympäristökuormitusasioita ei laitoksen ensiluvassa pidetty edes yhden kappaleen väärtinä. Tämän hallituksen aikana ympäristölupia tarkennettiin ympäristökuormitusasioiden osalta, miten sitten lie tarkistettu sen uraanin osalta? Tuo uraanihan tuotteena tuli aivan yllätyksenä ja ekaluvassa siitä ei mainita myös sanansanaa. Laitos tuottaa uraania ja varmaan kohta siellä Taivalvaarassa säteilee suon silmätkin.

Äänestä

Voi jessus sentään, Pekka Perän visiot Talvivaaran tulevaisuudesta ovat olleet pelkkää harhaa ainakin tähän asti. Kyllähän Pekka Perä näillä visioillaan sai tänä keväänäkin 250 miljoonaa euroa, joiden piti riittää Pekka Perän mielestä kolmeksi neljäksi vuodeksi, mutta tuo summa riittikin vain niukin naukin puoleksi vuodeksi. Eli tässä totuusfaktaa kepulaisille oman miehensä totuuden puhumisesta. Kaikki kepulaiset puhuvat totta niin kuin osaavat niin kuin entinen pääministeri Anneli Jäätteenmäki Eduskunnassa ja oikeudessa niin vahvisti. Jos kepulainen ei osaa puhua totta, niin eihän se kepulaisten mielestä ole valehtelua, hän ei vaan ole osannut puhua totta.

Äänestä

taas yltyneet kepuraivoon...

Heillä kun rehellisyys perii maan ;)))

Äänestä

Kahdessa tunnissa tänään myytiin jo 32 miljoonaa Talvivaaran osaketta alennusmyynnissä. Tätä vauhtia iltaan mennessä on myyty 10% yhtiön osakkeista. Kenelle jää Musta Pekka käteen?

Äänestä

Ehkä pahin päivä vuosiin tulee tänään. Pelätään pahinta, mutta toivotaan parasta.

Äänestä

Talvivaara on koko ajan myös rikostutkinnassa.

Äänestä

Nyt kaivataan lakimiesten kintaa.

Aamutöllössä sanottiin ympäristövahinkojen korvausten osalta, että ympäristölaki ja konkurssilaki (mitkä lie oikeat termit?) kumoavat toisensa sen suhteen, kuka on korvausvelvollinen.

Miten käynee, jääkö kepuministerien sotkujen siivous veronmaksajien kustannettavaksi? Ympäristölain mukaan ei jäisi.
Ja kuka maksanee mahdolliset rikosoikeudelliset korvaukset, joita kaivokselle todennäköisesti langetetaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kepuliyhtiö kirjoitti:

Huonoja uutisia Talvivaarasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu