Ihmislajin DNA-löytö 400 000 vuoden takaa

24

143

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiede <3

      He ovat tottakai myös Jeesuksen esi-isiä.

      • No, siinä tapauksessa, jos Jeesus olisi ollut olemassa.


      • tiede <3
        Pe.ku kirjoitti:

        No, siinä tapauksessa, jos Jeesus olisi ollut olemassa.

        Hyvä tarkennus.


      • to..

        Emme me ole Denisovan ihmisiä vaan toinen laji. Itä- Aasiassa ihmisillä on perimässään Denisovan ihmisen perimää mutta meillä muilla ei ole. Ei myös Jeesuksella, jolla on ollut neanderthalin ihmisten perimää koska sitä on juutalaisilla ja muilla lähi-idän populaatioilla.


    • Vai että ihan 400 tuhatta vuotta... Niinpä niin.

      • &%¤&%

        Jos sinulla on todisteita tätä tietoa vastaan, niin kannattaa julkaista ne.
        Odotan innolla tuloksiasi.


      • &%¤&% kirjoitti:

        Jos sinulla on todisteita tätä tietoa vastaan, niin kannattaa julkaista ne.
        Odotan innolla tuloksiasi.

        Miksi niitä luurankoja on löydetty kustakin esi-isästä niin vähän? Onko todisteita että kyse oli populaatiosta?


      • "#¤%&
        sarisusannass73 kirjoitti:

        Miksi niitä luurankoja on löydetty kustakin esi-isästä niin vähän? Onko todisteita että kyse oli populaatiosta?

        Ai miksi löytyy niin vähän 400.000 vuotta vanhoja luurankoja? Mietippä sitä.


      • "#¤%& kirjoitti:

        Ai miksi löytyy niin vähän 400.000 vuotta vanhoja luurankoja? Mietippä sitä.

        No, mistä on ollut kyse? Kävin wikissä lukemassa neanderilaisesta ja niitä on ollut vain noin tuhat..siis wikin mukaan.


      • #¤%&/(

      • to..
        sarisusannass73 kirjoitti:

        No, mistä on ollut kyse? Kävin wikissä lukemassa neanderilaisesta ja niitä on ollut vain noin tuhat..siis wikin mukaan.

        Kyllä neaderthaleja on ollut paljon enemmän, heidän asuinpaikkojaan ja jäänteitään on löydetty laajoilta alueita Espanjasta nykyiseen Israeliin . Lisäksi he risteytyivät meidän lajimme kanssa, kaikilla meillä Afrikasta lähteneillä on muutama prosentti heidän perimäänsä. Niin sinulla kuin minulla. Kaiken lisäksi tuo perimä auttoi meidän lajiamme selviämään hengissä näissä uusissa oloissa joihin jouduimme Afrkasta lähdettyämme.


    • tode*

      missä kohtaa Raamatussa mainitaan tuo 6000 vuotta?

      • Luomiskertomuksessa maailma kerrotaan luodun 6 päivässä. Kirjan mukaan myös yksi päivä on kuin tuhat vuotta joten siitä se tulee se 6000.

        Muuta siellä ei maan iästä ole.

        Oikeastihan se on 4,5 miljardia vuotta muistaakseni.


      • vanha ikäinen
        sarisusannass73 kirjoitti:

        Luomiskertomuksessa maailma kerrotaan luodun 6 päivässä. Kirjan mukaan myös yksi päivä on kuin tuhat vuotta joten siitä se tulee se 6000.

        Muuta siellä ei maan iästä ole.

        Oikeastihan se on 4,5 miljardia vuotta muistaakseni.

        minä kyllä epäilen ettei se ole kuin 4,499999999999 miljardia vuotta vanha, näin muistelisin.
        isäni ei kyllä paljoa siitä puhunut.


      • to..
        sarisusannass73 kirjoitti:

        Luomiskertomuksessa maailma kerrotaan luodun 6 päivässä. Kirjan mukaan myös yksi päivä on kuin tuhat vuotta joten siitä se tulee se 6000.

        Muuta siellä ei maan iästä ole.

        Oikeastihan se on 4,5 miljardia vuotta muistaakseni.

        Raamattu ei todellakaan esitä mitään 6000 v. tai muutakaan ikää maapallolle.6000 vuoteen on päästy laskemalla se genesiksessä mainittujen henkilöiden eliniästä ja lisäämällä siihen tietty aika laskijan (piispa Usher ) omaan aikaan


    • * Nämä löydöt on valheellisia, ei voida todistaa, meile tavallisille tallaajille voi latoa mitä vuosimääriä huvittaa, uskoo ken uskoo, minä uskon Raamattuun. Raamattu joutuu entisestään kokemaan vainoa ja painostusta, sitä saadaan rahalla syntymään jos vaikka mitä, ei vaan pidä langeta tieteen harhoiin, uskotaan vaan mitä on Kirjoitettu, maailman kaikkeuden Herra Jeesus sanoo, " Ja Raamattu ei voi raueta tyhjii." Ukotaan Häntä, ennemmin kuin luidem kaivajia, jotka vaan kuvittelavat tietävänsä niiden iät ja ajat. Ja sitäpaitsi, Jeesus elää, luut on haisevia ja kuolleita jätöksiä elävästä elämästä. Jeesus elää, vaikka oli kuollut, ja Hän elää aina ja iankaikkisesti, ja niin mekin, jos vaan pidämme uskon Häneen , emmekä anna MINKÄÄN eksyttää itseämme !

      * Viimeisnä aikoina tulee eksyttäjiä jotka väittävät vastaan mitä Raamattuun on kirjoitettuna. Tämäkin taas, mukamas luita ja geenejä, ne on valhetta, älkäämme antako niiden horjuttaa uskoamme Sanaan, Sanan takana on taivaan Jumala.

      • #¤%&/(

        Valheellisia? Missä olet päässyt tutustumaan aineistoon, jotta voit sanoa että löydöt ovat valheellisia?
        Itse koitin löytää ne netistä, mutta nature.com-sivusti vaatii kirjautumista.


    • niin että

      Millä ne luut todettiin ihmisen luiksi ?

      Raamatusta luemme että Jumala loi eläinkunnan ja teki maan tomusta ihmisen ja puhalsi häneen elämän, jolloin hänestä tuli elävä sielu, kuten luemme.

      siis millä tiedemies erottaa tämän elämänhengen saaneen ihmisen luun ja luodun apinan luun toisistaan jos ne ovat yhtä vanhat ja samanlaiset jopa?

      Raamatussa siis mikkään muu ei erota ihmistä ja eläintä kuin tämä että ihmiseen Hän puhalsi elämän ikuisen hengen, ja eläin luotiin käskemällä niiden ilmestyä.

      • pää pensaassa?

        "Millä ne luut todettiin ihmisen luiksi ?"

        Tarkoitatko että sudenluista löytyi ihmisen DNA:ta?


    • "Taiteilijan mallinnos siitä,..."

      Emme ole paljon muuttuneet :)


    • vai vielä sioista...

      Eikös yksi rohessori todennut, että ihminen on simpanssin ja sian sekoitus, joten tiede voi ilmeisesti väittää ihan mitä satuja vaan ja aina menee läpi. Näyttää siltä, että tiede-uskovilla on tulevaisuudessa mitä hulluimma ja sekavimmat ajat edessään, kun yhä useampi rohessori keksii mitä hulluimpia teorioita.

      • "#¤%&

        Tiede ei väitä mitään. Tiede on menetelmä.


      • "#¤%& kirjoitti:

        Tiede ei väitä mitään. Tiede on menetelmä.

        "Tiede ei väitä mitään."

        Just noin! Tiede ei ole tiedettä, jos se jämähtää väittämään jotain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      104
      1243
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe