En jaksa muistaa ulkoa onko kaikki, mutta ainakin melkein kaikki entiset alusmaat ovay liittyneet NATOON.
Miksihän näin on ? Eikö ihmiset luota nl:oon eikä sen perilliseenkään ????
Miksihän näin on ? Eikö ihmiset luota nl:oon eikä sen perilliseenkään ????
Vastaukset 22
Vanhimmat
jotka ei olis liittyneet. Eli epäluottamus 'neukkuja' kohtaan on lähes aukoton. Sitä saa mitä tilaa...
On vaikeaa uskoa veli venäläisen vilpittömään ystävyyteen. Sen olemme saaneet oppia.
"Miksihän näin on ? Eikö ihmiset luota nl:oon ....."
Hörhö aloitus olettaa Neuvostoliiton olevan vielä olemassa ja väittää että siihen ei luoteta. Toiset hörhöt taputtavat. "ei luota...kiva...ei luota.."
NL lakkasi 1991. Tiedoksi hörhöille. Sen perustuslaissa oli maininta kansojen itsemääräämisoikeudesta. Siellä oli myös eropykälä. Kun useita osavaltioita erosi, NL luonnollisesti lakkasi sellaisenaan. Joko hörhöt tajuavat historian?
EU:ssa on liittymispykälä mutta ei eropykälää. En tiedä miten siitä erotaan.
Kapitalistinen Venäjäkään ei luota Suomeen. Se on totta. Suomen kautta ja viimeksi Suomen tuella ja läsnäololla hyökättiin Venäjälle ja tuotettiin sille suurta tuhoa. Kuinka se voisi luottaa!
Entä jos Suomessa pääsisivät valtaan sotakiihkoilijat ja aluevalloitushörhöt! Uhrattaisiinko taas suomalaisen työläisten verta turhaan. Ei uhrata. Sotahörhöt ovat katoava luonnonvara ja Venäjän kanssa käydään rauhanomaista tavaranvaihtoa.
Venäläiset muuten ostavat Suomea pala palalta. Lännen kapitalismille luovutetaan yritystoiminto toisensa perään. Hörhöiltä putoaa poliittisen riehumisen perusteet.
Käykääpä hörhöt uudelleen historiankurssi. Näyttää olevan aukkoja tiedoissa.
Eiks neukkula ollutkaan homppelikomujen paratiisi kun se noin vain lakkasi olemasta ? Mikä se sellainen paratiisi kun ei kelpaa etes homppelikomuille, ei kai mikään. Tais olla täysi fiasko ja ongelmajätelaitos koko neukkula....
Kato taaksesi pelkuri. Siellä natomies tuo sulle täyspakkausta selkään.. kato eteesi. Siellä toinen natomies osoittaa sua pyssyllä.
Pelkurilta tulee vetelät. Sivullasi lampsii venäläinen - kai huutelet sille ja itket myöhemmin nurkan takana. Luulen ettet uskalla. Pelkuri räyhää nurkan takana, se on sen luonto.
"NL lakkasi 1991. Tiedoksi hörhöille. Sen perustuslaissa oli maininta kansojen itsemääräämisoikeudesta."
Ei tainut neukkula itse välittää omasta perustuslaistaan. Äkkiseltään muistelen ajan henkeä - ulkomuistista, tarkistamatta - että Riiassa puna-armeija tappoi itsenäisyyttä peräänkuuluttavia baltteja. Samoin muistelen virolaisten peräänkuuluttaessa itsenäisyyttä puna-armeijan hyökänneen Tallinnan tv-tornille.
NL lakkasi kyllä mutta ei sen tähden, että sen "perustuslaissa" mainitaan jotain liitosta eroamisesta vaan sentähden, että ensin miehitettyjen osavaltioiden kansalaiset alkoivat vaatia eroa nevostoliitosta ja lopulta venäläiset halusivat lakkauttaa neuvostoliiton saatuaan siitä tarpeekseen. Ei kommunisteille enää jäänyt pelivaraa varsinkin kun armeijakin veti heiltä tukensa. Kommunistien oli väistyttävä mutta ei hätää; eivät kaikki jääneet tyhjän päälle, moni ryhtyi oligarkiksi
"Venäjän kanssa käydään rauhanomaista tavaranvaihtoa"
Pikkuinen korjaus tähän. Suomi ei käy kapitalistisen Venäjän kanssa tavaranvaihtoa, vaan maiden välillä käydään pääasiassa yritysten välistä kauppaa. Tavaranvaihto on historiaa.
ja tarkoitti nkp:tä. Katseli sisältäpäin lahoa taloa, kertoi sen kansalle ja saavutti kansan jakamattoman suosion. Historia todisti Vysotskin olleen erittäin oikeassa. jatkuvasti kukitettu hauta kertoo kansan rakkaudesta laulajaansa kohtaan. Ei ole kommaridiktaattoreiden haudalla kukkia.
http://files.radioscanner.ru/uploader/2010/vysotski.jpg
Voit olla kommunistien puolesta avoimesti homo. Emme kiusaa.
Kerro meille jos palstan oikeistoporvarit kiusaavat. Panemme heitit järjestykseen.
Osaitti maiden viisautta sitoutua Länsimaiden yhteisöihin EU ja Polustusliitto Nato. Maiden idän suhteet eivät ole kärsineet vaikka komut ja erityisesti hysteerisesti puolustusliitto natoon suhtautuvat yhteistyön vastustajat väittävät. Maiden suhteet ovat sitä vastoin normaalit koska idässä tiedetään että painostus ja uhkailu ei tehoa joten normaalisti pitää toimia.
"NL lakkasi kyllä mutta ei sen tähden, että sen "perustuslaissa" mainitaan jotain liitosta eroamisesta ...."
Hajoamisen syyt tietenkään eivät johtuneet eropykälästä mutta se mahdollisti eron toisin kuin EU:ssa, jossa eropykälää ei ole. NL:n hajoaminen ei johtunut siitäkään mitä parina viime vuotena tapahtui.
Hörhöjen kannattaisi tutkia muutakin kuin uusoikeiston juoruja.
Nato ei välitä pätkääkään entisen Itäblokin maista ellei niistä ole sotilaspoliittista strategista etua. Ylinpäänsä uusoikeiston hehkuttama sotilaallinen voima on hörhöjen peräpäästä.
Hörhöille tiedoksi: NL hajosi jo 1991 ja se on historiallinen tosiasia. Venäjä on silti olemassa ja maidemme välillä käydään tavaranvaihtoa vaikka eräs hörhö yrittää kiistää sen.
Yrittäkää höhlät keksiä parempia paljastuksia. Todelliset tapahtumat eivät ole paljastuksia ellei ole niin että luitte niistä vasta nyt. Jos hörhö ei seuraa tapahtumia, eihörhökadunmies seuraa silti.
"Hajoamisen syyt tietenkään eivät johtuneet eropykälästä mutta se mahdollisti eron toisin kuin EU:ssa, jossa eropykälää ei ole."
No ei tietenkään johtunut eropykälästä ja muutenkaan sillä ei ollut hajoamisvaiheessa minkäännäköistä merkitystä. Se ei "mahdollistanut" yhtään mitään. NL hajosi koska kansa hajoitti sen siinä vaiheessa kun armeija, salainen poliisi ynnä muu miliisilaitos ei enää seissyt NKP:n takana. Hajoamisen syyt löytyvät kansan tyytymättömyydestä neuvostoliittoon.
Ja näin ruokataukoveikkailuna sanon, että jos EU:sta joku maa haluaa erota niin se eroaa. EU ei lähetä NL:n tavoin sotavoimia eroamaan pyrkivän "osavaltionsa" kansalaisten kimppuun vaan ero myönnetään. Se maa, joka EU:sta joskus ehkä haluaa erota, siitä sitten tulee ennakkotapaus. Taloudelliset asiat ja byrokratia ovat tietenkin oma lukunsa mutta voimme kaikki olla huoleti; jos Suomi päättää heittää lusikan nurkkaan unionin jäsenenä niin eurostoliiton armeijat eivät vyöry Helsinkiin miehittämään presidentinlinnaa ja pasilaa ja ajelemaan tankeilla helsinkiläisten yli.
komulimaat kaatuilevat siellä täällä ihan itsekseen ? Ovatko ne kuolemaantuomittuja heti syntyessään ???
Outo juttu...
Kommarimaa on elinkelvoton jo syntyessään, olet oikeassa. Historia kertoo karua kieltään...
"jos Suomi päättää heittää lusikan nurkkaan unionin jäsenenä niin eurostoliiton armeijat eivät vyöry Helsinkiin miehittämään presidentinlinnaa ja pasilaa ja ajelemaan tankeilla "
Äläpäs aseiden varastamisen puolustaja nuolaise ennenkuin tipahtaa. Ranskan demarihollandella jäi hampaankoloon kun ei päässyt pommittamaan Syyriaa. Oikeistodemarit ovat pitkävihaisia, mikäli heiltä riistetään natsien tukeminen muodossa tai toisessa.
Mikä muuten on seuraava eu-maa, jonka työläisille demarit vaativat palkkojen alentamista ja julkisen sektorin luovuttamista pilkkahinnalla yksityiselle pääomalle?
Nato ja aseveljien sotapolitiikka hajoaa. Demaripuolue tuijottaa turhaan menneeseen rumaan natsiliittoon, josta Suomen kansa kärsi tavattomasti.
Että jos Suomi yrittää erota EU:sta niin ranskalaiset demarit hyökkäävät torrakat kourissaan kimppuumme? Varsinkin jos heiltä "riistetään natsien tukeminen"?
Miten klo 15:42 teksti voi olla tuota luokkaa? Ymmärtäisin jotenkin 3:42 aamuyöllä...
"EU ei lähetä NL:n tavoin sotavoimia eroamaan pyrkivän "osavaltionsa" kansalaisten kimppuun vaan ero myönnetään."
Älä ole demari niin varma. Kaikkiin naton sotiin viimeisen kymmenen vuoden aikana arabimaita vastaan natodemarit eivät ole tikkua vastaan asettaneet.
Viimeksi natomaat pommittivat "vapautta" Libyalle ts. nostivat valtaan islamilaisen ääriterrorismin. Italian ja Espanjan ja eu:n natodemarit antoivat suostumuksensa.
Kreikan työkansalle eu-demarit vaativat, Urpilainen Suomesta, vaativat rajua elinolojen alentamista. Eu-demarit taputtivat käsiään kun USA työnsi Kreikan työläisille maksettavaksi usapanssareita. Kreikan hallitus käyttää jo väkivaltaa ahdingossa pyristelevää kansaa vastaan. Nato- ja eu-demarit taputtavat. käsiään.
Entäpä eu-demarien vaatimukset Suomen työväenluokalle: Alentakaa palkkoja, leikatkaa julkista sektoria, ostakaa nato-aseita.
Avarakatsannon ja uusnatsien näkemykset yhtenevät. Nato ja Eu käyttää jo aseita maailman kansoja vastaan - ei ole vaikea asiaa huomata.
Oletkohan sinä nyt ihan ok? Tuntuu, että olet niin vihainen jotta hampaat vaan narskuu ja nyrkeillä hakkaat näppäimistöä. Ota nyt ihan rauhallisesti, ei tälläinen keskustelupalsta ole mikään oluttupa jossa vallankumouksia tehtaillaan.
Lue kerran hitaasti omat vuodatuksesi tässä ketjussa ja pohdi niitä kriittisesti ja objektiivisesti. Kuuntele vaikka piisi väliin; http://www.youtube.com/watch?v=_2GFJpocLQw
Pohdi lukemaasi ja rauhoitu. Palaa asiaan sitten kun rauhallisesti ja selkeästi saat kerrottua, että mikä mieltä painaa. Jos natsijutut tuntuu jo unissakin hyppivän silmille niin kyllähän tässä voidaan sinua rauhoitella omalta osaltaan etcetere...
Tietenkin entiset kommunismin uhriksi joutuneet maat haluavat varmistaa Demokratian ja vapauden liittymällä vapaiden maiden yhteisöihin EU:n ja puolustusliitto Natoon.
Natomaat eivät koskaan ole tuoneet kenellekään vapautta ja hyvinvointia.
Aina kun ne toimivat, pommit tippuvat maan kansalaisten niskaan. Tuotantoa tuhotaan mutta tuhoja ei korvata.
Natonkin aika on mennyt. Pienilukuinen islamistijoukko pisti sille luun kurkkuun. Niinpä se yrittää liittoutua islamistien kanssa vielä pahempaa vastaan nimittäin vapaita kansoja vastaan. Siinäkin sille tulee turpiin. On tullut jo.
Eikä olekkin kamalaa että komulit loppuivat ? Eikä ne pistä enää kenellekään mitenkään koskaaan millään hanttiin missään asiassa missään...
Nato on mennyttä kalua. Isovelin vakoilu tuhosi naton eikä kukaan perään huuda.
On oikein, että Suomi pidättyy liittymästä siihen.