Yhteiskuntapolitiikan opiskelu

17+12

Minulla on yksinkertainen kysymys: millaista on yhteiskuntapolitiikan opiskelu?

Ja kyllä, ymmärrän kysymyksen ylimalkaisuuden, mutta melkein kaikenlainen informaatio kelpaa. Kertokaa vaikka siitä, oletteko itse kokeneet yhteiskuntapolitiikan opiskelun mielenkiintoisena, millaista metodologiaa yhteiskuntapolitiikassa käytetään noin yleisesti ottaen, millaisia tutkimusongelmia ko. alla on jne. Kaikenlainen höpinä kelpaa aiheeseen liittyen. Kertokaa vaikka työllisyydestä tai minne kannattaisi mennä opiskelemaan (vaikka Helsinki vs. Jyväskylä) yms.

8

1660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vvb

      Luetaan paljon kirjoja ja kuunnellaan luentoja, opetellaan määrällisiä ja laadullisia menetelmiä. Kannattaa käydä läpi nettisivut ja selvittää mitä eri yliopistot painottavat tutkimuksessaan ja sitten miettiä mikä niistä painotuksista eniten itseä kiinnostaa. Itse suosittelen Joensuuta, hyvin kriittinen ote.

    • vp354325

      Itsellä ei kyllä ole kokemusta kuin perusopinnoista, mutta ne nyt ainakin ovat täyttä roskaa. Tylsää kuin saatana ja saatu tieto on yhtä tyhjän kanssa. Hyvä puoli on se, että kolmosia keräilee huonollakin lukemisella.

    • Kirjan tenttimistä

      "...millaista on yhteiskuntapolitiikan opiskelu?"

      Se on samankaltaista, kuin näissä muissakin työttömiä maistereita tuottavissa oppiaineissa.

      Luetaan kirja, ja kirjoitetaan tenttitilaisuudessa jostakin kirjan sisältöä koskevasta kysymyksestä esseevastaus.

      Kukaan ei osaa tähdentää, mitä kirjoja sinun kannattaisi valikoimasta jonkun työllistävän ammatin oppiaksesi tenttiä, sillä kaikkien kohdalla koulutusohjelma tähtää pelkästään tutkijantyöhön, ja näitä töitä ei laitoksen ulkopuolella ole käytännössä olemassakaan.

      Laitokselle tutkijan töihin työllistyy muutaman vuoden välein yksi opiskelija.

    • kaali

      Itse tykkäsin. Parasta oli monipuoliset ja itseä kiinnostavat aihekokonaisuudet. Opintojaan voi painottaa haluamaansa suuntaan ja kandintyössä ja gradussa aihe voi olla melkein mikä vaan, ohjeeksi annettiin, että "pitäisi liittyä jollakin tavalla ihmisiin" :). Itse keskityin perhepolitiikkaan, mutta vaihtoehtoja on monia: työttömyys, hyvinvointi, ympäristöpolitiikka, elämänkaaripolitiikka, koulutuspolitiikka....

      Opiskelu hyvin pitkälti käytännössä on tosiaan tentteihin lukemista. Monet kurssit voi kuitenkin suorittaa myös luentokursseina, joita on vaihtelevantasoisia. Paljon on tosiaan menetelmäopintoja ja koulutus antaa hyvät lähtökohdat tutkijan uralle. Toisaalta, koen oppineeni myös yleisesti työelämässä tarvittavia taitoja kuten kirjoittamista, asiakokonaisuuksien hallintaa, kriittistä ajattelua ja tilastojen tulkintataitoja.

      Huonoina taloudellisina aikoina tutkinto yhteiskuntapolitiikasta on hyödyksi, koska se tarjoaa eväät hakea tosi monenlaisia tehtäviä. Miinuksena on toki se, ettei vastavalmistuneella ole myöskään mitään erityistaitoja, joiden perusteella työllistyisi. Itse valmistuin pari vuotta sitten ja olen työllistynyt, kuten kaikki opiskelukaverinikin.

      • Kiinnostaisi tietää

        "...tutkinto yhteiskuntapolitiikasta on hyödyksi, koska se tarjoaa eväät hakea tosi monenlaisia tehtäviä."

        Joo, kyllä tutkinnon perusteella voi hakea vaikka minkälaisia tehtäviä.

        Mutta kerropa esimerkkejä työnantajista, jotka ovat valmiita työllistämään yhteiskuntapolitiikasta maisteriksi valmistuneen johonkin valkokaulustyöhön.

        Jos sellaisen työnantajan voit oikeasti nimetä, ryntään heti ilmoittautumaan töihin ja jättämään hänelle verokorttini ja palkanmaksua varten tiliyhteystietoni.

        Saattaahan hyvinkin olla, että sinä olet se ensimmäinen, joka osaa tähän lukemattomia kertoja esittämääni kysymykseen vastauksen antaa. Jään jännittyneenä odottamaan.


      • YKP
        Kiinnostaisi tietää kirjoitti:

        "...tutkinto yhteiskuntapolitiikasta on hyödyksi, koska se tarjoaa eväät hakea tosi monenlaisia tehtäviä."

        Joo, kyllä tutkinnon perusteella voi hakea vaikka minkälaisia tehtäviä.

        Mutta kerropa esimerkkejä työnantajista, jotka ovat valmiita työllistämään yhteiskuntapolitiikasta maisteriksi valmistuneen johonkin valkokaulustyöhön.

        Jos sellaisen työnantajan voit oikeasti nimetä, ryntään heti ilmoittautumaan töihin ja jättämään hänelle verokorttini ja palkanmaksua varten tiliyhteystietoni.

        Saattaahan hyvinkin olla, että sinä olet se ensimmäinen, joka osaa tähän lukemattomia kertoja esittämääni kysymykseen vastauksen antaa. Jään jännittyneenä odottamaan.

        Olen valmistunut yhteiskuntapolitiikasta, sivuaineena mm. Psyka. Olen työskennellyt valmistumisesta lähtien yrityksissä HR tehtävissä.


    • Y.K.P

      Tässä yhteiskuntapolitiikassa on kyllä kokemukseni mukaan eroja yliopistojen välillä. Aloitin Joensuun yliopistossa akoinaan silloin kun yhteiskuntapolitiikka oli siellä oma hakukohde. Vaihdoin kahden vuoden jälkeen siirtovalinnassa Jyväskylän yliopistoon. Syy vaihtoon oli Joensuun yliopiston ilmapiiri jossa opiskelija oli henkilökunnalle välttämätön paha. Opiskelijoita ei pidetty oikein missään arvossa ainakaan yhteiskuntatieteillä. Jyväskylässä oli eri meininki ja myönteinen asenne opiskelijoita kohtaan heijastui myös opetuksen hyvään laatuun. Valmistuin jo vuosia sitten ja olen työskennellyt Kelalla, sairaalan hallinnossa ja nyt kaksi vuotta erään yliopiston hallinnossa.

    • haogunn

      ainakin eräässä yliopistossa tenttikysymykset ovat ilman minkäänlaista käytännöllisyyttä ja niihin saa vastattua ehkä puuta heinän muuttamisella upeamman näköiseksi, vaikka oikeasti kysymys on turhaakin turhempaa.

      hyödyllisempi kysymys on se, johon vastaaminen saattaa vaatia enemmän lukemista

      en tarkenna sen enempää, koska syyttely ei kannata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe