Kuiva naama suihkun jälkeen!!!!!

NYTRIITTI

Mulla siis joka kerta suihkun jälkeen naama kuivuu, kiristyy ja hilseilee pois! Ihoa myös kutittaa, etenkin silmien ympäriltä. Tämä alkoi noin kuukausi sitten, varmaan koska talvi... Suihku ilmeisesti vie naamasta joitain sen öljyjä? Minä kyllä pesen viileällä vedellä enkä hankaa naamaa mitenkään tai tunge siihen saippuaa tai mitään. Siispä kuinka estän tämän kun seuraavan kerran menen suihkuun, miten saan öljyt pidettyä naamarissa? Älkää ehdotelko mitään rasvoja! Ne vaan pahentaa! en tiedä voiko johtua siitä että muutin uuteen asuntoon vähän aikaa sitten, et onks tääl joku naaman-tuhoaja-suihku tai muuten vaan erilaiset olosuhteet??, edel. asunnossa ei tätä probleemaa ilmenny... APUA!! :(

7

1176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enkeksienkestäenjaxa

      jos on atopiaa tms niin lisää mahdollisia tekijöitä: Muutosta johtuva stressi? Vitamiinien ynnämuiden puute, kun en ole hedelmiäkään syönyt viimeaikoina yhtään? Olen myös juonut maitoa, vaikka ennen en sitä kuin kahvissa? Ja yleensäkin olen syönyt vähemmän kuin tavallisesti? Mikä muu voisi aiheuttaa vai onko se vaan tämä talven pirulainen??

    • Kookosöljy..
      • aaapeeee

        oon vetäny tota rypsiöljyy pienen satsin joka päivä... onkohan apua?


      • aaapeee
        aaapeeee kirjoitti:

        oon vetäny tota rypsiöljyy pienen satsin joka päivä... onkohan apua?

        Lisäks suihkussa käynti joka 3 päivä ja siellä olo aikaa lyhennetty. ja panin suihkua mös pienmmälle, koska se on kuin painepesuri täysillä, josko se kuluttaa naamaa?


    • kokeile.

      Kookosöljyä iholle ja voi syyäkki.

      Ja ravinto kokonaisuudessaan kuntoon ja viljat pois.

    • Minä vainn

      Onko sulla aknea? Mulla on tai siis oli ja nyt olen roakuurilla ja iho on paljon sileämpi, eikä karise enää ollenkaan pois! Joka talvi meni todella pahaksi. En tiedä onko taliköhnää vai mitä, mutta todettiin 2x atooppinen ihottuma. Noh, on se kumma kun roacuttan lopettaa hilseilyn jonka yksi haittavaikutuksista on ihon kuivuus/hilseily eli vähän epäilen onko sittenkään atooppista ihottumaa??

    • aapeeee

      Onneks talvi ei loputtomiin kestä, odotan jo kärsimättömänä että aurinko tulee ja hoivaa ihoani :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4436
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2531
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2344
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1825
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1702
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1562
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1553
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1371
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1243
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe