Lenin lopetti sodan ja antoi maat talonpojille. Porvari piti tätä huonona asiana. Venäjän olisi porvarin mielestä pitänyt jatkaa sodassa sukupuuttoon asti.
Lokakuu oli välttämätön
mitä porvareilla sit
1959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tuki Suomen punakaarteille ja hyökkäys Viroon eivät olleet välttämättömiä.
Valtionhan ne oli, ei musikka mitään omistanut
Kansankomissaarien neuvosto edusti nimensä mukaisesti köyhää enemmistöä.
Miten? Oliko se 'köyhä enemmistö' äänestänyt heidät virkaan?
Yleensä ainakin jatkossa ei liikoja äänestetty vaan politbyroo täydeni itse itsensä. Siksi puoluekoneisto ja pamput voivat paksusti ja etääntyivät kansasta.
Miten musikka kolhoosissaan tuosta neuvostosta hyötyi?
Kyllä ne sai leipää siellä ja terveydenhoitoa.
Miksi ne sitten murhasi lähes kaikki vallankumoukseen osallistuneet Itämeren laivaston merimiehet. Trotski toimi henkilökohtaisesti syyttäjänä Itämeren laivaston pelastaneen matruusin oikeudenkäynnissä.
Koska ne tykkäsi muiden merimiesten tavoin ottaa takareikään. Stalin tosin väitti nähneensä matruuseja Petrogradin kaduilla vähäpukeista korkokengäisten naisten kanssa.
Lenin ja Trotski eli Esther ja Mordekai. Kaganovits oli varmasti sitten Josef ja Stalin faarao joka ei Josefista mitään tiennyt.
Stalin-jumalalla oli siinä keskeinen rooli. Jooseppihan oli eräänlainen uusi Adam tai jumalolento koska puolue oli tehnyt tuon viiksivallun omaksi kuvaksensa.
Ainakin se näytti idiooteille ettei pyhiä miehiä tarvinnut pelätä. Tseka mies pisti kuulan rabbin, papin, imaamin tai ahneen talonpojan kalloon. Ei siitä mitään jumalallista rangaistusta tullut.
"Ei siitä mitään jumalallista rangaistusta tullut."
Myös tsekan miehet joutuivat asumaan perslävessä nimeltä Neuvostoliitto, se oli heidän rangaistuksensa.
Lontoo ei sallinut Venäjän demokraattisten voimien tehdä rauhaa Saksan kanssa.
asiaan hyvin vähän sanomista. Se saattoi vain uhata sotatarvikkeiden viennin lopettamisella.
Kerenskillä ja kumppaneilla oli useita kuukausia aikaa tehdä rauha. Eivät tätä tehneet.
Lukemista bolsuille !
Jussila Osmo: NEUVOSTOLIITON TRAGEDIA. UTOPIASTA VANKILEIRIEN SAARISTOKSI
Neuvostoutopiassa työ piti vapauttaa riistosta ja työläiset sorrosta. Luvattu taivas paljastui helvetiksi, joka merkitsi miljoonille pakkotyötä, sortovaltaa ja niskalaukauksia. Vanhan luokkajaon tilalle tuli uusi.
Oliko utopia mahdoton? Kuka oli kaiken takana? Professori Osmo Jussila nostaa hyytävässä analyysissaan suurimmaksi syylliseksi V.I. Leninin, joka oli hyvä agitaattori ja demagogi, mutta lähes kyvytön uuden yhteiskunnan rakentajana - ja Hitleriin verrattava fanaatikko.
Goebbelsin mukaan Lenin oli Hitlerin jälkeen maailman merkittävin valtiomies. Giuseppe totesi tämän 20-luvulla ainakin New York Timesin mukaan. Voihan se olla tietysti, että amerikkalaiset narrasi radikalismin pelossa. Natseissa oli kuitenkin vasemmistolainen suunta joka oli valmis yhteistyöhön kommunistien kanssa. Hitler murskasi puolueen äärivasemmistolaiset kesällä 1934.
Lenin oli Venäjän Kustaa Vaasa ja Trotski Venäjän Lincoln. Stalin oli Julius Caesar uudelleensyntyneenä. Stalinin perustuslaissa taattiin vuonna 1936 kansalaisille ja tasavalloille demokraattiset oikeudet.
Viro ja Suomi tunnusti lopulta työläisten ja talonpoikien valtion laillisuuden.