Nyt isännän pöydässä- ohjelmaan on kerättävä joukko ihmisiä, jotka parantuivat tämän Herzogin kiertueen aikana näissä kokouksissa. Itse katsoin netistä ja telkusta kaikki kokoukset ja parantumisista jäi erityisesti mieleen viimeisessä Helsingin kokouksessa normaaliksi parantuneet sisäänpäinkääntyneet jalkaterät.
TV7:n ydinporukka tuntee hyvin monta näistä parantuneista ja kotona parantuneista tulee palautetta seiskalle myös sähköpostitse ja kirjeitse. Nyt semmoinen ohjelma, jossa vedetään yhteen tämän kiistanalaisen kiertueen saldo ja kuullaan todistuksia parantumisista - olivatko ne pysyvää laatua?
Pyyntö Martti Ojarekselle
12
534
Vastaukset
- Totuus"isännän"pöydä
Hyvä idea! Samalla Martti voisi kertoa mielipiteensä Herzogin voitelusta (Ruth:n ruumiista), teleportaaliopetuksesta, kultapöly/hammashöpötyksestä ja Marttihan voisi kertoa myös kuinka monta prosenttia työttömän lahjoittamasta satasesta tuli Martin pussiin! Ei se Martti sieluaan ole ilmaiseksi lahjoittanut...
- minä uskon
" kuinka monta prosenttia työttömän lahjoittamasta satasesta tuli Martin pussiin! Ei se Martti sieluaan ole ilmaiseksi lahjoittanut... "
Eilisessä tv 7 ,10v. ohjelmassa sanottiin , ettei M.Ojares ota palkkaa tv 7:ta.
Pidän itse M. Ojaresta rehellisenä ja vilppittömänä uskovana, mutta hänellä on ev.lut. tausta ja kuuluu kai sinne edelleenkin.
Te jotka haukutte häntä ja muitakin uskovia, käytä sekin aika minkä täällä parjaat MUITA, rukoilemiseen heidän puolestaan jos TODELLA HALUAT MUUTOSTA, hengelliseen kenttään ! - Ihmettelijä
minä uskon kirjoitti:
" kuinka monta prosenttia työttömän lahjoittamasta satasesta tuli Martin pussiin! Ei se Martti sieluaan ole ilmaiseksi lahjoittanut... "
Eilisessä tv 7 ,10v. ohjelmassa sanottiin , ettei M.Ojares ota palkkaa tv 7:ta.
Pidän itse M. Ojaresta rehellisenä ja vilppittömänä uskovana, mutta hänellä on ev.lut. tausta ja kuuluu kai sinne edelleenkin.
Te jotka haukutte häntä ja muitakin uskovia, käytä sekin aika minkä täällä parjaat MUITA, rukoilemiseen heidän puolestaan jos TODELLA HALUAT MUUTOSTA, hengelliseen kenttään !Martti Ojareksella on varmaan hyvä eläke jolla elää. Kaikesta krtiikistä joitakin julistajia kohtaan huolimatta pidän minäkin Martti Ojaresta vilpittömänä näkynsä suhteen.
- totuus esiin
Eri asia, kuinka moni kehtaa rehellisesti tunnustaa, että paraneminen olikin väliaikainen tai vain osittainen.
Se on varma, etteivät Jumalan enkelit parantele ketään. He ovat sanansaattajia, Raamatun mukaan. - Mitään ei tapahdu
Ei siellä kukaan parane väliaikaisesti eikä osittainkaan. Parantumisihmeitä ei vaan tapahdu kertomuksia kyllä niistä mutta ei todellisia todistettavasti.
- weksi
Herzog julisti että saatana voi varastaa parantumisen jos sitä ei kerro julkisesti. Jumala tekee kyllä ihmeitä, mutta ei Herzogin kautta.
- Variksenmarja
Mistä ihmeestä DH sellaisenkin asian tietäisi? Ilmestystietoa? Pitää siis kaiken varoksi julistaa parantuneensa, jos olo hiemankaan tuntuu paremmalta ja sitähän voi joukkosuggessio saada aikaan. Kun Jeesus paransi ihmisiä niin eikö hän joitakin kieltänyt puhumasta asiasta kenellekään?
Uskon joka tapauksessa, että Jeesus parantaa tänääkin mutta en usko pysyvään parantumiseen kundaliinihengen vaikutuksesta..
- paranormaali ilmiö
http://fi.wikipedia.org/wiki/Henkiparannus
" Henkiparannusta ei ole pystytty tieteen keinoin todentamaan. Siksi sen katsotaan olevan näennäistieteeseen kuuluva paranormaali ilmiö."
Normaali
Epänormaali
Paranormaali
Salanormaali
Kalanormaali - MatildaRosa
Ottakaa huomioon, että menestysteologiaan kuuluu oppi, jonka mukaan parantumista on ääneen ja julkisesti todistettava ennen kuin parantumista on tapahtunutkaan. Muutoin ei kuulemma voi parantua.
Tästä seuraa että mennareiden tilaisuuksissa esitetään paljon aidoilta kuulostavia todistuksia parantumisihmeistä ja syntyy vaikutelmaa, että täällähän vasta paljon ihmeitä tapahtuu.
Henkilökohtaisesti todistajia tuntemattomien on mahdotonta tietää mitkä todistukset kertovat jo tapahtuneesta ihmeestä, mitkä taas ovat "positiivista uskontunnustusta" jonka tarkoitus on ääneenlausutun sanan voimalla vasta saada aikaan toivottu ihme.
Olen törmännyt tähän ilmiöön useita kertoja. Sairauden runtelema ihminen todistaa seurakunnan edessä parantuneensa vaikkei mitään parantumista ole tapahtunut. Omasta mielestään hän ei kuitenkaan valehtele. Hän vain sanoo ääneen asiaa, jonka hän uskoo jossain hamassa tulevaisuudessa vielä toteutuvan ja hänelle uskomus terveydestä on todempaa kuin tosiasia, että sairaus on vielä olemassa.
Älkää siis heti asioita tutkimatta innostuko näissä piireissä kuulluista ihmetodistuksista. Eivät ne useinkaan ole sitä, mitä normaalikielellä ja -ajattelulla kuulostaisi olevan. - 10€ per puhelu
Lääkärintodistukset pöytään vaan, reilu peli puolin ja toisin.
Jos myyn autoani niin totta kai esitän auton asiapaperit. Kaikkea sitä onkin. - äkijä
Ettekö te jo tajua että tämä kaikki on vain pisnes touhua. Eihän tuollainen ulkolainen huijari tänne tyhmään uskovais poppooseen muuten tule kuin rahan takia. Koittakaa saada hänet Jeesuksen takia niin näette totuuden.
- Varokaa eksyttäjiä!
Martti Ojares, milloin saamme nähdä nämä "parannetut" ohjelmassasi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662328Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381903Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣291636Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1761603Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.971470Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1851243Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1251206Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251146En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9962- 77959