Eli olen 18 vuotias nuori kuopiosta. Haeskelen keksimälleni liikeidealle/tuotteelle rahoittajaa/yhtiökumppania. Tuotteesta en kerro enempää, mutta projektiin kuuluisi prototyypin valmistus, ja sen jälkeen kauppa lähtisi varmasti kulkemaan tuhatta ja sataa eteenpäin. Olen kysellyt eri ihmisiltä, vierailta kuin tutuilta, että olisivatko ihmiset kiinnostuneet tuotteesta ja onko se järkevän oloinen. Ei ole tullut kuin muutama vasta väitä noin 100 ihmisestä, ja hekin ovat olleet vanhempaa sukupolvea, eli pysyvät mielummin "perinteisessä". Jos olet kiinnostunut asiasta, sovimme sähköpostilla tapaamisen ja laadimme kirjallisen sopimuksen ettei ideaani varasteta.
Rahoittajaa superhyvälle liikeidealle?
No money no funny
14390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Laitoin sulle spostia, vastaa pian niin sovitaan jatkosta.
Vinkkejä:
Ota yhteyttä (jos et ole jo ottanut) Keksintösäätiöön. Sieltä osaavat neuvoa mistä voisi etsiä myös rahoitusta ja yhteistyökumppaneita. ELY-keskuksessa on myös keksintöasiamies, joka on nimenomaan auttamassa keksijöitä.
Uudet yrittäjät saavat apua sekä ELY-keskuksesta, Suomen Yrittäjä-yhdistykseltä (jos on jäsen, jäsenmaksu yksinyrittäjällä alle 150e/v), ja Työvoimatoimistolta. Työvoimatoimistoa en kylläkään ainakaan oman kokemukseni mukaan voi suositella neuvojen haussa.
Muista että sinun ei ole pakko hakea heti suoraan kallista patenttia uudelle tuotteellesi, vaan voit aloittaa esimerkiksi niin sanottua pikkupatenttia, eli hyödyllisyysmallisuojaa.
Järjestä asiat niin, että tuotettasi ei voi kopioida rikkomatta kyseisiä suojia ainakaan Pohjoismaissa tai jopa Euroopassa. Koko maailman kattavat patentit ovat miltei mahdoton järjestää ja ovat erittäin kalliita. Pelkästään suomalainen patentti voi maksaa jopa useita kymmeniä tuhansia euroja. Näihin patentteihin saa valtiolta rahoitusta ja tukea jos idea on todella hyvä. Patenttirahoituksen hakemiseen tulee kuitenkin varata riittävästi aikaa, rahoitusta haetaan melko paljon ja raha on rajallista.
Älä kerro tuotteestasi edes läheisille, jos tuote on yhtä hyvä kuin uskot sen olevan.
Muista myös Googlettaa kaikilla mahdollisilla hakusanoilla vastaavia tuotteita.
Et myöskään tarkemmin kertonut, onko tuotteesi uusi versio vanhasta vai kokonaan uusi. Päättelen kuitenkin että kyseessä on uudistettu versio jostain tutusta tuotteesta koska kerrot "Ei ole tullut kuin muutama vasta väitä noin 100 ihmisestä, ja hekin ovat olleet vanhempaa sukupolvea, eli pysyvät mielummin "perinteisessä".
Muista että perinteisiä, ns. kaiken kansan tuotteita voi olla mahdoton patentoida ellei niitä ole muutettu todella ratkaisevasti.
Voit kysyä minulta jotain neuvoja ja vinkkejä tässä keskustelussa jos haluat.
Jos noin olisi niin oletko hakenut patentin ja useampiin maihin asti?
Nämä ei ole voimassa kuin 5 vuotta.
Kuinka suurta osuutta tarjoat?
Millaisella panoksella?
mitä osaamista liikeidea käyttää?
Paljonko on kulut ennen kuin tuote on valmis markkinoille?
Oletko kartoittanut mahdollista voittoa tuotteesta ?
jne jen.....
Jospa hieman tarkennat,alku on on vaikeaa ennen kuin mitään saa aikaan.
Mäkin laitoin sähköpostia jo sulle, olemattomaan osoitteeseen. Varmaan se meni telepatian avulla läpitte.
oisko kyseessä eKalakukko?
no vittu mä voin lähtä ni voin käyttää palkka rahat piriin :D :D :D
Buahaa.. siinä on yks vellihousu kuvasta päätellen, ihon värikin viittaisi siihen että sun ei tarvitse Suomen Itsenäisyys päivää juhlia.
taidat itse olla savimaja apina ku valkosta miestä haukut!!! :D
""valkosta miestä haukut!!! ""
Kuvan perusteella et ole valkoinen........sinänsä ihan sama .....
tyypilllinen kiakkoviaras vassarianarkisti joka haluaa luokattoman yhteiskunnan jotta voi vetää päivät pitkät pirii muiden kustannuksella.
saatana olen valkosempi ku lakana vitun urpo....taidat itse olla näitä vitun N:sana miehiä suoraan bambumajasta???
sinäkään vitun pallinaama et taidsa tietää mistään mitään....:D suksikaapa vittuhun siintä lässyttämästä kun ette mitään mistään tiedä....
Tilinumero tähän ja äkkiä, perintönä saamani 90k polttaa tililläni enkä ymmärrä bisneksistä mitään. Riittääkö tuo alkuun? Voin sitten lainata lisää jos tarvitaan.
Hyvä kun laitoit tilinumerosi. Siirsin nyt aluksi pyytämäsi 60 000e että pääset alkuun ja käyt siellä opintomatkalla. Lisää tulee sitten kun palaat.
t. liikekumppani