Halosen rahapolitiikka

peltiku

Tässä sitä ollaan Suomi korviaan myöten velassa,palkat pilvissä ja kaikki hyvin.Halosen aikana johtajien palkat nostettiin pilviin olihan maan äiti esimerkkinä kulutuksessa.Hyvä monipuoluehallitus!Nyt on alettu tajuta,mihin on menty.Kevan johtaja sai erorahaa juuri sen verran,millä minun pitää elää 25 vuotta,olen eläkeläinen.Tuhottomat edut valtion yhtiöissä johtajistolle,esim transpoint,jossa palkattiin venäläisen palkkatason mukaan ulkosuomalaisia kuljettajia,jotta johto pärjää.Esimerkkinä myös alko,johtajia kalliilla palkalla moneen tasoon,vaikka vähittäiskauppa pystyisi hoitamaan täysin hallitusti jakelun tälläkin alalla.esimerkkejä on tuhottomasti,mutta oletteko huomanneet milloin tämä palkkojen vyöry yläpäässä alkoi!Miettikääpä asiaa ja jos joku voi kieltää,että se ei saanut vuosikaupalla vauhtia demareilta,kepulta ym niin perustelkoon asian.On myös hyviä demareita kepuleita ym.Nyt kun on hallituksessa niin monta puoluetta,niin säästäkää.Kaikki eivät siitä pidä,mutta ei pidä pelätä voimien jotka sanovat kyllä sitä rahaa riittää mihin vain,saavan valtaa,eivät he pärjää.

5

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyse on

      Globaalista ilmiöstä, se tuotiin tänne Ameriikasta.

      Eivät ne Ole mitenkään käsittämättömiä, ei sellaiselle joka ymmärtää nykyistä politiikkaa, kyse on tihkumisteoriasta/ valumisteoriasta/ trickle down teoriasta.

      "=> Tuollaista sanotaan tihkumisteoriaksi, se on oikeastaan aika vanha ajatus:

      "Tarvitsee vain säätää laki rikkaiden vaurastuttamiseksi, niin heidän vaurautensa tihkuu alempana oleville"

      -Presidenttiehdokas William Jennings Bryan, 1860-1925."

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11717184/#comment-63490084

      "Thatcher ja Reagan lanseerasivat sen maailmalle ja käytännössä kaikki länsimaiset hallitukset noudattavat tuota politiikkaa."

    • homostis

      Mielestäni Halonen teki suuren mokan ottaessaan demarien jäsenyyden takaisin.Tuhlailu senkun jatkuu,jos hänet valitaan esim eun edustajaksi.

    • haloska ripotteli

      Satoja millejä Afrikkaan ja muualle, himoten jotain isoa virkaa, ei saanut!

      • sauerkraut 2

        No politiikkahan oli silloin,että sak sai kaiken mitä halusi,oli se sitten maan edun mukaista tai ei!


      • somerlainen

        Poliittinen ihme on tapahtunut,ennen Halosen malliin,nyt Urpilaisen malliin,aina riittää rutisijoita!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4939
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3860
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      191
      3669
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3309
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2999
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2014
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1981
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      187
      1867
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      98
      1416
    Aihe