Jotkut suomalaiset "kiekkoasiantuntijat" ovat sitä mieltä, että Barkov ei kuulu olympiajoukkueeseen.
Omasta mielestäni hänet pitäisi ehdottomasti ottaa mukaan. Mielestäni hänellä on kaikki edellytykset pelata leijonien kakkossentterinä.
Hänellä on sekä kokoa että taitoa, mutta hän on myös erinomainen pelintekijä, joka osaa viimeistellä. Toisin sanoen, hänellä ei kädet tärise, kun kiekko on laitettava pömpeliin.
Jotkut ovat verranneet häntä Pavel Datsyukiin ja joidenkin mielestä hän on kiekonkäsittelytaidoiltaan parhaimpien joukossa.
Pelillisesti hän voisi olla jopa Mikko Koivua parempi sentteri. Hän tuo omalla pelityylillään varmuutta Suomen alivoimapelaamiseen ja häntä voisi käyttää myös ylivoimalla, koska hän osaa sijoittua jäällä hyvin.
Mielestäni mahdoton ajatus ei ole sekään, että hän pelaisi laitahyökkääjänä. Vaikkei häntä varsinaisesti voimahyökkääjänä pidetäkään, niin hänellä on tarpeeksi voimaa ja fyysisyyttä, jotta hän pystyy ajamaan maalille.
Kuuluuko Barkov olympiajoukkueeseen?
4
138
Vastaukset
- Somebody
Mielestäni tua Barkov ei ole hääppöinen kaveri.... Mitä nyt seurannut NHL Floridan ja Pingujen pelejä niin ei tua Barkovi paljoo vakuuta. Onhan sillä kokoo joo mutta riittääkö se Olympialaisissa ja sen taito?
Meinaan vaan jos vastaan tulee Kanada tai venäjä niin ei ole Barkovista apua....- numero 16
Sinänsä ihan hyvä pointti.
Uskon kuitenkin, että Barkov pystyy pelaamaan myös Venäjää ja Kanadaa vastaan.
Taitoa hänellä ainakin riittää, koska jos kaveri olisi ihan sukka, niin yksikään seura ei olisi varannut häntä top 5 joukossa.
Mielipiteitä on toki monenlaisia, mutta omasta mielestäni hän on pelannut erittäin hyvin, varsinkin kun otetaan huomioon, että hän täytti vasta viime syyskuussa 18 vuotta.
On myös huomioitava, että Panthers ei ole mikään unelmajoukkue NHL-uraansa aloittelevalle pelaajalle.
Sitäpaitsi, Barkov on ollut melkein yhtä tehokas kuin kesän ykkösvaraus Nathan McKinnon, vaikka McKinnon pelaa huomattavasti paremmassa joukkueessa.
Barkov on tehnyt tähän mennessä tehot 4 6 ja McKinnon vastaavasti 5 11.
- asiantuntija989898
Ei barkovia kakkisee kannata laittaa vaan mielestäni olisi järkevää laittaa hänet sean bergenheimin kanssa kolmoseen tai neloseen sillä heillä yhteispeli näyttää toimivan, he olisivat myös hyviä alivoimalla. Kolmanneksi lenkiksi siihen voisin laittaa esim.leo komarovin sillä hän tuo tarvittavaa kovuutta mutta on myös mainio pelaaja!
- MrJuha82vaan
Komarov on riskialtis pelaaja, koska jäähyilee nopeita joukkueita vastaan.
Vauhti ei oikein riitä.
Otetaan mieluummin Pihlström tai Korpikoski.
Barkov come on! Totta mooses hän kuuluu joukkueeseen. Duh!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k17010681Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t907515Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t277368Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37366Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885743Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus495221Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset314966Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk124791Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k32142Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!
Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil361583