Jedinismi, anyone?

Uskontojen monimuoto

Uskontojen ihmeellisessä maailmassa surffaillessani silmiini osui tämä mielenkiintoinen kummajainen: http://www.jedichurch.org/ Oletteko kuulleet tuosta uskonnosta? Ainakin joissain maissa sillä ilmeisesti on virallisen uskonnon asema. Mitenhän Suomessa, löytyykö edes kannattajia?

Mielenkiintoiseksi uskonnon tekee se, että se perustuu populaarikulttuuriseen fiktiiviseen tarinaan. Mikähän mahtaa olla uskojien suhde esim. StarWars-elokuviin? Vai ottavatkohan vain elämänfilosofiaa tuosta sarjasta uskonopikseen? Onko heillä jumalia?

Jedinismi saa minut kysymään, että mikä on "vakavasti otettavan" uskonnon raja. Jos jäsenet todella uskovat uskontosuuntauksen asioiden oikeellisuuteen, kuka on jäävi sanomaan, ettei heidän toimissaan ole mitään järkeä? Lisäksi on hyvä huomata, että jokainen uskonto alkaa jossain vaiheessa. Eli esim. kristinuskolla on ollut alkuhetkensä, jolloin kanssaihmisiä on naurattanut ehkä yhtä makeasti kuin jedinismiä harjoittavia ihmetteleviä nykyään.

Täällä on videota ilmeisesti jedinismi-messusta tai vastaavasta tapahtumasta:
http://vimeo.com/4779162

Käsite "jedinismi" on oma väännökseni, en tiedä, onko sille suomenkielistä vastinetta olemassa.

4

186

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskontojen monimuoto
    • 1213

      Jaa-a, minun mielestäni on ratkaisevaa pysyä totuudessa. Jedismissä ei näytä juuri olevan totta, mutta siihen liittyy kyllä yksi hyvä ajatus, joka on mielestäni totuudenmukainen:

      "Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering."
      Yoda

      Älkää siis pelätkö:
      "Pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkoittaa pelon, sillä pelossa on rangaistusta; ja joka pelkää, se ei ole päässyt täydelliseksi rakkaudessa."
      Ensimmäinen Johanneksen kirje 4:18

      :)

      • 17+15

        ""Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering."
        Yoda"

        Tuosta lainauksesta pidän itsekin. Seuraava lainauksesi ei tosin tarkoita suoraan samaa asiaa käänteisesti. Määritelmä kertoo ainoastaan, että kun rakkaus on riittävän suuri jotain asiaa kohtaan, ei tunneta pelon tunnetta. "Täydellinen rakkaus karkoittaa pelon, sillä pelossa on rangaistusta" on vaikeasti tulkittavan syy-seuraus-suhteen sisältävä lause. Yoda-lainaus taas esittää täysin selkeän ja ymmärrettävän syy-seuraus-suhteen.


    • Anonyymi

      minä kannatan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      327
      1468
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1196
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      434
    9. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      90
      422
    Aihe