Kynttilän loistoa Ikaalisiin

Itsenäisyyspäivän kunniaksi sytytän kynttilän. Kynttilöitä poltan tästä alkaen aina jouluun asti. Olisi mukavaa jos ikaalislaiset kodit polttaisivat kynttilöitä niin että ne näkyy myös ulos muillekkin kaduntallajille.

Hyvää joulunalusaikaa kaikille
13239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Täällä on katuvalot joten lisää valoa ei tarvita, kynttilä aiheuttaa
paljon pienhiukkasia jotka ovat keuhkoille vaaralllisia joten
parin tunnin poltto aattona on riittävää.
Muun ajan Aino voi käyttää niitä kylmiltään.

Äänestä
  • Pelkäätkö, että maailman kaikki kynttilät poltetaan pois?

    Äänestä

Hyvää joulunalustaikaa sinnekin, Rauno! Jouluna kannattaa sitten käyttää ruuanlaitossa aitoa voita eikä mitään margariinia. Voilla tulee paras tulos!

Äänestä

Kuusi ihmistä meni kauppaan. He kaikki halusivat lehdessä mainostetun kynttilän, mutta kaupassa oli enää vain yksi jäljellä. Miten on mahdollista että he kaikki kuitenkin saivat sen?‎

Äänestä

Kynttilöiden pienhiukkaspäästöjen ja noen takia on viisainta olla kokonaan polttamatta niitä.
Parasta käyttöä on niille se että ne työnnetään vaikka pyllyyn.Eivätpä ainakaan sitten aiheuta näitä ikäviä päästöjä!!!

Äänestä
  • Jampe suosittelee lämpimästi ehdotustasi.

    Äänestä

  • ota jampe kynttilä kirjoitti:

    Jampe suosittelee lämpimästi ehdotustasi.

    Epäilemättä!

    Äänestä

  • Totta, pienhiukkaspäästöt tosin vähenevät, mutta muut - ja vielä ikävämmät - päästöt esim. erilaisille istuinpinnoille sen sijaan lisääntyvät. Rikki runnottu rengasmainen sulkijalihas kun ei pysty pitämään ulostemassaa sisällä ei sitten niin ei millään.

    Äänestä

Nyt on kynttilöiden aika kun on vuoden lyhyin päivä.Kyntilät nyt esiin joka huushollissa.

Äänestä

kuinka pitkä se raunon kynttilä ihan oikeesti oli?joku sano että 30 senttiä?

Äänestä
  • 30 senttinen havi se oli, hyvää joulua kaikille.

    Äänestä

  • karva noppa kirjoitti:

    30 senttinen havi se oli, hyvää joulua kaikille.

    Hyvää joulua!

    Äänestä

Kynttilän pienhiukkaspäästöjä liioitellaan ihan liikaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


rauno kirjoitti:

Itsenäisyyspäivän kunniaksi sytytän kynttilän. Kynttilöitä poltan tästä alkaen aina jouluun asti. Olisi mukavaa jos ikaalislaiset kodit polttaisivat kynttilöitä niin että ne näkyy myös ulos muillekkin kaduntallajille.

Hyvää joulunalusaikaa kaikille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu