Fortum myy sähköverkot

http://www.hs.fi/talous/Reuters Fortum myy Suomen sähkönsiirtoverkkonsa yli kahdella miljardilla eurolla/a1386739937860?ref=hs-art-new-1
Ulkomaisille sijoitusyhtiöille menee. Saa nähdä mitä tietää sähkön hinnalle.
14129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Otitte paljon velkaa , ette pysty maksamaan , myykää meille yrityksenne , palvelunne ja resurssinne pilkka hintaan , autamme teitä valta pyrkimyksissä .

Äänestä

Ihanaa, odotettavissa nousua sähkönsiirtomaksuihin.

Äänestä

Kai se on pikkuhiljaa tultava toimeen kynttilöillä ja retkikeittimellä, alkaa tuo sähkö olemaan kultaakin kalliimpaa varsinkin tämän jälkeen.

Äänestä

kokkareiden&co vehkeilyjä taas.


Rååtsissa moderaterna (sikäläiset kokkareet&co) teki prikulleen samalla formaatilla moisen operaation päästyään valtaan..

veronkiertoa nähkääs, voiton maximointi sun muuta läpinäkyvää skeidaa...

joko vihelletöön kokkareiden&co peli poikki ja laitetaan ne vastuunkantoon?

Äänestä

Kreikka tarvitsee rahaa lisää noin 160 miljardia niin suomen valtion pakko myydä kaikki pois kun Katainen ja Urpilainen ja Arhinmäki ovat sitoutuneet auttamaan .

Ei sähkön hinta nouse vaan siirtomaksu joka on jo nyt kalliinpaa kuin sähkö.Se oli hyvä porsaan hinta tuo sähkönsiirto maksu kuluttajille.Eli sähkö et saa halvalla kun suomessa on monopoli kartelli .

Noin 5 vuotta sitten venäläinen sähköyhtiö olis halunut suomen sähkö markinoille ja tuoda kuluttajille halpaa sähköä .Olivat valmiita vetämään ison maakaapelin suomeen mutta valtiovalta vastusti eräät muut tahot ja eivät antaneet lupaa.
Kumminkin Fortum ja muut sähköyhtiöt ostaa venäjältä sähköä todella pilka hintaa
ja laskuttavat kuluttajilta 100 kertaisen maksun.

Tämä monopoli asema pitäisi purkaa ja valtion luopua sähköyhtiöistä ja eikä olla niiten hallituksissa koska se ei kuulu valtion toimen kuvaan.Niin kuin Finnair myös.

Niin myös tämä lentokone bensiini josta ei makseta saasteveroa jos sitä verottaisi saman lailla kun autoilijoita olis varmaan 5 e litra hinta.

Muistakaa ketkä näitten takana on ollut rikaat omistajat ja Kokoomus ,Vihreät,Rkp

Äänestä

Kiinalainen yhtiö on ollut jo kiinnostunut monta vuotta ja 100% varmuudella ostavat .

Äänestä

Aikanaan autokatsastus myytiin eri maihin ja katsastushinnat nousivat rutkasti. Nyt vuosikymmenten jälkeen on vähän alkanut olla suomalaistakin kilpailua ja hintojen nousu on asettunut.

P-keleen tyhmää myydä sähköverkko, varmasti sähkön siirtohinta nousisi ja rahat virtaisi ulkomaille. Myynnin junailijat on laitettava maanpetossyytteeseen ja tutkittava korruptio. Monella alalla käytetään vierailevia asiantuntijoita. Nyt on aika kutsua Putin laittamaan suomalainen hulluus aisoihin oikein pitemmäksi aikaa kuten oligarkit Venäjällä.

Äänestä
  • Nousiko vattenfall/lni/elenialla hinnat? No ei noussut.

    Äänestä

  • Myynnin junailijat saavat optioita ja osinkoja hyvin tehdystä voitttoa tuottavasta työstä. Nyt täytyisi käyttää vierailevia asiantuntijoita poistamaan nuo maanpetturit maasta ja sen päältä!

    Äänestä

Sähköverkon myynnistä saa pomot muhkeat optiot.

Sama tilanne on Nesteoil tankkereiden myynnissä, siellä
vain on ELÄKE ILMARINEN ostajana ja Hyvä-Veli järjestö järkkää
itselleen muhkean potin. Herrat istuu siellä ristiin toistensa hallituksissa

Äänestä

Sijoittajat ei hyvän hyvyyttään rahojaan sähköverkkoihin laita.

Äänestä

Maantiet, rautatiet, sähköverkko. Ne ovat kansallisomaisuutta eikä mitään pörssileluja. AnttiKaikkonen oli oikeassa. Nyt valtion on suurimpana omistajana sanottava EI.

Äänestä

Myyköön pois vaan, ei enää jaksa kiinnostaa mitä täällä suomessa tapahtuu, meno on niin järjetöntä.

Vois laittaa hintalapun Suomellekkin. Myydään Suomi eniten tarjoavalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


persnettoa kirjoitti:

http://www.hs.fi/talous/Reuters Fortum myy Suomen sähkönsiirtoverkkonsa yli kahdella miljardilla eurolla/a1386739937860?ref=hs-art-new-1
Ulkomaisille sijoitusyhtiöille menee. Saa nähdä mitä tietää sähkön hinnalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu