Pilkkaatte vain Jumalaa kun teille annetaan Jumalan olemassaolosta todisteet mutta ette kuitenkaan pysty kumoamaan esimerkiksi yhtäkään Pekka Reinikaisen esittämää argumenttia luomisesta.
Mielestäni ateistien käytös on säälittävää
niin juuri
26248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
"Mielestäni ateistien käytös on säälittävää "
Sanoo multinikkitrolli.
Sama IP-osoite
Pidä partapellesi sekä läpimätä ja kupansyömä "uskosi".
Olen täysin samaa mieltä kanssasi.
Jumala on päästään sairas mielipuoli.
Ei mikään muu pystyisi "luomaan" näin
typerää maailmaa.
Good point.
Minkäslainen sen maailman sitten pitäisi olla?
"Jumala on päästään sairas mielipuoli.
Ei mikään muu pystyisi "luomaan" näin
typerää maailmaa."
Siis niin totta. Jumala on absoluuttinen sadisti, koska:
1. Luo kaiken mahdollisen ja on siten absoluuttisessa vastuussa ihan kaikesta. Piste.
2. Laittaa kuvakseen luomansa kärsiin ikuisesti vaan siksi, ettei kaikkivoipana ja absoluuttisen rakkauden ilmentymänä haluukkaan pelastaa ateisteja, homoja ja niitä jotka runkkaa peiton alla pelastaa ikuiselta kärsimykseltä.
Oon peiton alla runkkavaa ateisti - en homo, mutta sillä ei oo mielestäni mitään merkitystä sinänsä. Vähän harmittaa etten sitten oo samalla rangaistuksen uhalla homokin, koska ennen ikuista kärsimystä vois maksimoida ilon aiheet ...
Merkittävä askel parempaan olisi, että ihmiset olisivat parempia tunnistamaan heille tarjottuja hörhöväitteitä.
Jumala haluaa pelastaa jokaisen ateistinkin. Se on ainoa syy kirjoitteluuni.
Uskon Jumalan puhuttelevan jokaista ateistia jossakin vaiheessa elämää.
''Jumala haluaa pelastaa jokaisen ateistinkin. Se on ainoa syy kirjoitteluuni.''
Eikö jumalasi osaa tehdä sitä itse?
vapaus valita. >>>Uskon Jumalan puhuttelevan jokaista ateistia jossakin vaiheessa elämää.
vapaus valita: "Jumala haluaa pelastaa jokaisen ateistinkin. Uskon Jumalan puhuttelevan jokaista ateistia jossakin vaiheessa elämää."
Sopii, minut saa pelastaa, jos Jumala sattuu olemaan olemassa. Siis mitenkään en kiellä Jumalaa pelastamasta itseäni, jos tällainen on olemassa. Vielä ei ole puhutellut, mitä vähän ihmettelen. Miksei Jumala puhuttelisi kaikkia jo mahdollisimman varhain, niin maksimoisi kaikkien ihmisten pelastumismahdollisuudet? Miten uskaltaa vetkutella joidenkin kanssa vuosikaudet, ja joidenkin puhuttelun unohtaa jopa kokonaan?
http://www.talkorigins.org/indexcc/list.html
Eiköhän tuolta löydy jokainen Reinikaisen esittämä väite?
niin juuri
>>>Pilkkaatte vain Jumalaa...ette...pysty kumoamaan...yhtäkään Pekka Reinikaisen esittämää argumenttia luomisesta
Kerropa kun Pelle Reinikainen esittää ensimmäisenkään tieteellisesti pätevän argumentin evoluutioteoriaa vastaan. Ketsellaan sitten yhdessä tuota ihmettä.
PS:
Olet täydellinen tollo, kuten Pelle Reinikainenkin, mutta Pelle tienaa teiltä heikkolahjaisilta tolloilta p a a l j o n enemmän.
"Olet täydellinen tollo, kuten Pelle Reinikainenkin, mutta Pelle tienaa teiltä heikkolahjaisilta tolloilta p a a l j o n enemmän."
Sehän se tässä onki, että tollot kreationistit eivät ymmärrä Reinikaisen, Hovindin, Rukousten ystävät ry:n jne todellista agendaa, joka on rahojen nyhtäminen hölmöiltä.
Pakko kai myöntää että oon helevetin kateellinen Reinikaiselle ja kumppaneille, jotka on tarpeeks moraalittomia rahastaan typeryksiä. ... kele.
"kun teille annetaan Jumalan olemassaolosta todisteet"
Ei meille ole annettu yhtään ainoaa todistetta jumalan olemassaolosta.
Palataan asiaan sitten kun sellainen todiste löytyy.
Siis sellainen kumoamaton todiste, josta kaikki mahdolliset tiedotusvälineet uutisoivat jättiotsikoin JUMALAN OLEMASSAOLO TODISTETTU.
Joten jäädään niitä otsikoita odottelemaan...
Pitää lakata juomasta aamuteetä näitä lueskellessa. Purskahti juomat suusta tuossa Reinikaisen "kumoutumattomien" argumenttien kohdalla.
Saahan mielipiteitä olla. Ei kuitenkaan kannata olettaa, että noin typeristä sellaisista monikaan isommin välittäisi.
Argumentti jumalanpilkasta ompi epävalidi, sillä ateistitpa eivät moisiin jumaluuksiin usko. Ateisti voi puolestaan pilkata ihmisen luomaa jumalan käsitettä ja varsinkin tähän uskovia ihmisiä.
Siinä skenaariossa, että jokin jumala olisi olemassa, niin uskovaiset hoitaisivat jumalanpilkan kyllä ihan itse.
Ja hoitavatkin. Usealle tämänkin palstan ääriuskovaisen roskavän jäsenelle heidän jumalansa on narun päässä käskytettävä puudeli jota he komentelevat ja hyppyyttelevät omien mielihalujensa mukaan.
Joo.. on se jotenkin kummastuttavaa miten niin moni kristitty tietää tarkalleen heidän jumalansa tahdon, vaikka jo kyseisen jumalan määritelty olemus on yleensä jotain selvästi ihmisjärjen käsityskyvyn yläpuolella olevaa. Perinteistä uskonnon epälogiikkaa parhaimmillaan..
Pitää tässä sivussa antaa Apo-Calypsolle täydet kymmenen pistettä terävästä ja kuvia kumartelemattomasta kommentoinnista.
Niitä on perin hauska lukea,joten hyvää talvipäivän seisauksen odotusta vaan hänellekin.
No esitäpäs nyt ne "todisteet" ;-)
Aikaa on ollut kakstuhatta vuotta mutta tulos on silti nolla!
Normi hihhlipaskaa suollat.
Mielestäni säälittävää käytöstä on multinilkkitehtailla identtisiä aloituksia.
Mutta sitähän sinä tyhmä hihhuli et tajua.