Rahaa sais olla jouluksi!

Miksi ulosotto vie kaikki palautukseni, olisi 50euroa riittäny palautusta ihan hyvin (yli 400e palautukset meni) "eli se siitä kinkusta siis, en tiedä näenkö 2014 luvun puolta". muistakaa ulosotto työtöntä edes jouluna, ei tämä masentuminen mene noin vain ohi 7-8 vuosi menossa "nyt tuntuu voima varat katoaa".......
12236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

vain iinn

Äänestä

Velkaakin taitaa olla vielä jäljellä 13 000 euroa ulosotossa vielä ja maksettua ulosottoa 4000euroa yht 5vuodelta :( "MITÄ TÄSTÄ OPIMME". Monet kerrat olet miettinyt päättää päivät, sitkeän sydämmen voimalla jaksanut. mutta tämä vuosi tressaava ollut "2013" erillaiset sairaudet :kasvohalvaus, rintakivut, puutumiset sormissa, erillaiset infulenssat

Äänestä
  • Lääkäriin mars mars jos tollasia vaivoja. Sossu maksaa lekurikäynnin. Ulosotto vei munkin veronpalautukset mut eipä se mua hetkauta puoleen eikä toiseen, niin tottunut tilanteeseen.

    Äänestä

Laita se veroprosenttisi niin tiukille niin pieneksi, jotta palautuksia ei tule, mieluummin mätkyjä sinne ulosoton lisukkeeksi.Saat varmaan hyvää masennuseläkettä kun palautuksiakin on tuollainen summa?

Äänestä

Siksi koska ole mokannut omat raha-asiat. Ei ne muuten vie jos ei ole aihetta.

Äänestä

Tottakai velat täytyy maksaa, itsehän te olette velkanne hankkineetkin. Ja onhan tuloja ollut, jos yli viisisataa on palautuksiakin tullut!!

Joskus tuntuu ihmeellisille nuo kaikki velkajä'rjestelyt, jossa velallinen maksaa miljoonien velkojaan malliin kaksi vuotta, sitten haetaan velkajärjestely, ja velat jäävät yhteiskunnan, ts. työssäkäyvien veronmaksajien maksettaviksi!!

Eikö kannattais velkaa ottaissa ja ylivarojen eläessä, ajatella takaisinmaksukykyään??Tuhlataan vaan ja eletään velakis leveästi, sitten maristaan kun velkoja yrittää edes jotain saada takasin.

Äänestä

Miten voi olla että ulosottomies vie veronpalautukset vaikka ei ole edes velkaa. Ja todellakin ole varma että ei ole velkaa.

Äänestä

Varmasti ottaa päähän sen voin uskoa. Menikö firma konkkaan, kun joudut ulosoton kanssa asioimaan? Onhan siinä se turva osuus, joka pitää jäädä sulle. Ei ne voi kaikkea sulta viedä!

Äänestä
  • Ei mulla ole edes mitään firmaa, ei ole koskaan ollut. Olen tavallinen työtön.

    Äänestä

Kun on aikansa maksanut säännöllisesti ulosottoon (onkohan se aika vuosi), niin saa kaksi vapaakuukautta. Näistä vapaakuukausista tulee ilmoitus maksajalle ja kirjeessä lukee, että kuukausia voi siirtää haluamaansa kohtaan.
Minulle nuo kuukaudet sattuivatkin sopivasti joulukuuksi ja tammikuuksi, joten olen erittäin tyytyväinen, kun saan 140 e/kk "ylimääräistä" rahaa, kun vouti ei käy rokottamassa tuloja. Jatketaan sitten taas helmikuussa maksamista.
Jos aloittaja olet ulosottoon maksanut velkojasi säännöllisesti, on sinulla oikeus vapaakuukausiin. Jos tällaisia saat, otapa ensi vuonna vapaakuukausi joulukuuksi, jolloin saat sitä kinkkurahaa.

Äänestä
  • Vapaakuukausi ei pelasta veronpalautustenkaan ulosotolta, se koskee vain ansiotuloa ei veronpalautuksia. Olen itse maksellut vuosia ulosottoon, meni silti veronpalautukset voutille, vaikka joulukuu on vapaakuukausi.

    Äänestä

En ole väittänytkään, että vapaakuukausi pelastaisi veronpalautukset. Missä kohtaa kirjoituksessani niin luki? Ei missään.
Aloittaja halusi itselleen kinkkurahaa ja annoin neuvon ensi vuotta silmälläpitäen.
Tietenkään vapaakuukausi ei pelasta veronpalautuksia, sen nyt tajuaa kuka hyvänsä, paitsi sinä. Jos niin kävisi, jokainenhan ottaisi vapaakuukauden joulukuuksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joulu pilalla kirjoitti:

Miksi ulosotto vie kaikki palautukseni, olisi 50euroa riittäny palautusta ihan hyvin (yli 400e palautukset meni) "eli se siitä kinkusta siis, en tiedä näenkö 2014 luvun puolta". muistakaa ulosotto työtöntä edes jouluna, ei tämä masentuminen mene noin vain ohi 7-8 vuosi menossa "nyt tuntuu voima varat katoaa".......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu