omascore pisteet

minttu.....

Miten omascore pisteet pystyy saamaan paremmiksi kun kaikki uo:t on maksettu? ? Paraneeko ajan kanssa vai miten?

4

7038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omatieto.fi

      OmaScore-luottoluokitus huomioi henkilön luottotiedot, yritysyhteydet ja iän. Luottotietolaki määrittelee mitä tietoja henkilöstä saa käyttää ja minkälaiset yritysyhteydet voivat mm. OmaScore-luokitukseen vaikuttaa. OmaScore on henkilölle itselleen tarkoitettu luottoluokitus. Vastaavanlaisia malleja käytetään yritystenkin käyttämissä luottoluokituksissa, joten sen perusteella saa hyvän kuvan esimerkiksi lainansaantimahdollisuuksistaan.

      OmaScore-pisteet muuttuvat, kun luokitukseen vaikuttavissa tekijöissä tapahtuu muutoksia. Tällaisia muutoksia ovat esimerkiksi maksuhäiriön rekisteröinti tai vanhentuminen sekä yritysyhteyden luokituksen muuttuminen. Pisteet tai luokka paranee siis kuin ulosotosta aiheutuneet maksuhäiriömerkinnät vanhenevat, jos ne ovat ainoat maksuhäiriömerkinnät. Ulosotosta aiheutuneen maksuhäiriömerkinnän tallennusaika on 3 vuotta. Jos maksuhäiriöitä on ollut yksi ja saatava on maksettu, voi tallennusaika lyhentyä kahteen vuoteen.

      Lisätietoja OmaScore-luokituksesta ja luottotiedoista osoitteesta www.omatieto.fi

      Ystävällisin terveisin
      Suomen Asiakastieto Oy

      • Omatieto.fi

        Korjaus ulosottomerkinnän tallennusaikaan, joka voi olla 3-4 vuotta.

        Ystävällisin terveisin
        Suomen Asiakastieto Oy


    • omarahastus.fi

      Toi koko omascore on vaan asiakastiedon rahastuskonsti. Ihmisellä joko on puhtaat luottotiedot tai sitten ei ole . Mitään pisteytysjärjestelmää ei ole edes olemassa eikä käytetä .

      • Joona280

        Niin että. tuloilla ei ole merkitystä... Ainostaan aika ratkaisee. Vaikka olisit perseaukinen kun viimeinen merkintä poistuu niin scoret paranee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4906
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3496
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2737
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      38
      1763
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1690
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe