Parikymmentä rekkaa on jumissa Ristijärvellä Kainuussa. Rekat eivät pääse eteenpäin liukkaalla ja mäkisellä tiellä, kerrotaan Liikenneviraston tieliikennekeskuksesta.
Tie 89 vie Vartiuksen raja-asemalle. Vaikeudet alkoivat kello 18:n jälkeen. Toinen ajokaista on vapaana liikenteelle.
HS.FI
Tie 89 vie Vartiuksen raja-asemalle. Vaikeudet alkoivat kello 18:n jälkeen. Toinen ajokaista on vapaana liikenteelle.
HS.FI
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jaa.
Mikä mättää? Täällä " stadissa " on 5C eikä täällä ole rekkoja mäessä!
Pitäs nastarenkailla rouhia tiet kuntoon kitkarenkailijoille.
Ei raskaassakalustossa käytetä kitkarenkaita. Niissä pyörii nastattomat talvirenkaat jotka eivät ole siis ssamt kuin kitkarenkaat!
Suolaa ei tarvita, eikä nastoja, hiekasta puhumattakaan.
Kyllä kitkarenkailla pärjää kelillä kuin kelillä. Henkilöautolla ajavat kitkarenkaalliset eivät osaa ajatella omaa nenäänsä pitemmälle.
Mitä ihmettä? Kyllä kitkarenkailla pärjää. Ja nastarenkailla. Kumpikaan ei tarvitse suolaa.
Suolaa tarvitsee tuo raskas liikenne. Tästä johtuen siirtyminen nastoista kitkoihin ei mahdollistaisi suolauksen lopettamista.
Miten paljon sulla kokemusta raskaallakalustolla ajamisesta? Aattelin vaan kun mulla on 41 vuotta takana erilaisilla yhdistelmillä ja yhdenkäden sormilla on laskettavissa ne kerrat milloin suolaa rattaiden alle olisin tarvinnut. Taidat puhua poju asioista mistä eg mitään tiedä.
Samanlaiset on kokemukset. Kyllä nämä isot pojat normaalilla talvikelillä uskaltavat ajaa sen minkä henkilöautollakaan on lupa. Tosin eilen ja toissapäivänä täällä keskisessä Suomessa olikin sivuteillä ja kaduilla harvinaisen liukasta, kun pari päivää reilulla plussalla sulatti polanteet vesijääksi. Eihän siinä ilman nastoja tule toimeen, kun ei jalkamieskään pysy pystyssä. Mutta ei tällaista keliä kovin usein ole.
Minulla on vajaat kaksikymmentä vuotta kokemusta raskaankaluston *mukana* ajamisesta. Olen muutaman kerran tänä aikana nähnyt rekan, joka seisoo pääväylällä (yleensä Kehä I:llä) pääsemättä liikkeelle, koska on liian liukasta. En ole koskaan nähnyt henkilöautoa samassa tilanteessa.
Henkilöautot eivät tarvitse suolaa. Emme edes me kitkarenkailla ajavat (melkein paremmin pitää jäällä kuin suolasohjossa). Raskas kalusto kuitenkin tarvitsee. Ehkä et sinä, mutta ehkä kaikilla muilla ei ole yhtä hyviä talvirenkaita autssaan kuin sinulla?
Hyvin tuli nastoitta toimeen. Liukasta tietysti oli, mutta niinpä se näytti olevan nastakuskeillakin.
Moottoritiellä oli ikävämpi ajella. Suolaa levitetty tonnimitalla ja näkyvyys sen mukainen...
Jollain Kehällä saattaa raskasajoneuvo jäädä mäkeen jos siihen on joutunut esim. pysähtymään. Raskasajoneuvo voi myös jäädä jumiin liukkaalla alustalla jos se joutuu seisomaan muutaman minuutin paikallaan jolloin lämpimät renkaat sulattaa "kuopan" jokaisen renkaan alle mutta miksi ihmeessä suolaa levitetään tasaisille valtateille ja motareille muka raskaankaluston takia? Eihän ne liikkeellä ollessaan sutimaan jää! Muutaman kerran olen ajanut niin liukkaalla kelillä että 80km/h vauhdissa täydellä kuormalla kaasua vähän painaessani on vetopyörät lyöneet tyhjää ja silloin on ollut vaikea pysyä pystyssä ajoradalla edes jalan! JOS raskaskalusto on se minkä takia teitä suolataan niin miksi ihmeessä sitä levitetään muualle kuin mäkiin? Eiköhän suolaus ole kuitenkin vain sen takia ettei henkilöautot "tuntemattomasta syystä" lähde pyörimään liukkalla kun sarvet päässä ajava keskivertoa parempi mieskuljettaja ulosmittaa oman ajotaitonsa kiireessä ja maantieraivossa kun ohi on päästävä hinnalla millä hyvänsä että pääsisi perille pari minuuttia aikaisemmin.
tot puhut,tietä ei suolata rekkoja varten vaan ha kuskeja,hyvä näin muuten vakuutusmaksut nousis pilviin!
No jokatapauksessa, silloin kun joutuu jäämään täällä itä-Suomen ja Kainuun alueiden mäkisillä alueilla tienposkeen odottelemaan suolausta tai hiekotusta ja usein myös aurausta, niin olisihan se mukava, jos autossa olisi sisällä edes kunnon tilat joissa aikaa viettäisi. En voi kuin ihailla noita Amerikan rekkaolohuoneita, joissa tilat riittää vaikka pidemmäksikin aikaa. Minä en laittaisi vastaan yhtään, jos laki sallisi näillä kuormilla vielä paremmat tilat kuskeille. Olisihan se mukavampi viettää pakolliset tauotkin autossa eikä viikotkaan tuntuisi niin vaikeilta. Jos autojen koreihin saisi edes metrin lisää pituutta, niin se riittäisi lisäämään viihtyvyyttä ja normaalin selkävammaisen rekkakuskin liikkumista autossa.
Jos tulee metri lisää niin se käytetään siihen että saat kaksi eurolavaa lisää kuormaan mutta hytti on silti pieni!
Katsos liikenneministeri ei nuku autossa eikä isot yritykset välitä missä nukut kunhan viet mahdollisiman paljon tavaraa paikasta A paikkaan B ja mielummin ilmatteeksi!
Mikään laki ei kiellä tekemästä kuorma-autojen hyteistä isompia. Isompi hytti vaan vie kuormatilasta suuremman osan joten hyötykuorma pienenee ja tietysti omapainokin kasvaa jonk8 verran.
Niin, mutta sanoinkin, että näilläkuormilla paremmat tilat kuskeille. En tiedä täytyisikö tierakentajien tehdä paljon muutoksia risteyksiin tai montako rekkapaikkaa laivoilta menetettäisiin tuon lakimuutoksen sallimien metrin pidempien autojen takia, mutta kyllähän kuljettajienkin hyvinvointiin ja viihtyvyyteen olisi satsattava muiden alojen tavoin. Ja olisihan sillä varmasti merkitystä uusien kuljettajien saatavuuteen alalle, jos työpaikat olisi parempia. En usko, että tuo 1metri olisi edes mikään haaste yhteiskunnalle jos vain tahtoa olisi päättäjillä yhtään heille täysin vieraalle alalle. Auton valmistajilla ei lakimuutos olisi varmaankaan ongelma, vaan päinvastoin, heillä saattaisi pari-kolme vuotta olla yhtä juhlaa kaikkien ostaessa itselleen ja kuljettajilleen työviihtyvyyttä.
Ne siellä eduskunnassa miettivät vain omaa viihtyvyyttään. Uusien 150e maksavien torkkupeitteiden hankinnat ovat siellä jo varmaankin allekirjoitusta vailla, ovathan ne peitot jo n.1,5 vuotta vanhoja.
Kyllä yhdistelmien mittoja muutellaan pituuksia ja kantavuuksia lisäten nytkin tavaran omistajan ja ostajan hyödyksi lakimuutoksia tehden, mutta siinäkään ei taaskaan ajatella millään tavalla kuljetusyritysten voittoja tai kuskien viihtyvyyttä mitenkään. Kuskeille aiheutetaan taas vain enemmän vastuuta ja vaivaa ja kuljetusyrittäjille kaadetaan kulut. Kuljetusyrittäjien on vain omalla kustannuksellaan parannettava toisten yritysten voittoja. Vittu mitä paskaa taas. Mielestäni asia vaatisi Ranskisten keinoja, eli rekat vain poikittain väylille.