jonka kanssa saisin olla heikko. Löydänköhän sellaista koskaan..
En vieläkään löytänyt ihmistä
MiltäköhänSeTuntuisi
15363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Minä olen löytänyt. Olen saanut kokea oikeaa välittämistä, huolenpitoa ja vastuunkantoa asioiden sujumisesta ja tästä huolimatta olen saanut säilyttää arvokkuuteni ja tunteen siitä, että olen haluttava, ihana ja ikävöitävä. Tasa-arvoisena ihmisenä hänen rinnallaan. Minulle voi puhua kuten ihmiselle ja kuunnella kuten aikuisen ihmisen huolia kuunnellaan, kuullaan.
Tiedostamaton/tiedostettu toisen kannattelu elämän vaikeimpina aikoina. Pyytettömästi.
Hänellä on aina paikka sydämessäni.
Jos olet mies niin sellaista et löydä.
Paitsi jonkun lihavan huolta pitävän mammatyypin.
Naisena taas saat olla heikko kun sulle sopii ja miehet kyllä hyväksyvät sen.
Eivät hyväksy minun kohdallani. Ei ole minulle suotu tarpeeksi "vahvaa" miestä.
Miksi sinä ap. haluat olla heikko ? Olipa erikoinen aloitus.
Ymmärrän hyvin aloittajaa. On huojentavaa, kun ei tarvitse pelätä hylkäämistä. Saa epäonnistua ja näyttää heikkouttakin joskus.
Näinpä. Vahvakin ihminen kaipaa joskus saada olla heikko. Toki vaatii uskallusta olla heikko. Pitää uskaltaa luottaa toiseen ihmiseen niin paljon, että voi jättäytyä hänen varaansa. Tätä en ole vielä saanut kokea.
Ei kenellekään toiselle kannata antaa omaa voimaansa. Pitää pysyä itse vahvana aina ja joka tilanteeessa. Epätietoisuuteen tiedon kysyminen ja avuntarpeeseen avun kysyminen ovat myös vahvuutta. On vahvuutta tunnustaa tarvitsevansa apua.
Vahvuus on sitä, että tietää oman arvonsa, ja että koko elinikä on kasvamista ihmisenä, sekä sitä, että itsetunto ja selviytymisen tunne ovat vahvoja. On siis aina tunne, että elämä kantaa myös surun, heikkouden, möhlimisen.. hetkinä.
Juuri näin.Kun itsessään tuntee nämä .ominaisuudet on helppo tulla toimeen ystävän kanssa ja mikäli ystävä on samoin,järjellinen ja vahva,elämästä voi nauttia
Samaa mieltä
Kyse on pohjimmiltaan aina siitä, kuinka hyvin tuntee elämää ja erityisesti itseään.
Kaksikymppisenä et vielä tunne itseäsi ja _jokainen _asia, jonka teet 20-30 vuotiaana tulee vaikuttamaan elämääsi ratkaisevasti, jotta ne ratkaisut, joita teet 40-50 vuotiaana ovat jotakin sellaista, joidenka kanssa luulet pystyväsi elämään seuraavat vuosikymmenet ovat melko ratkaisevia.
Persoonallisuus rakentuu hieman yli 22 vuotiaaksi asti. Siinä sitten sitten joakiselle miettimistä kussakin elämäntilanteessa tarpovalle!
50 vuotis korttiin voisi laittaa tervehdykseksi, mitä ajattelit tehdä seuraavilla viidellä vuosikymmenellä? tässä yhteiskunnassa?????
Ihmissuhteet?Työelämä? Itsekkyys ja kiire?
http://www.youtube.com/watch?v=VDiw_AYoR0g
http://evl.fi/Virsikirja.nsf/0/ec1347a589721a3bc2256daf003b4675?OpenDocument
Miksi kaivata heikkoutta jonkun kanssa. Eikö sitä ole ihmisessä tarpeeksi. Mieluummin kaipaan rakkautta, vahvuutta elää siinä.
rakkaus on myös omanlaisensa heikkous. Rakastuneena olet haavoitettavissa pahimmalla mahdollisella tavalla, jos olet tekemisissä tunteettoman ihmisen kanssa.
Rakkaus on vahvuus silloin, kun kummatkin vaalii rakkauttaan yhdessä. ja toivoo sen säilyvän ja jatkuvan.
Itse välillä kaipaan mahdollisuutta näyttää heikkouden niin, ettei heti olla heikkoutta ja rakkautta hyväksikäyttämässä.
Rakkaus ja helläys-unelma... ja kärsivällisyys samoten kun toinen osapuoli on epävarma tunteista ollenkaan, ajatukset ristiriidassa, mutta hyvä sekin että ajoissa ilmoitti ja rehellisesti juteltu ja päätetty ystävinä olla.Elämä näyttää miten menee, mutta silti tunnen vahvuuteni, tunnen itseäni.En unohda ja sanon kiitos hyvästä elämänmenosta, mukavista hetkista ja saa mennä omille poluille, elämä jatkuu ja yllätyksiä täynnä, mutta kaipaus jaa kuitenkin ja sille en voi mitään. Vaikea unohda fiksua, komea ihmista. Ja rehellista
Ehkä hienoimpia aloituksia pitkään aikaan.
Onhan se vapauttava tunne kun voi olla toisen seurassa sellaisena kuin on. Meissä kaikissa on vahva ja heikko puoli ja on hienoa olla niin turvallisessa ja hyväksyvässä ilmapiirissä, että voi tuoda siihen ne molemmat. Useimmat kai ovat/ elävät jossain sen keskitien moodissa. Mutta se että voi elää ja koetella niitä molempia puolia itsessään, kasvattaa omien kykyjen tuntemusta ja niiden hyväksymistä.
Vasta sitten ihminen oppii tuntemaan itseään ja hyväksymään ne puolet itsessään. Vahvana ja hyväksyvänä (itsenään) on helpompi hyväksyä toinenkin sellaisena kuin on. Eikä ulkomaailman iskut ja arvostelut mene niin perille asti.
Sehän juuri vahvistaa ihmistä.