Kuka on nyt pomo Välimerellä

Jerusalemin tuhosta tulee kuluneeksi kohta kaksituhatta vuotta. Titus jyräsi vastarinnan, muutti Jerusalemin pelloksi ja vei temppelin aarteet Roomaan. Israel toki on osittain samalla tasolla nykyisen Italian kanssa. Vuoteen 2070 on kuitenkin vielä pitkä matka.
764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Missä on aarteet? Vaikkapa liitonarkki? Indiana Jones ei löytänyt.

Äänestä
  • Rihkamaa ne kuitenin omien sanojensa mukaan sieltä vei. Ei kukaan näistä toisaalta ole enää sukua muinaisille. Mitään todisteita ei ole edes suhteellisen läheisestä sukulaisuudesta. Hitler teknisesti ottaen tuhosi toisessa maailmansodassa mahdolliset jäänteet muinaisuudesta tappamalla Kreikassa juutalaiset lähes sukupuuttoon. Juutalaisuus ei tuohon aikaan todellakaan ollut mikään uskonto.

    Äänestä

  • eipä ehkä kirjoitti:

    Rihkamaa ne kuitenin omien sanojensa mukaan sieltä vei. Ei kukaan näistä toisaalta ole enää sukua muinaisille. Mitään todisteita ei ole edes suhteellisen läheisestä sukulaisuudesta. Hitler teknisesti ottaen tuhosi toisessa maailmansodassa mahdolliset jäänteet muinaisuudesta tappamalla Kreikassa juutalaiset lähes sukupuuttoon. Juutalaisuus ei tuohon aikaan todellakaan ollut mikään uskonto.

    Ainoastaan mongoolit on naaman perusteella puhdasta sukua muinaisille. Nykyisillä Ruotsissa asuvilla Ehrensvärdeillä, Wrangeleilla ja Bernadoteilla on yhtä vähän tekemistä Birger Jaarlin kanssa kuin Putinilla Jeesuksen. Ei Ruotsi sinänsä koskaan mikään sivilisaation keskus ollut. Ruotsi oli ainoastaan meidän ja balttien kannalta tärkeä. Saksankin historiassa ruotsalainen vaikutus on marginaalinen. Välimeren kansat loi sivilisaatiot ja hävisi ne germaaneille, hunneille ja ruskeammille arabeille kristillisen pasifismin takia.

    Äänestä

No Saksa tietysti, kuten 40-luvulla. Ilman Saksaa Amerikan taakka Välimeren maiden tukemisessa olisi sata kertaa isompi. Putin on lähinnä kiinnostunut ainoastaan Balkanista. Balkan on ollut perinteisesti venäläisten ja turkkilaisten reviiriä. Ainoastaan Pohjois-Balkan on osittain germaanista. Kieleenkään ei aina asiat perustu. Välimeren kansat loi joka tapauksessa sivilisaation, vaikka enää eivät osaakaan talouttaan hoitaan.

Äänestä

Kunhan Kiina saa Välimerelle lentotukialuksensa ja armadan vierailemaan pari kertaa vuodessa. Samalla sen 5 ohjussukellusvenettä voi pinta-ajossa näyttäytyä Venäjän fregateille, niin eiköhän sotilasmahdit olekin selvillä. USA joutuu tuomaan 6. laivastonsa rippeet juutalaisten avulla satamaan.

Äänestä
  • Kiina voi ostaa koko puljun. Lähtee alehintaan Gibraltaria myöten.

    Äänestä

Ei enää paskat voi uutta maailmansotaa aloittaa. Ainoastaan tällä on väliä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei Karthago suolaa kirjoitti:

Jerusalemin tuhosta tulee kuluneeksi kohta kaksituhatta vuotta. Titus jyräsi vastarinnan, muutti Jerusalemin pelloksi ja vei temppelin aarteet Roomaan. Israel toki on osittain samalla tasolla nykyisen Italian kanssa. Vuoteen 2070 on kuitenkin vielä pitkä matka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu