Uudenmaan pysäköinninvalvonta OY on toimintametodeiltaan erittäi

11+12

n epäasiallinen.

Vahdit toimivat urakkapalkalla ja säntäilevät sen takia parkkipaikalla kuin päättömät kanat.

Tästä johtuu valtava määrä kokeiluluontoista laputtamista esim. autoja jotka ovat parkkialueen ulkopuolella tienreunassa, tai muuten epähuomiossa/kokeilumielessä väärinperustein.

Omakohtaisia kokemuksia sekavan oloisesta valvojasta. Esimerkiksi ELIXIAN parkkialueella:

- Lupalappu kiinnitetty alas käännettyyn aurinkolippaan, valvoja ei katsonut kuin kojelaudan, SAKOT

- Laina-autolle haettu ELIXIALTA kirjallinen väliaikainen UPM-oma pysäköintilupa johonka oli kirjoitettu sallittu pysäköintiaika ja päivämäärä, ja sen voimassa oloaikana SAKOT nimikkeellä ei parkkikiekkoa.

Ilmoittavat lapuissaan ottavansa reklamaatioita vastaan vain sähköpostilla mutta eivät vastaa sähköposteihin. Ja aloittavat laittoman perinnän ilman mitään perusteita auton omistajalta vastaamatta mihinkään. Lopulta kun soitat puhelimella ja saat perintäfirmasta jonkun kiinni niin heille ei ole välitetty tietoa että saatava on riitainen, tekevät näin joka kerta.

Uudenmaan pysäköinninvalvonnasta kun ei oteta asiaan kantaa, ennen kuin perintätoimistosta asia on riitautettu niin saat aina saman copy-paste-uhkauskirjeen jonka muistan melkein jo ulkoa.

”Hyvä valvontamaksun saanut, olette riitauttaneet saatavan asianumero XXX tulemme siirtämään asian oikeuden käsiteltäväksi jotta voimme periä sen ulosotossa, tänä aikana teille ei tule maksumuistutuksia asianumerosta XXX”

Nyt Espoossa juvanmalmin takana vihdintien varressa valintatalo, apteekki ja parturi-kampaamo jossa kiinteistö tilannut myös heidän valvontaansa. Sama valvojahenkilö istuu kaikki ruuhka-ajat autossa parkkialueella ja laputtaa autot sillä aikaa kun ihmiset käy ruokakaupassa.

Kiinteistön liikkeet valittaneet paljon toiminnasta kun asiakkaat katoavat ja tuosta jatkuvasta autossa istumisesta, jonka Uudenmaan pysäköinninvalvonta KIISTÄÄ sanomalla että autoissa on GPS-paikantimet ja että näkevät ettei autot seiso samassa paikassa vaikka nuo kaikki liikkeiden pitäjät sen siinä näkevät joka päivä istumassa.

12

1735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rikkurit

      Siinä taas yksi firma joka on kaikkea vastaan. Huijarit pois Suomesta!
      Suomea eivät tuhoa maahanmuuttajat vaan ne jotka estävät vapaan liikkumisen kuten yksityiset parkkivalvojat.

      Valitusta viranomaisille näistä töpäävistä firmoista.

    • Förmdmfm

      Laitonta perintää tai ei, oikea perintä vaatii kuitenkin käräjäoikeuden tuomion,joten niin kauan kuin ei tule haastetta käräjille, ei kannata edes miettiä koko asiaa. Perintäfirmat nyt muutenkin on hyvin lähellä rikollisjärjestön määritelmää.

    • Verenimijöiden uhri
    • Ehkä kannattaa

      jättää suosiolla auto kotiin tai kadun varteen kun sääntöjen mukaan pysäköinti on noinkin haastavaa. Ei kottostaan ole mikään pakko tunkea toisten omistamille alueille ellei omistajan sanelemat säännöt maita.

      • Irtisano sopimus

        Ota purkki spray -maalia ja irtisano sopimus. Sen jälkeen ei yhtään lappua tarvitse maksaa.


      • parkkipeto
        Irtisano sopimus kirjoitti:

        Ota purkki spray -maalia ja irtisano sopimus. Sen jälkeen ei yhtään lappua tarvitse maksaa.

        Valvontamaksu on pikku juttu ilkivaltasyytteen ja vahingonkorvausten rinnalla..


      • Verenimijöiden uhri
        parkkipeto kirjoitti:

        Valvontamaksu on pikku juttu ilkivaltasyytteen ja vahingonkorvausten rinnalla..

        Nimimerkille "Ehkä kannattaa". Jos pysäköin jonnekin lepikon reunaan joutomaalle, mistä hitosta tiedän, kuka sen maan omistaa. Jos se reilusti kerrottaisiin, samoin kuin muutkin ehdot, niin se muuttaisi tilanteen.

        Uudenmaan Pysäköinninvalvonta harrastaa harhaanjohtamista. Sanoisin petokseksi.


      • Lepikon reunassa
        Verenimijöiden uhri kirjoitti:

        Nimimerkille "Ehkä kannattaa". Jos pysäköin jonnekin lepikon reunaan joutomaalle, mistä hitosta tiedän, kuka sen maan omistaa. Jos se reilusti kerrottaisiin, samoin kuin muutkin ehdot, niin se muuttaisi tilanteen.

        Uudenmaan Pysäköinninvalvonta harrastaa harhaanjohtamista. Sanoisin petokseksi.

        joutomaalla vallitsee maastopysäköintikielto. Lähtökohtaisesti pysäköinti sallitaan vain merkityillä paikoilla.


    • f4wefe

      No antaa mennä oikeuden käsiteltäväksi, siellä puolueeton tuomari sitten tutkii onko maksu aiheellinen ja onko oikeudessa ylipäätään oikea henkilö...

      Miksi reklamoida firmalle, heillä on muutama valmis "reklamaatio hylätty" pohja, minä ne tarpeen vaatiessa kopioi sulle

    • aloittaja1

      "Uudenmaan Pysäköinninvalvonta harrastaa harhaanjohtamista. Sanoisin petokseksi."

    • Anonyymi

      Talousrikolliset yksityisen pysäköinninvalvonnan yhtiöt jäämässä kiinni. Anyhelp.fi - talousrikoksia ja petoskanne yksityiset maksumääräysten rikoshyödyn realisoimiseksi. www.anyhelp.fi

      Uudenmaan Pysäköinninvalvonta Oy on nykyisin kaupparekisterin mukaan Parkkipate Oy

    • Anonyymi

      Sama firma eri toiminimellä kuin Parkki Pate Oy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      22
      4522
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      153
      4086
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3326
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3066
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      86
      2724
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2642
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2353
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      37
      2213
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1610
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1585
    Aihe