Jumala on osoittanut minulle, mitä minun on elämälläni tehtävä. Hän ei kuitenkaan ole antanut minulle mahdollisuutta toteuttaa vielä sitä, vaikka kovasti haluaisin jo. Rukoilkaa, että Jumala antaisi minulle jo mahdollisuuden toteuttaa tuota tehtävääni. Elämäni tuntuu tylsältä ja masentavalta, jos en saa sitä tehdä.
Jumala on laittanut minut rakastumaan erääseen ihanaan, kauniiseen ja suloiseen tyttöön, mutta tuo tyttö ei erityisemmin välitä minusta. Se tuntuu pahalta. Rukoilkaa, että Jumala auttaisi minua tässä ongelmassani pian.
Sydän on särkynyt, Jeesus asuu sydämessä, Jeesus oli ammatiltaan rakentaja - eikö Hän korjaisi kotiaan, ettei Hänen päälleen sada?
Jumala lupasi kyllä eilen minua auttaa, mutta voisitteko kuitenkin rukoilla puolestani.
(Kirjoitin aiheesta lisää Jumala-palstalle.)
Jumala on laittanut minut rakastumaan erääseen ihanaan, kauniiseen ja suloiseen tyttöön, mutta tuo tyttö ei erityisemmin välitä minusta. Se tuntuu pahalta. Rukoilkaa, että Jumala auttaisi minua tässä ongelmassani pian.
Sydän on särkynyt, Jeesus asuu sydämessä, Jeesus oli ammatiltaan rakentaja - eikö Hän korjaisi kotiaan, ettei Hänen päälleen sada?
Jumala lupasi kyllä eilen minua auttaa, mutta voisitteko kuitenkin rukoilla puolestani.
(Kirjoitin aiheesta lisää Jumala-palstalle.)
Vastaukset 1
Vanhimmat
ja muista myös itse, että meidän mielitekomme
ovat pohjimmiltaan ihmisestä ja esimerkiksi sielullinen kiintymyksemme ei välttämättä olekaan
Jumalan vaikuttamaa rakkautta. Voin kertoa omasta
kokemuksestani, jolloin "rakastuin" kauniiseen, suloiseen, tyttöön, vieläkin voisin sanoa, että
on ikävä häntä, Kerran asia vaivasi todella, vaikka nyt olen 52 v. ja tuo "rakastuminen" oli
silloin kun olin 12-14 v. Mutta sitten Jumala osoittikin ja osoittaa yhä, että kyseessä onkin
vain sielullinen virvatuli, jota vaalii sydämessään. Mistäkö sen tiedän, siitä, että se ei tuo onnea vaan tuskaa ja siitä ei pääse muutoin kuin käskemällä pois Jeesuksen nimessä ja
veressä...ja toisinpäin: siitä pääsee pois juuri
rukouksen avulla. Se on siis vanhaa ihmistä ja sielullisuutta, joka on siellä toisella puolella..nostalginen varjo, jonka kautta pimeydenruhtinas on yrittänyt viedä kauemmas puolisosta, jota oikeasti rakastan ja Jeesuksesta jota tulis rakastaa yli kaiken.
Siitä pääsee yli vain kuoleman kautta, ja Jeesushan on sen jo tehnyt.. Suomalaisessa ja muidenkin maiden viihdemusiikissa on paljon sellaista mikä ruokkii "rakkauden kaihoa", mutta se ei ole oikeata rakkautta. Kyllä Jeesus on rakentaja, mutta ruumiimme on tarkoitettu Hänen
Henkensä temppeliksi. Sinun rakkautesi voi ehkä vielä odottaa jossain, ei Herra tahdo ihmisen olevan yksin, Jeesus antakoon sinun löytää hänet, joka on sinulle se oikea, joka antaa vastarakkautta eikä särje sisintäsi.
Rukoukseni: Herra Jumala, sinä johdatit Aabrahamin palvelijan kaivolle etsimään Iisakille vaimoa ja hän rukoili, että se neito, joka vastaa, kun hän pyytää vettä juotavaksi, että juo herrani ja ammennan vielä kameleillesikin, olisi
Iisakin tuleva puoliso, Sinä Herra, joka annoit näin Rebekan löytyä, totisesti nimesi kunniaksi, anna tämän nuorukaisen tulla tuntemaan oikea rakkaus, saada vastarakkautta juuri siltä neidolta, joka on sinun hänelle valitsema, tuleva, uskollinen ja hyvä puoliso ja elämänkumppani, Jeesus sinä näet, kuka hän on! Siunaa ja aseta asiat oikeaan järjestykseen, jos
jokin asia on väärässä järjestyksessä! Kiitos, että saamme luottaa siihen, että sinä vastaat!
Ylistys Jeesukselle tässä asiassa! Amen!
(voit kirjoitella, jos haluat: [email protected]