Tarkoitus olisi rakentaa sellainen järjestelmä joka ilmoittaa esim. Sähköpostilla jos ovi on auki/kiinni.
Eli käyttäen magneettikosketinta saadaan I/O tieto.
Kaikki siitä eteenpäin pitäisi siis luultavasti tehdä itse.
Olisikohan jotain valmista ohjelmaa jolle pystyisi opettamaan saapuvan tilatiedon toimista? Miten tilatieto kannattaisi siirtää tietokoneelle (serverille) - usb?. Vai olisiko jotain valmista erillistä purkkia joka analysoi tilatiedon ja mahd. Saisi yhteyden w-lanilla modeemiin?
I/o tilatieto koneelle ja nettiin
en tiedä
1
95
Vastaukset
- aaaaaaaaaaaaaddaaa
Jaa-a. Ei ole varsinaista omaa osaamisaluetta, mutta luulisin että itse lähtisin tutkimaan asiaa siltä kantilta että mikrokontrolleri (esim. arduino) kuuntelemaan magneettikytkintä ja tieto siitä eteenpäin sitten vaikkapa sarjaportin/wlanin kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 407003
- 323948
- 463357
- 402949
- 172726
- 372238
- 162196
- 412153
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472097- 402058