Huomaako Sepä Se mitään ristiriitaa hehkuttamansa paradiisillisen kasvissyönnin ja sen kanssa miten runsaasti VT:ssä poltetaan eläimiä uhrialttarilla, "suloiseksi tuoksuksi Herralle", kuten kirja sanoo?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kuulen tänne asti miten Sepä Sen päässä raksuttaa...
Jumala kai sitten tykkää lihan tuoksusta, ei mikään vegetaristijumala. Ja niin taisivat tykätä myös ne ihmiset jotka loivat jumalan omaksi kuvakseen.
Herran käsitys kasvisruuasta ja kunnon kebabista selviää hyvin Kainin ja Abelin tarinasta:
3 Kerran Kain toi Herralle uhrilahjaksi maan satoa,
4 ja Abel toi lampaidensa esikoiskaritsoja ja niiden rasvaa. Herra katsoi suopeasti Abeliin ja hänen uhriinsa,
5 mutta Kainin ja hänen uhrinsa puoleen hän ei katsonut.
Oma tarinansa on, että mitä Abel teki karitsoilla, joista hän antoi vain rasvat Herralle?
Kain/Aabel-tarinassa muuten kasvissyöjä paljastuukin väkivaltaiseksi.
xxxxx Huomaako Sepä Se mitään ristiriitaa hehkuttamansa paradiisillisen kasvissyönnin ja sen kanssa miten runsaasti VT:ssä poltetaan eläimiä uhrialttarilla, "suloiseksi tuoksuksi Herralle", kuten kirja sanoo xxxxxx
Kasvissyöntirajoitus poistui vedenpaisumuksen jälkeen. Kun Nooa seurueineen oli tullut ulos arkista, Jumala sanoi hänelle:
"Kaikki, mikä liikkuu ja elää, olkoon teille ravinnoksi, niinkuin minä olen antanut teille viheriäiset kasvit, niin minä annan teille myös tämän kaiken.
Älkää vain syökö lihaa, jossa sen sielu, sen veri, vielä on." (1.Moos.9:3-4)
>>Kasvissyöntirajoitus poistui vedenpaisumuksen jälkeen. Kun Nooa seurueineen oli tullut ulos arkista, Jumala sanoi hänelle:
Huomaatko Jaakob, että eläinuhreista kerrotaan jo vedenpaisumusta edeltäneeltä ajalta? Selitä nyt sentään, jotkin selityksesi ovat ihan liikuttavia.
On se vaan jotenkin hauska seurata evokkien raamatunymmärrystä.
Tosi huvittavaa joskin säälittävää räpellystä.
Minun mielestäni on ihan kivaa ja haasteellista mieluummin ymmärtää ihan oikein se että mitä kirjoittaja tarkoitti kuin ymmärtää se ihan väärin.
--Tosin evokit eivät taida tajuta sitä että Raamattu on ihan ymmärrettävä kirja, koska heidät on ev.lut uskontotueilla opetettu olemaan ymmärtämättä sitä, ja niinpä he eivät edes yritä.
He menettävät hyvin paljon enemmän kuin osaavat aavistaakaan.
Sinäkin siinä vain kiemurtelet kun et muuhun kykene.
Ensin pitää tulla uskoon jotta voi ymmärtää Raamattua "oikein". Meille muille se on sitä miltä näyttääkin, vanha tarukokoelma.
Ja mikä tämä Jumalan uhrifiksaatio edes on? Eläimiä pitää tappaa Jumalalle uhriksi ihan huvikseen? Myöhemmin sitten piti päästä murhaamaan oma poikakin uhriksi itselleen.
Ei nyt kyllä ihan terveen papereita saa tämä Raamatun Jumala.