ovat koulukiusattuja. Omat ja ystävieni lapset ja nuoret
kertovat karua totuutta kanta suomalaisten alkoholistien lapsista.
Heidän vaatteet ovat likaisia, rikkinäisiä ja haisevat tupakalle.
Olemme kasvattaneet lapsemme sosiaalisiksi he puolustavat näitä
kavereitaan juttelemalla muille koulussa, mutta sehän on
joidenkin koululaisten mielestä älytöntä sossulasten hyysäämistä.
Kotiolot kertoo koulussa kaiken!
kertovat karua totuutta kanta suomalaisten alkoholistien lapsista.
Heidän vaatteet ovat likaisia, rikkinäisiä ja haisevat tupakalle.
Olemme kasvattaneet lapsemme sosiaalisiksi he puolustavat näitä
kavereitaan juttelemalla muille koulussa, mutta sehän on
joidenkin koululaisten mielestä älytöntä sossulasten hyysäämistä.
Kotiolot kertoo koulussa kaiken!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Puhukaa opettajille ja sossuun. Joku kotiapu on tarpeen vaatteiden siistimiseksi.
Muutakin tarvitaan, mutta ensihätään nuo.
Jos opettaja ilmoittaa alkohilstien kotiin, tulee kuulemma
vastauksia: painu homottaja, mamuttaja ym.
Miten noista lapsista voi tulla normaali-ihmisiä,
kun kotona kiroillaan, juodaan ja vielä rasistiset puheet.
Moni niistä nuorista on syrjäytymisvaarassa!
Todella ikävä juttu kun lapsilla on kotonakin vaativan vaikeaa alkoholisti vanhempiensa kanssa, ja varsinkaan peruskoulu ikäiset lapset tarvitsisivat äitinsä suorittamaa vaatehuoltoa ja lapsen kasvatukseen liittyvää asenne kasvatusta ja huolenpitoa. Ja kun lapsi sitten vaikeista koti olosuhteistaan tulee sivistyneempään kouluympäristöön, joka on kuitenkin kasvatusvelvollinen peruskoulu ikäsiten lasten suhteen, niin sielläkin vaikeiden kotiolojen lapset kokee ikävää syrjintää ja haukkumista.
Koulun Kuraattorina tulisin ehdottomasti keskustelemaan koko luokan oppilaiden kanssa, jos heikompi osaisen oppilaan kohdalla ilmenee kiusaamista.
Tämä on vakava ongelma oikeasti , sama suunta narkomaaniperheissä . Kaikki jätetään seuraavaan päivään tai kuukauteen .
Syyttömistä lapsista tulee kehitysvammaisia tai koulussa
vähemmän lahjakkaita äidin alkoholismin tai huumeiden
käytön johdosta raskauden aikana.
Ei yhteiskunnalta kaikkea voi vaatia, itse äitien
pitää edes yrittää raskaudenaikana lopettaa
juominen!
Puhutte humpuukia..moni naukkailija on taitava ruoanlaittaja pitää hyvää huolta lapsistaan !
eniten ongelmia on lesboparien lapsilla.
Sijaiskotibisnes etsii rinkiinsä jatkuvasti lapsia!
Eikä noiden lasten paha olo parane jos heidät sossun toimesta laitetaan johonkin laitokseen. Sijaiskotibisnes kyllä lobbaa tätä omaa bisnestään koska se on hyvä bisnes ja siinä tienaa rutosti rahaa.
Lasten psykiatria on Suomessa todella huonolla tolalla ja siellä työssä jos jonkinmoista ammattitaidotonta hiipparia mitkä toimillaan jopa vaikeuttavat perheiden elämää. Perheiden oikeusturva on muutenkin huonossa jamassa lastensuojelussa ja lasten psykiatriassa.
Taas viedään asiasta pois, ei ole kysymys mistään
lastensuojelusta, juoppo vanhempien täytyy itse
ryhdistäytyä! Mikä helkkarin "perheiden oikeusturva",
sitäkö että vanhemmilla on oikeus ryypätä eikä
huolehtia lastensa hyvinvoinnista?
Jos huolehtii lapsistaan ei tarvita lastensuojelua!
Ongelmaiset yleensä ovat marginaalitapauksia. Ei naapurin juoppous aina ole sitä miltä se verhonraosta näyttää !
Niin miten vein asiasta pois kun juoppoushan on perheen lastensuojeluun laiton peruste. Kyllä neuvolat seuloo ja sinne lastensuojeluun joutuu myös sellaisia perheitä jotka huolehtivat lapsistaan hyvin kun ei osata tunnistaa esim. Käytöshäiriöitä ja hoitaa niitä ilman lastensuojelun sekaantumista koko asiaan. Jos lapsella on esim. uhmakkuushäiriö niin siinä syyllistetään miltei aina vanhempia aivan turhaan kun oikea hoitoon ohjaaminen olisi oikea tapa eikä huostaanotto niinkui lastensuojelu tekee. Jos lapsi uhmaa niin ei se sitä tarkoita etteikö vanhemmat huolehtisi lapsistaan.
Kun olin nuori, ystäväni kertoi, että kun "äijä" on päissään on se mukavampi ja antaa rahaa reilusti kun vain pyytää !
Alkoholistit useimmiten rasistisia persuja jotka aivopesevät
lapsensa, mutta ei näiden vaatteita.
Siksi kouluissa kiusataan.
"OIKEUTTA LAPSILLE" Lapset pois HOMOJEN JA LESBOJEN kieroutuneista kotileikeistä,sillä siinä jos missään joutuu lapsi sellaisen kieroutuneen seksuaalisen AIVOPESUN kohteeksi jossa lapsen NORMAALI kehitys on vaarassa
Eikö nuo lastentappajat voisi kieltää alkoholin kokonaan sen sijaan kun ihmetellä kuinka pahaa se tekee kaikille.Alkoholi on portti helvettiin,mutta se halutaan pitää avoimena kaikille,alaikäisille erityisesti koska he ovat tulevaisuuden kuluttajia.
Voidaan rauhassa juoda teetä ja keskustella.Jätetään nuo myrkyt rikollisille ja muille hieman vähemmän ajatteleville tapauksille joilla nyt muutenkaan niin väliä.
Yhtä häiriintyneitä on uraihmisten lapset. Oikeaa läsnäoloa ei ole ja yhteisen ajan puute korvataan rahalla, tietokoneilla ja peleillä. Pari yhteistä lyhyttä lomaa vuodessa ei riitä.
Ei sitä alkoholia aina tarvitse syyttää.
Kyllä sopivasti tissutteleva on enemmän lapsilleen läsnä kuin uraohjus johtaja/päällikkö.
Työnarkomaaneja ne lastensuojelun sossutkin ovat ja heidän lapset ne vasta häiriintyneitä ovatkin kun eivät saa huomiota ja kotona ei olla läsnä. Tiedän yhden tällaisen tapauksen.