Ahdistava itsenäisyyspäiväjuhla

Rööslain

Ei vieläkään ole itsenäisyys meille iloinen asia. Sotia on yhä uudelleen ja uudelleen muisteltava, verta ja hikeä esiin kaivettava. Musiikin on oltava mollia: lapsosen korpivaellusta, myrskyä, mielipuoliamme, raatamista...

Kyllä diplomaateille ja muille ulkomaalaisille suomalainen kansanluonteen syvin olemus paljastettiin: Kyyneltä pitää silmäkulmaan saada, myös taiteen kautta. Juhlan reseptiä oli laadittu kansakunnan kaapin päällä.

Ja voi hirmuista sentään, miten puhui Sorsapuistosalissa nuorisomme edustaja! Ei ole kumma, jos emme enää Pisa-tutkimuksessa pärjääkään, huh huh sentääntämän nuorukaisen arvomaailmaa ja tiedon tasoa. Haastettelu löytyy n. 13 minuutin kohdalta: http://areena.yle.fi/tv/2102012

9

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ansio?

      Millähän ansioilla tämä tyyppi juhliin on päässyt? Edustamaan pölvästejä?

    • totinen 12

      Ei tätä juhlaa muunmaalaisille ollut tehtykään, ajatelkoon mitä vaan. Kovien uhrausten takana oli itsenäisyys ja kovassa on leipä nykyisinkin. Vielä pitää rahaa syytää noille iloisille etelän rilluttelijoille, ei paljon naurata.
      Olen ylpeä tästä kansanluonteesta, näin on pärjätty ja näyttääpä mamuille kelpaavan totisten suomalaisten kustantama ylläpito.

      • En halua olla mamuvastainen, koska joukossa on paljon hyviä tyyppejä, jotka haluavat oppia kielen ja saada työtä. Näissä turvapaikan saaneissa on kuitenkin suomalaisten arvostelijoita.
        Ei ole mukavaa kuulla mamutyttöjen keskenään puoliääneen supattavan; miksi suomalaiset ovat niin synkkiä, pukeutuvat huonosti ja käyttäytyvät tylysti omilleenkin, saati tulokkaiksi arvioimilleen.


    • mummonvaari

      Olemme tuon haastatellun poikasen isovanhempia. Noinko meidän lapsenlapsemme on kasvatettu? Ja kukapa kasvatti heidän vanhempansa?

    • siitä vaan valitset

      En tiedä miten kasvatitte, enkä kokenut mitään ahdistavaa historiamme esiintuomisessa, en mielipuolissamme, totuushan se on.
      Heikot sortuu elontiellä, liekkö jo perimässä olisi mielen mataluus henkisesti köyhällä kansalla, mutta ei se vahvempia ahdista, luonnonlakihan se on.

      Upeaa oli tajuta, miten tälläkin palstalla löytyy mudassa rämpiviä, siinähän rämpivät kunnes tukahtuvat, ja eteenpäin menevät vievät soihtua tuleville sukupolville. Jokainen kun valitsee oman tiensä.

    • 111L

      Ja haisee

    • Atolfia

      Ei mielestäni ollut lainkaan synkkä ohjelma. Oikein hieno kooste
      Itsenäisyyspäivään. Tällainen saa muistelemaan niitä menneitä aikoja, jolloin kansamme koki sodan julmuuden.

      Ainahan on hyvä muistella ja näin osaamme antaa arvon tälle ajalle, jolloin maassamme on kaikki mvielä hyvin.

      Espoossakin oli oikein tunnelmallinen ja kulttuuripitoinen juhla, joten sinä päivänä tulikin tuota tunnelmaa oikein kahmalomitoin.


      Hyvää Yötä!

    • nukkukaa hyvin!

      Öitä vaan!

      • ...

        Hyvää yötä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7294
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4702
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4634
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3378
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1985
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      30
      1768
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1756
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      41
      1610
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      36
      1527
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1287
    Aihe