Selonteon mukaan ”metsäpohjaisen biomassan käyttöä kivihiilen korvaamiseksi edistetään siten, että kivihiilen voimalaitoskäyttö pääosin syrjäytyy vuoteen 2025 mennessä. Tavoitteeseen pääsemiseksi varmistetaan energiatuen riittävyys".
Selonteko lupaa myös, että turpeen kilpailukyky kivihiileen verrattuna turvataan.
Sen sijaan, että hallitus olisi vastannut lupausten mukaisesti kivihiilen maailmanmarkkinahinnan pudotukseen kotimaisen bioenergian kilpailukykyä parantamalla, se on kiristänyt turpeen verotusta ja leikannut kolmanneksen uusiutuvan energiapuun tukea, Pekkarinen ihmetteli.
Selonteko lupaa myös, että turpeen kilpailukyky kivihiileen verrattuna turvataan.
Sen sijaan, että hallitus olisi vastannut lupausten mukaisesti kivihiilen maailmanmarkkinahinnan pudotukseen kotimaisen bioenergian kilpailukykyä parantamalla, se on kiristänyt turpeen verotusta ja leikannut kolmanneksen uusiutuvan energiapuun tukea, Pekkarinen ihmetteli.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Hiilikaivokset ovat hallituksen erityisessä suojelussa.
on terveellistä
Ei muuta kuin hiilimiiluja polttamaan:))
Pitäisi kelvata hallituksellekin, risut kun ei käy, ei edes männyn kävyt.
Ei huono ajatus lainkaan nämä "hiilimiilut".
Hakkuujätteitä voidaan paikallisissa energialaitoksissa kuivatislata energiahiileksi, biohiileksi tai aktiivihiileksi kysynnän mukaan .
Prosessin lämpö voitaisiin hyödyntään kaukolämpönä.
....tosin Suomen kansallisrikkauksien hyödyntäminen on katais-urpilaiselle hallitukselle ollut aina vastenmielistä "maajussien puuhastelua", joten se siitä.
olemassa, aina diisseliksi asti..
voidaan tehdä myös bensaa
Hassu juttu. Aina kun vihreä on ympäristöministerinä, niin jätteet valuu vesistöihin, ilmaston puhtauteen liittyvät uudistukset ottaa takapakkia.
Kivihiili on vihreiden ainut varteenotettava ja hyväksytty energiamuoto.
Vihreät eivät salli vesivoimaa, ei tuulivoimaa. Aurinkovoiman kyllä hyväksyvät mutta missä aurinko?
Keskusta on ainut puolue, jolla on kristallin kirkas tavoite uusiutuvan energian vaihtoehdoksi ja se on tähtäin asettaa tavoitteeksi EU:n yhteinen tavoite yli 30% energiatuotannon määrästä.
Kyse on yhtälailla rahasta mutta myös työpaikoista ja ilmastotavoitteista. Saksa on tässä suhteessa lähtenyt ennakkoluulottomasti käytännön toimiin ja etenee omissa tavoitteissaan monta askelta edellä Suomea.
Uusien energia innovaatioiden ja sitä kautta aivan uuden teollisuuden alan syntyminen voisi tuoda runsaasti uusia työpaikkoja, jos vain ensin panostettaisiin tutkimukseen ja tuotekehitystyöhön yhteiskunnan taholta.
Tällä hetkellä hallituksen taholta kaikki uudistumiseen tähtäävät toimenpiteet on pantu jäihin.
myös "haittaverot" energialle MAASSA MISSÄ ON PAKKO LÄMMITTÄÄ, LIIKKUA JA VALAISTA ei mahdu minun ajatuysmaailmaani..
Pekkarinen on Suomen Kallein mies. Mihin tahansa Mauri on nokkansa laittanut on hirveä tappio tullut. Mainittakoot todisteeksi vaikka Talvivaara, Kemijärven liimapalkkitehdas, Masku, Vapo, Risupaketti, Vävyn tuulimyllytuet, ym.
Talous alkaa olla Pekkarisen jäljitä romuna. Kaikkien suomalaisten etu olisi, jos Pekkarinen ei jatkaisi enää politiikassa, niin hirveätä on jälki ollut.
valco, haka, sts jne
Maanviljelijöiden, jotka ovat oppineet tulemaan toimeen toisten rahoilla ei kannata esittää alousviisasta. He voivat laittaa tukirahansa vaikka Talvivaaran kaivokseen, Pekka Perän palkanmaksua varten. Myösin ns. Citykepulien kannataa pysyä Talvivaaran sijoitusringissä Paula Lehtomäen lasten kanssa.
Suomalaiset kivihiilikaivokset ovatkin Ville Niinistön erityisesssä suojeluksessa.
Montakos niitä onkaan Suomessa ?
Ei enää ainoatakaan, kaikki konkurssissa temareitten jäljiltä kuten Talvivaarakin.
Uskokaa nyt jo lopultakin. Jos joku haluaa risujaan ostettavan on hinnan oltava ostajalle kilpailukykyinen. Ellei ole niin hiiltä ostetaan polttoaineeksi. Talouden lait pätevät tässä meidän kapitalismissamme, toisin kuin maanviljelyssä.
Jos aina tuemme verovaroista kaikkea, niin emme voi myydä enää mitään ulos. Silloin koko maa menee konkkaan ja vieraat vallat miehittävät maamme. Aivan kuin käy firmojenkin, kuten tulee käymään Talvivaaran. Jos maamme käy näin niin silloin olisi huomenna viimeinen itsenäisyyspäivä.
Että sillä lailla.
Ville Niinistöpä onkin ollut ovelampi kuin kapitalismin kilpailukyky. Hän verottaa sinun risukimpustasi tuplasti Puolasta tuotuun hiileen verrattuna, kilpaile sitten sille.
Onhan se somaa viettää joulunpyhiä koksinkatkuisen takan äärellä ja lapioida pölyävään tulipesään uutterasti olohuoneenkin tummentavaa energiaa, vihreää energiaa. Vihreiden kiukkuinen Unicef-joulupukki toivottaa huumeruiskunsa kanssa huonoa Joulua kaikille köyhille, ymmärsin että kehitysmaille. Kamalaa.
Maanviljelijöiden, jotka ovat oppineet tulemaan toimeen vähälläkin tiukkoinakin aikoina, voivat näyttää myös esimerkkiä muille talousviisaudesta.
Viime vuosina on muodostunut maamme ehkä suurimmaksi ongelmaksi kilpailukyvyn puute vientimerkkinoilla, työn hinta on suhteettoman kallis vertailumaihin nähden.
Samanaikaisesti maataloudessa on onnistuttu parantamaan työn tehokkuutta ja alentamaan työn hintaa tuotettuun tonnistoon nähden.
Maatalouden yrityskohtainen kokonaistuotto eli myyntituottojen ja tukien summa on keskimäärin 137 000 euroa, mikä on vajaat kaksi prosenttia enemmän kuin edellisvuonna. Tukien osuus kokonaistuotosta on alentunut 36 prosenttiin.
Tulosta voidaan pitää merkittävänä tilanteessa, jossa kansantalous kokonaisuudessaan on vajonnut alaspäin mutta maatalouden kehitys samanaikaisesti on ollut positiivisella vireessä.
Maatalous voisi olla hyvä esimerkki muulle yritystoiminnalle tavalla, jossa tehokkuus ja ketterä rakenteiden uudistaminen on avain menestyä avoimilla markkinoilla.
raskaasti alijäämäinen ja silti meillä on varaa ostaa kivihiiltä ja pitää sitä vielä edullisempana energialähteenä. Kenen kannalta?
Hallituksella on kaikki keinot hallinnassaan vaikuttaa asiaan mutta mitä se tekee?
Ei mitään.
Kotimainen energia työllistää, lisää kauppataseen tasapainoa ja tuottaa valtiolle veroeuroja. Mikä tässä mättää?
Ruotsin hallitus tekee keskustalaisempaa politiikkaa.
Suomen hallituksessa on vielä epäisänmaallisia henkilöitä, jotka ajavat mieluimmin ulkomaiden etuja.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Uusiutuva_energia_Ruotsissa
On luonnollista että Pekkarinen (kesk.) ärähtää hallituksen holtittomalle energiapolitiikalle.
Täyspäisten hallitsemissa valtioissa pyritään energiaomavaraisuuteen, sekä itsenäiselle valtiolle keskeisten toimintojen hallintaan, muulloinkin kuin kriisiaikana.
Suomalaisten helmasynti kateus vie meiltä mahdollisuuden energiaomavaraisuuteen.
Hallituksen pääkaupunkiseudun ministerit ovat tästä mainio esimerkki.
että erilaisilla rajoituksilla estetään koko kotimaisen energian käyttö, tästä on jo hyviä esimerkkejä..
moni muukin..
vaikka ei tunnusta!
munannut tällä kivihiilen poltolla itsensä !