Maatalouden päästöt /vesistöjen saastuminen

Vielä 60-70 luvuilla vesistömme olivat kohtalaisen hyvässä kunnossa. Jopa tehtaiden liepeilläkään ei sinilevää kai juurikaan ollut. Vasta kun tehomaanviljelys väkilannoitteineen, "kasvinsuojeluaineineen", siis torjuntamyrkkyineen yleistyi, eli yleinen ahneus sai vallan maataloudessakin, alkoivat vesistöt saastua. Säkylän Pyhäjärvellä näki selkeästi pohjaan vielä viiteen metriinkin -70 luvulla, niin kirkasta oli vesi silloin. Tietysti puolustusvoimien pesulakin saastutti Pyhäjärveä. Samaten oli Köyliönjoen tilanne. 60-70 luvun taitteessa Kiukaisten Harolasta nousi vielä parikiloisia lahnoja ja niitä oli paljon siihen aikaan ja myös raputilanne oli hyvä ja ravut isoja. Ahneus siis tosiaankin vie kalatkin vedestä.

1

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suvituuli

      Juuri näin.
      Järvi jonka rannalla nykyisin asun, on parinkymmenen vuoden aikana rehevöitynyt ja vedenpinta on laskenut. Tai ei sitä vedeksi enään voi kutsua, liejua mitä lie. Kun paikallisesti käydään keskustelua, järven rehevöitymisestä, kalakannan häviämisestä, happikadosta ja vedenpinnan nostosta, astuvat mökkiläiset kuvaan ja tyrmäävät ajatuksen vedenpinnan nostosta, järven ruoppauksesta ja kunnostuksesta sekä kalakannan elvyttämisestä. Ymmärtäähän näiden mökkiläistenkin kovan vastustuksen ainakin vedenpinnan nostosta, hehän ovat rakentaneet mökkinsä vesijättömaalle että pääsevät lähemmäs ns. järveä. Voisi todeta, että entistä järveä.
      Sinänsä en usko, että tällä uudella jätevesiasetuksella on mitään merkitystä, järveenkään meneviin valumiin. Miksikö? Suuret maatilalliset, ajavat keväin syksyin lietettä järvirantapelloille, niin paljon ettei maa sitä vedä. Minne se muutoin valuu kuin järveen ja vesistöihin.
      Jotenkin on outoa sekin, että samalla kun järvenranta-asukkailta vaaditaan jätevesipuhdistamoita niin maanviljelijät saavat ajaa lietettään vesistöjen rantaan.
      Mitähän tapahtuu sen jälkeen, jos näitä jätevesijärjestelmiä ei laitakaan asuntoonsa? Yhteiskunta ei voi velvoittaa ketään ottamaan velkaa kymmeniä tuhansia jonkun naurettavan eu-didektiivin takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3655
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      2016
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1646
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1491
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      97
      1290
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1191
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      96
      1038
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      867
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe