Persujen ohjelmissa ei järkeä

Tässä jälleen vain yksi esimerkki siitä, että persujen kovasti mainostamissaan ohjelmissa ei todellakaan ole päätä eikä häntää. Kaiken lisäksi ne ovat räikeän epäjohdonmukaisia.

http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3067098/”perussuomalaiset-lisaisivat-yritysten-kuluja-miljardilla”
1373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Perussuomalaiset: Suomalaisesta sosiaaliturvasta päätettävä Suomessa

Perussuomalaiset ovat huolestuneita siitä, että Suomen asumisperusteista terveydenhuoltoa ja sosiaaliturvaa ollaan parhaillaan murentamassa pala palalta. Eduskunnassa on juuri nyt käsittelyssä useita hallituksen esityksiä, joiden kokonaisvaikutus on laaja ja perusteellinen. Muutosten taustalla on Euroopan komission antama potilas- ja yhdistelmälupadirektiivi, joka avaa suomalaisen sosiaaliturvan EU:n ulkopuolelta tuleville kolmansien maiden kansalaisille.

Esitysten läpimeno tarkoittaa käytännössä sitä, että kolmansien maiden kansalaiset pääsevät jatkossa kattavan suomalaisen sosiaaliturvan piirin hyvin lyhyen ja vähäisen työmarkkinoilla olon jälkeen. Erilaiset perhe-etuudet ulottuvat jopa työntekijän perheenjäseniin. Muutokset ovat myrkkyä julkiselle sektorille, joka jo ennestään rimpuilee kasvavien kustannuspaineiden puristuksissa.

Hallituksen esitykset rajat ylittävästä terveydenhuollosta, työttömyysturvalain ja ulkomaalaislain muuttamisesta sekä EU:n yhdistelmälupadirektiivi liittyvät kaikki talous- ja rahaliitto EMU:n sosiaalisen ulottuvuuden kehittämiseen. Pala palalta etenemisen vaihtoehto on valittu todennäköisimmin siksi, että sosiaalipolitiikan siirtäminen kertarysäyksellä jäsenmailta EU:lle olisi poliittisesti mahdotonta. Pitkän aikavälin tavoitteena euroalueelle halutaan oma autonominen budjetti, josta solidaarisuuden nimissä voidaan tukea niitä maita, jotka erilaisten rahoitusongelmien vuoksi tarvitsevat apua julkisen sektorinsa vahvistamiseen.

Perussuomalaiset eivät anna tukeaan EMU:n sosiaaliselle ulottuvuudelle. Olemme jättäneet hallituksen esityksiin perustellut vastalauseet esitysten hylkäämiseksi ja tänään nostimme aiheen esiin myös suullisella kyselytunnilla. Uskomme ja luotamme siihen, että suomalaiset osaavat itse pitää huolta kansallisesta sosiaaliturvasta. Päätökset suomalaisen sosiaaliturvan tasosta tulee jatkossakin tehdä Suomessa, ei EU-tasolla Brysselissä. Suomalaisten veronmaksajien kontolle ei voi sälyttää vastuuta koko euroalueen sosiaalijärjestelmästä.

Lisätietoja:

Kansanedustaja Hanna Mäntylä

Äänestä
  • Se että Esim."julkinenterveydenhoito"on suureltaosin muuttunut yksityiseksi?.Koska tavallinen tallaaja ei ymärrä muuta kuin sen,että saa yksityiseltä saman palvelun.Yksityisten lääkäripalvelujen rahat maksaa kuitenkin Kunnat/valtio,elikkä on törkeätä rahan riistoa,että yksityisterveyden hoito vie rahat.Pitäisi palauttaa ennen V.-90 tasolle. Elikkä takaisin siihen,että vain Raharikkaat käyttää yksityisiä palveluita.Totta ehkä,että tulee suurempi lääkäripula?Ei ole merkitystä,muuttakoot ulkomaille?Tulee todennäköisesti Äkkiä takaisin?.

    Äänestä

Mitä järkeä sinussa, emätollo?

Äänestä

Vai ei ole perussuomalaisten,esim. Timo Soini, mitään järkeä?Timo Soini,jos kellään sitä riittää,nimittäin "Järkeä".Hän oli Eu parlamentissa, ja totesi koko Eu:n "läpimädäksi"jo monet vuodet sitten.Talousneron arvostelija,kerroppas`itsestäsi,taidat olla ajatuksesi kanssa Kokoomuspuolueen alle 30v. Joka asuu kotona, tietämättä taloudesta yhtäänmitään?Pyydät vain isiltä,tai äidiltä rahaa,ymmärtämättä mistä raha tulee? Ei kai tässäkään saisi kiroilla,mutta tulee väkisin mieleen Suomen Talouden pilaajista mieleen ,joku "Nalle"Wahlroos,Ei niinkään Perässä, mutta 2:Herlin?.Erittäin Mukavia molemmat pilaamaan Suomen valtion taloutta?.Täytyisi Suomen olla omavarainen,mutta kun ei ole ?.

Äänestä

Soini pettää aina. Täysin seteliselkärankainen häiskä.

Äänestä
  • >Soini pettää aina. Täysin seteliselkärankainen häiskä.

    Muistat nyt väärin, sillä se oli kepulit jotka aina pettävät.;)

    Äänestä

taikajuoma ovat paha yhdistestelmä, siinä häviää antipersulta kaikki harkinta- ja ajatuskyky, eikä tajua enää, että kirjoittelee jutuissaan läpiä päähänsä.

Äänestä
  • Joo, kannattaisi tyytyä nauttimaan persujen Vistbackan tapaan aikaerosta ja retkottaa hotellissa päiväpeitteen päällä verhot suljettuna koko päivä jetlagissa, niin tulisi hoidettua velvollisuudet parhaiden persuperinteiden mukaan.

    Äänestä

  • Oikea yhdistestelmä kirjoitti:

    Joo, kannattaisi tyytyä nauttimaan persujen Vistbackan tapaan aikaerosta ja retkottaa hotellissa päiväpeitteen päällä verhot suljettuna koko päivä jetlagissa, niin tulisi hoidettua velvollisuudet parhaiden persuperinteiden mukaan.

    Hyvin sanottu, nimimerkki Oikea yhdistelmä. Juuri tuollaista "persumaista vastuunkantoa" tämänkin plastan 2- 3 päivystävää soiniWätystä aina ihailevat. Järjetöntä.

    Äänestä

joo on meillä mahtavan viisas hallitus -senhän tutkimuskin on osoittanut...kaikki ongelmat onkin vain soinin syytä,,,,mahtava vaikutusvalta soinilla

Äänestä

Hallitushan kantaa urhoollisesti sitä paljon mainostamaansa "vastuuta", tuhoamalla Suomen, entäpä sitten kun se on tehty - millainen on sitten se nykyhallituspuolueiden vastuu, ja miten he aikovat sen kantaa ??

Äänestä

Soini - pelkkä puskamölisijä. Karttaa kuluttavaa hallitusvastuuta kuin ruttoa. Onneksi seuraavien eduskuntavaalien jälkeen Soinia ei enää kysytäkään ministeriksi, kun on pelkkä takiainen.

Äänestä

Miksihän persuissa oikein kuhisee hookkaneita ja sivareita? Se käy ilmi tälläkin palstalla jatkuvasti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Timo talousnero?? kirjoitti:

Tässä jälleen vain yksi esimerkki siitä, että persujen kovasti mainostamissaan ohjelmissa ei todellakaan ole päätä eikä häntää. Kaiken lisäksi ne ovat räikeän epäjohdonmukaisia.

http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3067098/”perussuomalaiset-lisaisivat-yritysten-kuluja-miljardilla”

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu