Se on meidän persujen nerokas strategia. Valtuutettu Huhta (ps) aiheutti valtavan naurunremakan Espoon valtuustossa tokaistuaan römäkällä äänellä kesken ruotsinkieleisen valtuutetun ruotsinkielistä puheenvuoroa:
"Puhu hurri suomea, että itekki ymmärrät"
Voi sitä huutonaurua mikä tästä nokkelasta kommentista seurasi. Ruotsinkielinen aivan hämmentyi, sekoitti konseptinsa ja istuutui jotain mutisten häpeästä punaisena paikalleen.
Valtuutettu Huhta katseli voitonriemusta virnistellen ympärilleen ja tokaisi: "Sai hurri mitä tilasi".
"Puhu hurri suomea, että itekki ymmärrät"
Voi sitä huutonaurua mikä tästä nokkelasta kommentista seurasi. Ruotsinkielinen aivan hämmentyi, sekoitti konseptinsa ja istuutui jotain mutisten häpeästä punaisena paikalleen.
Valtuutettu Huhta katseli voitonriemusta virnistellen ympärilleen ja tokaisi: "Sai hurri mitä tilasi".
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eikä se mitään vakavaa tietenkään ollut, vitsiä vain. Taas kerran. Persuthan ovat varsinaista huumoriväkeä tunnetusti.
Kyllähän siinä koko Espoon valtuusto hihitti, hahatti ja hohotti hölmistyneelle ruotsinpuhujalle. Saas nähdä mitä huhtapersu seuraavalla kerralla keksii - on se koomikko!
Timppa näyttää Huhdalle, mikä puree akkoihin parhaiten?
http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/sites/default/files/imagecache/biggest/domain-14482/kuvat/set.jpg
AIVAN LOISTAVAA,hur.reille pitää lyödä jauhot suuhun joka paikassa.
Ovat saa-tana kaikkialla sönköttämässä sitä typerää muumiruotsiaan,jota vain pieni osa suomalaisista ymmärtää.
Missään puolueissa ei näistä ruotsin sönköttäjistä pidetä,rkp:tä ei tietenkään lasketa.
Niin, tulee mieleen satu "Keisarin uudet vaatteet", siinäkin lopulta kesken-
kasvuinen poika uskalti sanoa totuuden, keisari on alasti ja Suomi tai
Espoo ei oikeasti ole kaksikielinen
Kaksikielisyyden raja pitäisi olla se alkuperäinen v.1922 eli 10% kunnan
väkiluvusta, ilman kappalemääriä joka nyt on 3000 henkeä.
"keisari on alasti ja Suomi tai Espoo ei oikeasti ole kaksikielinen"
Espoossa on reippaasti yli vaadittavat 3000 ruotsinkielistä jotta se olisi aivan kirkaasti kaksikielinen. Jopa Soinin mielestä kaksikielisyys on rikkaus, niin Espoossa kuin valtakunnassakin.
Mutta minusta on jo pitkään ollut täysin luvallista mollata itsennsä tuonkaltaisilla väitteillä. Niitähän netti on ollut tulvillaan monenmonta vuotta. Jopa keisari-uudet-vaatteet väitteetkin on jo niin kuluneet että haukottaa.
" alkuperäinen v.1922"
Moni muukin asia on muuttunut tuon jälkeen. On peruskoulua ja progressiivista verotusta. Homoilu on dekriminalisoitu. Lobotomia ja pakkosterilisoinnit kielletty. Suursuomenhaikailijat ovat kaikonneet ja tilalle tullut maamme kavennuksia hautovia impivaaralaisia. Sosiaalidemokraatit ja duunarit ovat suurelta osin ylempää keksiluokkaa. Neuvostoliitto on hajonnut.
Eiköhän tasaarvoinen hyvinvointimallimme pitäisi ulottuoa myös tuohon sinun mainitsemaasi kielellisen tasa-arvon kohtaan. Hyvin outoa olisi jos näin ei olisi tapahtunut.
Sinulta jäi muuten kaikki perustelut uupumaan. Miksi sinä olet minua arvokkaampi? Siksikö ettö sattumoisin kuulut isompaan ryhmään? No onpa siinäkin saavutus kerrasaan.
"Sai hurri mitä tilasi"
Jep. PS sai lööppitilaa ja näkyvyyttä. Huhta sai siis mitä Soini häneltä ja muílta on tilannut. Tämä on huomiopolitiikan ydin: mitättömästi asiaa ja mahdollisimman paljon huomota.
Näin ei tarvitse puolue- ja vaalitukea käyttää ainakaan politiikkaan tai kampanjointiin. Voidaan vapaasti kerätä ökykiinteistöjä "fiinissä" ympäristössä.