Otin selvää Windows -puhelinkäyttikselle ohjelmointiin liittyvistä asioista. Onko kenelläkään kokemusta kehittäjätilin avaamisesta? Varmaan kannattaisi perustaa ensin yritys, ja avata yritys -keittäjätili, vaikka se näyttää maksavan satasen verran vuodessa?
Kehittääkö tällä foorumilla ketään Windows kaupassa myytäviä sovelluksia?
Windows Phone 8 -ohjelmointi?
2
191
Vastaukset
- Mobidev
Onhan noita tehty. Kestää jokusen päivän tuo tilin avaus / tietojen tarkistus. Symantecilta soittavat sulle kun varmistavat tietoja jotka on annettu tiliä avattaessa, Microsoft ostanut heiltä tietojen tarkistuspalvelun.
Olikohan täällä vai Applella kun vaatii D&B rekisteriin liittymisen myös? Siis jos kysytään Dyn-numeroa niin vaatii tuon, en muista enää kummalla firmalla tuo oli.
Kun on maksettu ja tiedot tarkistettu niin pääsee saman tien lisäämään sovelluksia storeen.
On tuolla ollut noita alennuksiakin, about kuukausi pari takaperin maksoi 15€ tuo tilin avaus.
Tiliähän ei sitten tarvi koodin kääntämiseen tai sovellusten testaamiseen luurissa.... - bvcnrtyrtyfg
Minä olen värkkäillyt muutaman Windows Phone appin, joskaan en bisnesmielessä vaan lähinnä harrastuksena.
Developer statuksen saa ilmaiseksi
a) minkä tahansa yliopiston tunnuksilla osoitteessa:
https://www.dreamspark.com/Student/Default.aspx
b) kuka tahansa kadun tallaaja luomalla ensimmäisen ohjelmansa osoitteessa:
http://appstudio.windows.com/
Puhelinohjelmoinnin kanssa pääsee alkuun vaikka seuraavilla opasvideoilla:
1) http://channel9.msdn.com/Series/Windows-Phone-8-1-Development-for-Absolute-Beginners
2) http://channel9.msdn.com/Series/Building-Apps-for-Windows-Phone-8-1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457382
- 324078
- 573615
- 503130
- 172806
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons512324- 532307
- 372258
- 432258
- 162236