Teheranissa sovittua

http://www.ristovolanen.fi/118302944/1356817/posting/

Miten Suomesta ja Baltian maista sovittiin - Teheranissa...
3150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vaikutaa siltä, että Roosevelt ei tuntenut Suomen oloja ja että Churchill ei erityisemmin välitänyt Suomesta. Ikävätodeta herrojen puuteliset tiedot ja ymmärtämättömyys Suomen tekemien ratkaisujen suhteen.

Äänestä

Teheranissa Suomen asiaan ei enää paneuduttu tuon kummemmin. Yksityiskohtaiset asianeuvottelut tapahtuivat jo Moskovassa, liittoutuneiden ulkoministereiden Teheraniin valmistavassa konfferenssissa. Siellä NL vaati Suomen ehdotonta antautumista jonka USA:n ulkoministeri Hull torjui.

Mutta asiat olivat jo 1950 luvun alussa seuraavanlaiset......

https://www.doria.fi/bitstream/handle/10024/8089/TMP.objres.941.html?sequence=1

Äänestä

Tämä Petsamon menetys näköjään sinetöitiin jo tuolloin, länsimaat hyväksyivät N-liiton vaatimuksen Petsamosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pureskeltavaa kirjoitti:

http://www.ristovolanen.fi/118302944/1356817/posting/

Miten Suomesta ja Baltian maista sovittiin - Teheranissa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu