Muistan kun Euro tuli ja huonompaan suuntaan on menty kokoajan.
Ennen valtion velka oli minimaalinen verrattuna nykyiseen ja kaikki palvelut pelasi hyvin.
Töitä oli kaikille ketkä töitä halusi tehdä. Tosin silloinkin oli välillä lama joka kuuluu normaaliin talouteen mutta siitä aina noustiin.
Euro kun tuli niin alkoi tuntua että jonkinlainen lama oli kokoajan päällä ja työttömyys pysyi vaikka kokoajan valiteltiin yulevaa työttömyspulaa.
Olo on paljon turvattomampi kaikin puolin nykyään sekä kalliimpi.
Vanhuksia ei kupattu kuten nyt hallitus tekee,kouluja ei lakkautettu vaan suomalaisten lasten oppiminen oli huippuluokkaa, toisin menee nyt.
Ennen valtion velka oli minimaalinen verrattuna nykyiseen ja kaikki palvelut pelasi hyvin.
Töitä oli kaikille ketkä töitä halusi tehdä. Tosin silloinkin oli välillä lama joka kuuluu normaaliin talouteen mutta siitä aina noustiin.
Euro kun tuli niin alkoi tuntua että jonkinlainen lama oli kokoajan päällä ja työttömyys pysyi vaikka kokoajan valiteltiin yulevaa työttömyspulaa.
Olo on paljon turvattomampi kaikin puolin nykyään sekä kalliimpi.
Vanhuksia ei kupattu kuten nyt hallitus tekee,kouluja ei lakkautettu vaan suomalaisten lasten oppiminen oli huippuluokkaa, toisin menee nyt.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Nykyinen hallitus on huolehtinut jo pitkään siitä että työvoimapulaa ei tule.
Konkurssien määrä on vasta alussa,monet yriitykset siirtyneet ulkomaille ja
"vierastyövoimaa" perheineen sosiaaliturvan varassa odottaa innokkaana
päästäkseen töihin.
minäkin muistan. ensimmäisenä euroaamuna salon rautatieaseman vessan lukko oli päivitetty yhdestä markasta yhteen euroon. seuraavana aamuna junalle mentäessä ulko-oven edessä oli ihmispaskaläjä :D
ai niin, sitä halpaa viinaa ja halpoja kananmunia tässä vielä odottelen.. eivät ole vieläkään ehtineet niitä toimittaa, vaikka ne piti tulla heti euroon liityttäessä.
halvalla viinallahan suomalaiset saatiin asiaa kannattamaankin.
tarkoitat EU:n liittyessämme, sillä euroon liittymisestä ei kansalta kysytty toisin kuin Ruotsi teki ja kansa vastasi Nej.
niin taisi olla juu. mutta en ole sitä halpaa viinaa vieläkään saanut!
hih, en ole minäkään, tosin äänestin aikanaan koko EU.ta vastaan, sen verran
skeptinen olin silloin tuohon hurmosliikkeeseen jolla vakuutettiin että kun liitymme
niin kuulumme osana Eurooppaan emmekä ole täällä pohjan perillä. Ei sekään muuttunut paitsi siinä mielessä että meidän Käteinen kun kuvittelee että "voitelemalla" kaikki etelän veltot, olemme EU: ytimessä.
Kuppi kahvia maksoi 1 markan, nyt se maksaa 2euroa eli 12 mk.
Vessaan pääsi markan kolikolla, nyt sinne laitetaan euron kolikko eli 6 markkaa.
Palkat jääneet pahasti jälkeen kulutustavaroiden ja elintarvikkeiden hinnoista.
Kun palkka ennen euroa oli 12.000 mk, nyt se on 3.000 euroa.
Samassa suhteessa sen pitäisi olla 6.000 - 12.000 euroa,vaan eipäs ole.
Kaikki ongelmat nykyisin johtuu suurelta osin väkisin väännetystä yhteisvaluutasta johon vanhat puolueet pakotti Suomen kysymättä kansan mielipidettä. TÄmä on sitä demokratiaa !
Pääpukari oli presidentti Niinistö, tuskin hän muistaa mitä tuli tehtyä lakimies kun on (oli)
Kyllä pääpukarit löytyvät demareista, he ajoivat "työväen etua" ja liittivät meidät euroon...
No onneksi edes johtajien palkka on suhteutettu euron mukaan.
Kyllä kokoomuksen Saukki siunasi hiljaisuudellaan ja myötämielisyydellään väärän päätöksen euroon liittymisestä.
Verta, hikeä ja kyyneleitä siintä on pienen Suomen väkisin läpiajettu eurojäsenyys tehty.
http://tyhmyri.wordpress.com/2012/08/22/onko-eurojasenyys-ollut-viennillemme-hyvaksi-pitaako-vaite-markkinoiden-avautumisesta-paikkansa/
-Kaiken kaikkiaan väitteet eurojäsenyyden autuaaksi tekevästä vaikutuksesta vientiin ovat ilmeisen harhaisia. EU-jäsenyys on mitä todennäköisimmin vaikuttanut huomattavan positiivisesti koska EU:lla on sopimuksia ympäri maailmaa ja toisten EU-maiden markkinat ovat paremmin avoinna kuin ennen. Mutta eurojäsenyyttä ei moiseen ole tarvittu.
Ruotsissa ja Tanskassa tuo oivallettin ajoissa ja kansan annettiin äänestää eurosta, koska tulos tiedettiin etukäteen aivan kuten Suomessakin.
http://www.verkkomedia.org/
Sauli Niinistön tekemän megaluokan harhautuksen ydin
Varatuomari Sauli Niinistö harhautti perustuslakivaliokunnan puheenjohtajan ominaisuudessa suomalaisia äänestäjiä ja Suomen eduskuntaa ennen EU-jäsenyyspäätöksiä vuonna 1994. Hän kertoi, että markasta ei vielä näillä päätöksillä luovuta, eikä näillä päätöksillä vielä eurojäsenyyttä päätetä - vaan siitä päätetään myöhemmin ja siitä tehdään erikseen oma lakialoite.
Nämä Niinistön tekemät harhautukset kirjattiin ja liitettiin virallisiin eduskunnan asiakirjoihin (PeVL 14/1994, UaVM 9/1994, HE 135/ 1994) sekä myös äänestäjille lähetettyyn tiedotteeseen. Osa eduskuntaa ja useimmat suomalaiset äänestäjät uskoivat tämän väitteen.
Kun kansa ja sen jälkeen eduskunta oli harhautettuna äänestänyt EU-jäsenyyden hyväksymisen puolesta, niin näiden äänestyksien jälkeen Sauli Niinistö – tällä kertaa oikeusministerin ominaisuudessa – sanoikin, että eurosta päätettiin jo EU-jäsenyysäänestyksessä, eikä siitä tarvitse tehdä erikseen lakialoitetta.
Tämän Niinistön tekemän järkyttävän teon vahingot nousevat Suomen kansalle tässä vaiheessa mahdollisesti jopa kymmeniin miljardeihin euroihin, tulevaisuudessa jopa satoihin miljardeihin euroihin
________
Me palkitsimme tämän teon,Presidentin viralla.
On syytä muistaa että Väyrynen voisi olla pressa ellei Soini
olisi tullut hajottamaan ääniä ja kehtasi vielä kertoa äänestävänsä
Niinistöä.
Häh?? Olisiko Soinin pitänyt ilmoittaa äänestävänsä Pekka Haavistoa vai?
Siis minkö järkeilyn mukaan haluaisit meille kaikkien naapurimaiden naurettavaksi homon presidentin, ja hänen poikaystävänsä?
Hyi hittoa kun äklöä.
Minäkin äänestin 1-kierroksella Väyrystä, vaikka olen inhonnut poliitikko Väyrustä ainakin 20 vuoden ajan.
Mutta äänestin silti, ihan Suomen itsenäisyyden pelastamisen nimissä.
Ei tuo euro ole ainakaan mitään muuta etua Suomelle tarjonnut kuin poliitikoille uutta ja rahakasta tienestileikkikentää.
Eurooppalainen taloustieteilijöiden arvovaltainen tutkimusverkosto CEPR (Centre for Economic Policy Research) on vastikään julkaissut tutkimuksen, joka osoittaa keskeiset väittämät euron suotuisista talousvaikutuksista vääriksi.
Tutkimuksen laatijoista Angel Estrada Garcia työskentelee Espanjan keskuspankissa, Jordi Gali Barcelonan yliopistossa ja David Lopez-Salido Yhdysvaltain keskuspankissa.
aaaamen.
Kuka Kokoomusnatsi nollasi aloituksen plussat??
huomasin saman, kokoomuksen orjahan sen teki.
ennen oli ennen, nyt on nyt.
Täysin nolla-arvoista ja osoittaa vähä-älyisyyttää verrata menneeseen
maailmaan, maailmaan mitä ei enää ole.
Koita nyt tajuta että maailma muuttuu, haluat tai et.
Rahayksikkö ei sitä muutosta tee.
Ei ole väliä onko se euro,markka vai oravannahka.
Euro on yliarvostettu ja siinä on sen vika. Katohan naapuriin, siellä talous sentään vielä vetää kruunun takia. Suomessa on kaikki hinnat on noussu pilviin Euron tulon jälkeen.
niin syytä hintojen nousuun on etsitty mailman markina hinnoista palkoista mutta kun viro meni euroon niin puolessa vuodessa tuli ruokaan ja asumiseen 20 rossaa lisää hintoihin eli halpa korkoinen raha hinnat.