Kaikki junantuomat juntit ovat pesiytyneet Tampereelle.
Asunnot ovat nääs halvempia kuin Hesassa, ja kaikki homepäät kannetaan kultatuolissa saamaan töitä kaupungilta.
Asunnot ovat nääs halvempia kuin Hesassa, ja kaikki homepäät kannetaan kultatuolissa saamaan töitä kaupungilta.
Vastaukset 27
Vanhimmat
ei kai kukaan täyspäinen asuisi hkissä?
Kaikk sivistyneeti haluaa Helsinkiin, Täällä on vaan niin kallista asua, että maaseudun omakotitalon hinnalla saa juuri kerrostalo yksiön.
Sekö on sivistyneisyyttä että asut Helsingissä?
Asu vaan siellä gettohesassa ja luule itsestäsi vaikkapa mitä, noloa on vaan kun huomaat että maksat kalliin hinnan hikisestä luukustasi.
Kyllä! Ajoin yhden ajon helsinkiin. Ensin kannelmäkeen. Ajattelin saapuneeni jonnekin hemmetin lasnamäelle. Seuraavana oli rautatientori. Löysin yhden suomea puhuvan! Sitten kallioon. Luulin aina että maalla haisee kusi ja paska, mutta ei nyt näin pahasti. Kulosaari. Meilläpäin köyhimmälläkin juntilla on isompi tontti. Itäkeskus, vuosaari, puotila. Olen sanaton. Jakomäki. Vaistomaisesti aloin kaivamaan passia kun sitä aikoinaan ddr:n rajalla kysyttiin.
Että joo, kyllä oli sivistystä niin paljon kerrakseen että riitti vähäksi aikaa!
Olen itsekin 10v sitten asunut helsingissä ja silloin se oli vielä aivan asumiskelpoinen kaupunki.
Asunnot Tampereen keskustan läheisyydessä eivät ole todellakaan halpoja.
Tampere on hieno kaupunki, vaikka itse asunkin merellisessä Lauttasaaressa Helsingissä.
Kaupunkeja on vaikea laittaa paremmuus-järjestykseen olen joutunut/päässyt asumaan melkein jokaisessa Suomen-kaupungeissakin, ja vielä naapur-maissakin.
vielä pitkään vanhempiesi nurkissa, oletko ajatellut kuinka raskasta se on vanhemmillesi kun aikamiespoika asuu isin ja äidin luona?
Olen lähtenyt 16 v maailmalle, siitä asti olen elättänyt itteni ja muutama muunkin., ikää on nyt kertynyt , kuitenkin reilusti alle 100 v.
Minkä maan pääkaupungissa asuu alemman sosiaaliluokan kansalaisia? Hesa kuuluu parempien piirien asuinalueeksi.
Washingtonissa on 95 prossaa mustia ja rikollisuus 20 kertainen muuhun amerikkaan
Kaikkien.
Ei koko suomessa ole kuin juntteja, ja taitaa olla vielä helsingissä ne kaikista pahimmat juntit burger kingin jonoista yms. päätellen.
niin kun kaikki asunnot mitä tavallinen työläinen voisi maksaa vuokraa on annettu somaleille ja muille ilmaiseksi
Surkukin tulee noita ylpeitä hesalaisia kun siitä kanikopistaan joutuvat maksamaan vaikka lähemmäs tonnin vuokraa..tällainen vanha omakotitalokin puutarhoineen on sentään luksusta pienituloiselle vaikka siitä tietysti on monenlaista vaivaa ja huolta . Kustasnnukset aika pienet ja kiinteistövero vain 100 euron kieppeillä.
Mutta eipä tule niin uusavuttomaksi sitten kun polttopuitakin pitää tehdä itse ja huoltaa öljypoltinta jne..
Joo, kun vuokrasääntely purettiin muistaakseni vuonna 1995 sen piti tuoda markkinoille lisää asuntoja.
No olen tavannut liian monta vuosia asuntoja jonottanutta, että voisiko joku tulla kertomaan missä ne vapautuneet asunnot ovat. Siis muillekin kuin niille joilla on tonneja taskussaz.
Totuus .Tääl budjaa snadisti aitoja Stadilaisii.Moni lulee itseään stadilaiseks koska vanhemmat on flytannu joskus 50-70luvuilla stadiin ovat heidän jälkeläisiään . Tältä kantilta katsottuna ovat Stadilaisia . Luukuista oli hirvee pula siks ruvettii perustaa lähiöitä ja byggaa luukkuja joihin nää janarit asutetttiin .Bygattii Kulista ,Herttikaa ,Roihista.Puotilaa .Myllistä .Kontulaa . Ogelii .Haakaa ja muita mestoja vilt sbulisti . Totuus on ettei ne oo aitoo Stadii vaan pitäjiä ja kauppaloita jotka liitettii Stadiin vuonna 1946 Vuosaari myöhemmin muistaakseni1963. Aidolle Stadilaiselle ne ei oo Stadii tänä päivänä. Aitoo on Tölika .Gresa .Eira .Brunssa .Skatta .Kruna .Hagis .Bergga . Kinga .Vasis .Sörkka . Heruli.Valkka . Maisuli .Koskela .Käbis . Josis .Kirstari .Alppila ja Fredika . Moni ei varmaan tsennaa edes mestoja. Jos noistakin ruvetaa hakee aitoja Stadilaisii niin snadiks menee aidoista on jo suurin osa kravarissa eikä Stadikaa oo enää sellasena kun mä olin snadi .
Luukuttajat riehuu täällä ja ovat nostaneet hinnat pilviin EU.n markkinatalouden myötä . Ei tääl kohta kannata budjaa aitojenkaan niiden jotka on elossa.
Kyllä se on niin, että kaltaisesi perinnöillä rikastuneet ja ylpeilevät penikat siellä asuu ne jotka onnekseen ovat saaneet yritystoiminnan pyörimään ja sekin toiminta pyörii, koska maalta on muuttanut vuosikymmenten aikana sinne asiakkaita. Maalaisiahan (joita junteiksi kutsut) on puolet koko uudenmaan läänin asukkaista.
Vientiyritykset ovat eri asia, niille nostan hattua, jotka saavat maailmalle vientiä aikaan. Se on suoraa voittoa suomelle.
Stadiss ei ole lainkaan kallista asua päinvastoin Jyrkin landia mahdollistaa sen
Sanoppa miksi kuvittelet että kaikki edes haluaisivat asua Helsingissä ? Oletko kakara miettinyt kuinka moni Helsinkiläinen on junan tuoma "juntti" ?
Lasketaan vaikka pelkästään nykyaikuiset keski-ikään ja heidän vanhemmat !
Sä olet pelkkä ilmaiseksi perinnöillä kaiken saanut pilalle passattu penikka.
Kundit mä oon jo gammeli starbu sen näkee jo mun slangi skrivauksesta oikeesti ledinä duuneista (eläkkeellä) . Sit mä en oo perinny mitään vaan hankkinu fyrkat tekemällä duunii. Olen födannu Kingalla budjattiin fedubyggassa ,kanto voda ,uunilämmitys feduduunit oli niin kuin janareillaki ,ulko skitu .Ei Stadi silloin mikää onnela ollu. Snadina tartti tehdä aina duunii . Oltii bolukentsulla ja stadikalla blisaamassa limuu ,lankkipoikina steisillä ja tsökattii jätebabruu ja skroduja joita traisattii romiksee ja tsuppareina ,himasta ei juuri slabaa irronnu ku ei sitä ollu vanhemmillakaan. Teollisuus kun rupes kasvaa ja vienti vetää niin jutut rupes muuttuu ,sit ku grikukorvaukset slyyttas nii tilanne helpottu huomattavasti. On totta et tänne tarvittii väkee ei tää mesta olis kehittynyt muuten. 70luvulla oltii emännänkans saatu spaarattuu fyrkkaa kudjuu sen verran et pankki anto skritaa jolla tsöbattii esa oma luukku. Silloin ei annettu mitää jos ei ollu säästöjä ja takaajat tartti kans lisäks ,ei puhettakaa mistää sbuleista luukuista oltii ilosii ku päästii yksiöön, sit ku se oli bungattu nii vaidettii sbulimpaa . En ymmärrä olenkaa et aloitte synfaa mua . Mä en oo synfannu teis yhtäkää vaan skrivasin miten jutut oli ennen ja mikä oli Stadii ja mikä landee . Se jos mä skrivaan sanan lande niin se ei oo haukkumista. Mä oon oikeesti nii gammeli starbu et mä oon staijannu barrikaadilla ja osallistunut työtaisteluihin ollu luottamusmiehenä ja taistellu oikeesti duunareiden etujen puolesta.
Gimistä Uuttavuotta teille.
Itse olen sitä mieltä että pk-seudalla ihmiset voivat olla kyllä huomattavasti juntimpia käytökseltään kuin esim. Tampereella tai jossain pikkaisen isommassa kaupungissa.
Osaltaan voi vaikuttaa sekin että pk-seudulle on tullut muualta paljon ihmisiä ja voivat tuntea juurettomuutta. Mutta mitä olen perus-stadilaisia (syntyperäisiä) tuntenut niin ne on ollut kyllä ihan relaa porukkaa.
Helsinki on Suomen mekka ehdoton ykkönen . Hienoja asuntoja hinnoiltaan halpoja .kulkuyhteydet hyvät., meri kaupunki, kaikki toimii. Aivan loistava paikka .
Aivan hanurista koko helsinkin seutu.................
verovaroilla maksetaan vuokrat ja tyhmät helsinkiläiset kuvittelee tienaavansa siinä hommassa. Kun pakolainen tulee Suomeen se saatetaan sijoittaa jonnekkin muualle mutta vuoden tai kahden sisällä se muuttaa Helsinkiin ja sillon sen elatuksen maksaa Helsingin veronmaksajat.
Niin Gimis on Stadi noi kirjoitteliat ei ymmärrä mitään, tuskin ovat käynneet ikinä täällä. Toi joka kirjoittaa nimimerkillä
Sompuilla on kun .
Ei tajuu mistään mitään . Ensin ostetaan noita asuntoja kunnolla ei ole väliä, sitten tehdään vuokrasopimus sosiaalitoimistonkanssa joka sitoutuu maksamaan vuokran jos vuokralainen ei kykene, sopimukseen kuuluu myös asunnon kunnostus jos se tärvellään . Asunnon vuokraamien on tosi tuottoisa bisnes maksajana vuokralainen tai sossu Vuokratuloilla hankitaan lisää uusia asuntoja ja nautitaan elämästä. Teitä kun on tulossa junalla pönttövuorentunnelinläpi jatkuvasti.
Helsingissä on paljon sisäsiittoista (ruotsista tuttua) lisääntymistä.
Sen taas huomaa stadinjunttien älyn ja tiedon puutteesta.
Käykää joskus vaikka edes vantaalla, sekin todennäköisesti avartaa jo
sen verran että älykkyys lisääntyy parilla pisteellä.
ex-stadilainen
Hoh hoh hoo ei voi muuta ku grinaa jutulles . Oikeeta jutussasi on stadijuntti eli sä, satavarma ettet oo aito stadilainen lisäks et tsennaa stadilaisuudesta ja sen historiasta mitään.
Sit mikä tulee liikkumisee niin sä roikuit faijas skreboissa kun mä olin skönellä ,botski kynti pitkin atlanttii tuli tsiigattuu monta mestaa.