kasalainen taksissa

Haluaisin ns.keva taksien rinnalle ms
kansalaistaksit, hintataso ja auton merkki sopisi paremmin meille tavallisille kansalaisille tulotasottaan taksikuskien / renkien ja muuiden normi kansalaisten lompsalle. Kansalais taksi ei saisi ottaakyytiim Kevan taikka eduskunnan tai johtaja tason ihmisiä epämukaville kakkaroileen, heitä varten säilytetään nykyinen mersuatmeija katseli ka monopoli hintoineen


näiden uusien kansalaistaksien olisi varmaan turvauduttava mainontaan ja hintakilpailuun toisin kun nyky tyylin muka yksityisyritäjät ilman kilpailua
36262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Niin eihän siinä mikään muuttuisi,
ainakaan kuljettaja / renkien suhteen samoja ns. Ulkomaalaisia tai ulkomaalistausyaisoakuljettajiahan he olisivat. Ahkeria ja joka lati tarpeen

Äänestä

Itse haluaisin kansalaisbaarin, jossa saisi tuopillisen järkevämpään hintaan. 2 euroa on mielestäni maksimi puolen litran tuopille, mutta monessa paikassa pyydetään jopa 4 euroa 0,4 litran tuopista. Siis euron per desi! Jumalauta kun kaupasta saa kaljaa 2 euroa litra ja se on jo jälleenmyyntihinta kuluttajille...

Äänestä
  • Noin ja kaikki baarin pitäjät. Ostavat aina kalleimmat baarijakkarat ja muutkin laitteet. Totta on että kalja on useissa baareissa ylihintaista. On myös baareja jossa on halvempaa. Seuraa ilmoittelua ja mainontaa jota useat baarinpijät harjoittavat. On myös tarjouksia ja monissa lähikuppiloissa ns. Pikkujoulut jolloin kaikki juomatvaki asiakkaille täysin ilmaisia, sis ilmaisia. Sitä on tosi yrittäjys.

    Äänestä

Niinpä niin....sehän on sama kun taksissa, että ne vehkeethän sen hinnan nostaa pilviin: jos on halpa jakkara baarissa, ni on varaa myydä halvemmalla se kaljakin.
Lapsikin tän ymmärtää. ..vai olikse niin, että lapsi ymmärtää asian näin..

Äänestä
  • tosiyrittäjä ei vissiin ymmärrä kustannusrakenteesta mitään.

    kannattaisi opetella laskemaan, asioita oikein

    Äänestä

Terppa.
Kansalaistaksi on jo keksitty, käytä sitä:
bussi, juna, ratikka tai metro. Halpaa ja hyvää kyytiä.
Jos noihin ei ole varaa, polje pyörällä.

Äänestä

Jahas, jälleen kerran tätä. Mutta tähän paikkaan onkin hyvä linkittää blogikirjoitus jonka löysin netistä.

http://taksissa.vuodatus.net/lue/2008/07/mista-taksa-muodostuu

Hieman lyhenneltynä:

"Moni on ulkomailla käydessään ajanut pienikokoisella räppänätaksilla, jonka kyyti on kaiken lisäksi ollut halpaa. Tästä monesti jää sellainen kuvitelma, että kyyti maassa oli halpaa siksi, että auto oli pieni. Suomeen tultua taksissa sitten jumaloidaan kyseisen puoliksi kehitysmaan asemassa olevan maan halpoja taksoja ja vaaditaan Suomeenkin pienempiä ja halvempia autoja, jotta taksat laskisivat.

Kun kysyn, paljonko asiakkaat luulisivat taksikyydin maksimissaan halpenevan, jos auto olisikin pieni ja halpa, asiakkaiden arvailut vaihtelevat 15-50% välillä. Vertailukohdaksi otetaan se, että auto olisikin nykyisen E-Mersun sijaan täysin ilmainen.

Totuus yleensä mykistää. Jotkut eivät sitä meinaa uskoa, mutta kun taskulaskimen kanssa tämän näyttää, niin yleensä ilmeet vakavoituvat. Täysin ilmainen auto laskisi taksaa noin 6%.

Jos et usko, laske itse. Jokainen auton ostanut tietää, ettei auton hankintahinta ole se ratkaiseva, vaan väliraha. Jos Eemeliä uuteen vaihdettaessa pessimistinen väliraha on 30 000€ ja kolmessa vuodessa kilometrejä on kertynyt 400 000, tulee auton hinnaksi per kilometri 0,075€. Auto tienaa bruttona noin 1,2€/km. 0,075€ on tuosta summasta noin 5,7%. Optimistinen väliraha on 20 000€, jolloin pääsemme lukuun 4 %. Keskimäärin ehkä noin 5%.

Taksan kulurakenne on ymmärtääkseni suurin piirtein seuraavanlainen:
- Arvonlisävero 8%
- Kuljettajasta aiheutuvat kulut (palkka, työeläkemaksu, sosiaaliturvamaksu, tapaturmavakuutusmaksu, työttömyysvakuutusmaksu ja ryhmähenkivakuutusmaksu) noin reilu puolet alv 0%-kassasta, eli kokonaisuudesta 43%
- Polttoaineet ja kaikki autoon liittyvät kulut (auto, renkaat, vakuutukset, korjaukset...) 16,5%.

Yhteensä 67,5%. Yrittäjälle jää siis 32,5%, josta verojen maksamisen jälkeen jää ehkä noin 22%.

Kaiken kaikkiaan valtiolle menee erilaisina veroina ja maksuina noin 32% ja vakuutusyhtiölle 11%. Eli jos maksat taksikuskille 10€, menee siitä:

valtiolle 3,20€
vakuutusyhtiölle 1,10€
kuljettajalle 2,50€
isännälle 1,90€

Jäljelle jäänyt 1,30€ menee sitten auton ylläpitoon, josta 60 snt on Mersu-lisää. Huom! Verot palkoista, polttoaineista ym. sekä vakuutusyhtiölle menevät vakuutusmaksut on siirretty kaikkinensa kohtiin "valtiolle" ja "vakuutusyhtiölle".

Kun nyt sitten mietit mahdollisen "vapaan kilpailun" vaikutuksia taksitaksoihin, julistanet, että pelivaraa hintojen tiputtamiseen voisi olla palkoissa. Tosin muistetaanpa tämä: Kuljettaja ei aja, ellei hän saa työstään kunnon korvausta - jos tulotaso laskee, hän vaihtaa duunia. Isännän taasen ei kannata ajattaa taksia rengillä, jos hän itse ei tienaa siitä. Jos isäntä ajaa yksin ilman renkejä, voisi hän ehkä pudottaa taksaa tuon 1,90€. Hänen tulotasonsa putoaisi nykyisestä huomattavasti - rengin tasolle, joten taksan pudottaminen ei varmastikaan olisi mieluista. Jos hänellä on aikaisemmin ollut useampia autoja, tulotaso tippuu vieläkin enemmän. Anyway, renkien katoamisesta seuraisi se, ettei takseja olisi liikenteessä kuin ehkä noin puolet siitä määrästä kuin nyt. Isäntä ei voi ajaa vuorokauden ympäri, vaan taksi olisi ajossa vain noin 10h vuorokaudessa. Jokainen rengitön taksi aiheuttaisi noin 12h tunnin mittaisen autovajeen taksiliikenteeseen.

Äänestä
  • Olen itse noi madonluvut tänne laittanut muutaman kerran. Palaute aina sama: hiljaisuus. Ja sitten hetken päästä sama laulu alkaa uudestaan "Jos ois halvempii autoi blaa blaa .."
    Puupäitä nousee aina uusia, mutta kiitos asiallisesta kirjoituksesta

    Äänestä

.....jatko

Nyt sitten vielä muistetaan, etteivät taksiautoilijat aja taksia rakkaudesta kuljetteluun, vaan ansaitakseen rahaa. Herää kysymys, miksi joku haluaisi ehdoin tahdoin tunkea alalle, jossa alkupääoman tarve on suuri ja tulotaso sitä surkeampi, mitä enemmän yrittäjiä olisi kakkua jakamassa? Mistä ne kaikki "vapaan kilpailun" innoittamat uudet taksiautoilijat ilmestyisivät?

Yrittäjä ehkä ylipäätään miettisi vakavasti, että kannattaako tällainen vähätuottoinen riskinotto ja laittaisi kenties pillit pussiin.

Hintoja voisi teoreettisesti alentaa siinä tapauksessa, että takseja olisi liikenteessä niin vähän, että ne tienaisivat vuorokauden ajasta riippumatta yhtä paljon kuin lauantaiyönä. Tämä tosin on vain teoreettista, koska arkena ja päiväsaikaan muun liikenteen hidastaessa etenemistä vastaaviin tuntiansioihin ei ole mahdollista päästä. Toisaalta, vain tyhmä yrittäjä ajaisi halvemmalla, jos kysyntä ylittäisi jatkuvasti tarjonnan.

Taksiyrittäjyys kiinnostaisi "vapaan kilpailun" tilanteessa vain siinä tapauksessa, että tällä keinolla voisi omaa tulotasoaan nostaa nykyisestä. Kuvitelma siitä, että kilpailun vapautuessa maan koloista löytyisi useita satoja innokkaita, jotka eivät aikaisemmin ole ajaneet taksia, mutta jotka nyt - kilpailun kiristyessä ja taksojen laskiessa - kokisivat elämäntehtäväkseen ajaa v***uilevia humalaisia ympäri pääkaupunkiseutua, ja jotka lisäksi löytäisivät hankkimiinsa useisiin satoihin autoihin kaksinkertaisen määrän uusia innokkaita renkejä, on kyllä niin tarunomainen, ettei sellaista osaisi kuvitella edes J. R. R. Tolkien. Tai ainakin siitä joutuisi tekemään vähintään kolmiosaisen elokuvaeepoksen.

Onneksemme yhteiskunta on päättänyt järjestää systeemin, jossa taataan, että kansalaisilla on mahdollisuus taksipalveluihin ympärivuorokautisesti ja maanlaajuisesti. Systeemi mahdollistaa sen, että on vakinaisia ja täysipäiväistä yrittäjiä, joille on mahdollista ylläpitää teknisesti laadukasta taksipalvelua ja samalla hankkia itselle kohtuullinen elintaso, ja lisäksi työllistää yksi tai useampia henkilöitä osa- tai kokoaikaisesti.

Taksien ylitarjonnasta ja sen seurauksista on jo kokemusta Suomessakin. 30-luvun laman tullessa taksialalla oli suurta ylitarjontaa. Tämä johtui toisaalta siitä, että liikennelupia jaettiin rajoittamattomasti ja toisaalta autoliikkeiden kovasta kilpailusta. Taksin sai alleen jopa ilman käsirahaa. Ylitarjonnasta johtuen toimeentulo heikkeni ja lisätienestiä alettiin hankkimaan viinanmyynnillä. Tämä heikensi taksien mainetta ja niistä tuli osa viinantrokausrikollisuutta. Ongelman ratkaisemiseksi taksiluvat tehtiin tarveharkintaisiksi vuodesta 1938 alkaen.

Sitä aina kysytään, että jos kerran taksat nousisivat kilpailun vapautuessa, mikseivät sitten taksikuskit ole siitä innoissaan? Ehkä siksi, että taksiautoilijatkin käyttävät taksia joskus, ja kilpailun vapauttaminen muuttaisi nykyisin hyvin toimivan taksitilausjärjestelmän kaaokseksi. Kaaosmainen systeemi olisi myös hyvin raskas ja stressaava. Ja kerran vapauduttuaan järjestelmällä ei olisi enää paluuta takaisin. Muiden maiden esimerkki on osoittanut, ettei tällaisesta systeemistä ole loppujen lopuksi kenellekään hyötyä.

Äänestä
  • " Ja kerran vapauduttuaan järjestelmällä ei olisi enää paluuta takaisin. Muiden maiden esimerkki on osoittanut, ettei tällaisesta systeemistä ole loppujen lopuksi kenellekään hyötyä. "

    Tuoltahan länsinaapurista vapauden näkee, hinnat on nousseet vapaana aikana tosi paljon. Nykyään pitää taksiin mennessä Tukholmassa katsoa tarkkaan minkä yhtiön auto on, tai sitten täytyy osata lukea sivuikkunan tarraa ja myös ymmärtää se.

    Äänestä

  • Tarra-autot kirjoitti:

    " Ja kerran vapauduttuaan järjestelmällä ei olisi enää paluuta takaisin. Muiden maiden esimerkki on osoittanut, ettei tällaisesta systeemistä ole loppujen lopuksi kenellekään hyötyä. "

    Tuoltahan länsinaapurista vapauden näkee, hinnat on nousseet vapaana aikana tosi paljon. Nykyään pitää taksiin mennessä Tukholmassa katsoa tarkkaan minkä yhtiön auto on, tai sitten täytyy osata lukea sivuikkunan tarraa ja myös ymmärtää se.

    Maailmassa on muitakin maita kuin ruotsi.. Toimii se useassa maassa!

    Äänestä

  • Te ootte vajaita kirjoitti:

    Maailmassa on muitakin maita kuin ruotsi.. Toimii se useassa maassa!

    No miten toimii Virossa, tuolla eteläisessä naapurissa?

    Äänestä

  • Te ootte vajaita kirjoitti:

    Maailmassa on muitakin maita kuin ruotsi.. Toimii se useassa maassa!

    " Toimii se useassa maassa! "
    Niin toimii. Saksassa, Itävallassa, Ranskassa, Belgiassa ( You Name It ) on ihan samanlainen järjestelmä kuin meillä. Taksissa on mittari ja sen mukaan mennään.

    Äänestä

Te ootte vajaita

"Maailmassa on muitakin maita kuin ruotsi.. Toimii se useassa maassa! "

Väittää saa, mutta väitteellä ei ole minkäänlaista totuusarvoa jos ei ole perusteita väitteelle.

Jos väitteesi oli vain että maailmassa on muitakin maita kuin ruotsi, niin minäkin tiedän tuon, mutta loppuväitteesi ....
kaipaa perusteluja

Äänestä
  • Sellainen alle 1€/ km ja varmaan kyytiä riittäisi, ilma perusmaksu ja.
    nythän kyydin hinta on sopiva vain Kevan johtajille ja muille ökyilijöille.
    tuskin kaupan kassa tai taksi renginpalkalla paljon takapenkillä istutaan auton liikkuessa

    Äänestä

  • Sellainen alle 1€/ km ja varmaan kyytiä riittäisi, ilma perusmaksu ja.
    nythän kyydin hinta on sopiva vain Kevan johtajille ja muille ökyilijöille.
    tuskin kaupan kassa tai taksi renginpalkalla paljon takapenkillä istutaan auton liikkuessa

    Äänestä

  • ökytaksat kirjoitti:

    Sellainen alle 1€/ km ja varmaan kyytiä riittäisi, ilma perusmaksu ja.
    nythän kyydin hinta on sopiva vain Kevan johtajille ja muille ökyilijöille.
    tuskin kaupan kassa tai taksi renginpalkalla paljon takapenkillä istutaan auton liikkuessa

    Jos taksit myisivät viina siis laillisesti, ja saisivat määrätä hinnan kustannus perusteisesti, maksaisi vina. Litra noin 350 €. Plus kirkkaus maksu 80€ jotta kaikki kulut saataisiin poistoihin

    Äänestä

  • "Jos väitteesi oli vain että maailmassa on muitakin maita kuin ruotsi, niin minäkin tiedän tuon, mutta loppuväitteesi ....kaipaa perusteluja"

    Taitaa tämän asian kanssa käydä kuten blogikirjoituksen madonlukujenkin kanssa: Hiljaisuus.

    Ei kukaan tule kertomaan, miten Belgialaiset taksit toimivat. Tai Sveitsiläiset. Mutta kiva on huudella että "toimii useassa maassa paremmin". Koskaan erittelemättä mitä ne "muut maat" ovat ja vaikkapa suhteuttaisi vertailun ostovoimakorjattuun bruttokansantuotteeseen.

    Äänestä

  • .................. kirjoitti:

    "Jos väitteesi oli vain että maailmassa on muitakin maita kuin ruotsi, niin minäkin tiedän tuon, mutta loppuväitteesi ....kaipaa perusteluja"

    Taitaa tämän asian kanssa käydä kuten blogikirjoituksen madonlukujenkin kanssa: Hiljaisuus.

    Ei kukaan tule kertomaan, miten Belgialaiset taksit toimivat. Tai Sveitsiläiset. Mutta kiva on huudella että "toimii useassa maassa paremmin". Koskaan erittelemättä mitä ne "muut maat" ovat ja vaikkapa suhteuttaisi vertailun ostovoimakorjattuun bruttokansantuotteeseen.

    Mites olis esim.britit bensa/nafta sama hinta vakuutus kalliimpi ja taksat takseissa pienempi? Hyvin tuntuu toimivan tosin ei siellä ajella uusilla mersuilla mutta matka sujuu pubista kotiin ihan yhtä hyvin. Siellä tosin ei isäntä ajata renkejä eikä yritä riisto hinnoilla elättää puolts sukua. Älkääkä viitsikö etsiä niitä mustien taksien hintoja koska ne tiedetään olevan kalliimpia.

    Äänestä

  • vbkk kirjoitti:

    Mites olis esim.britit bensa/nafta sama hinta vakuutus kalliimpi ja taksat takseissa pienempi? Hyvin tuntuu toimivan tosin ei siellä ajella uusilla mersuilla mutta matka sujuu pubista kotiin ihan yhtä hyvin. Siellä tosin ei isäntä ajata renkejä eikä yritä riisto hinnoilla elättää puolts sukua. Älkääkä viitsikö etsiä niitä mustien taksien hintoja koska ne tiedetään olevan kalliimpia.

    Mikä se aina hiertää.Suosittelen yrittäjäksi aloittamista,,,loppuu kateus.

    Äänestä

  • vbkk kirjoitti:

    Mites olis esim.britit bensa/nafta sama hinta vakuutus kalliimpi ja taksat takseissa pienempi? Hyvin tuntuu toimivan tosin ei siellä ajella uusilla mersuilla mutta matka sujuu pubista kotiin ihan yhtä hyvin. Siellä tosin ei isäntä ajata renkejä eikä yritä riisto hinnoilla elättää puolts sukua. Älkääkä viitsikö etsiä niitä mustien taksien hintoja koska ne tiedetään olevan kalliimpia.

    Kerro missä päin Brittiä on halvempi taksin käyttö kuin Suomessa.

    Äänestä

  • tilaan taksi sieltä kirjoitti:

    Kerro missä päin Brittiä on halvempi taksin käyttö kuin Suomessa.

    Olis kiva yrittää jos Kovanen ja kaverit ei sais kaikkia lupia. Kummallisesti niitä lupia ei vapaassa yritys maailmassa suomessa vaan ole eikä saa.

    Äänestä

  • tilaan taksi sieltä kirjoitti:

    Kerro missä päin Brittiä on halvempi taksin käyttö kuin Suomessa.

    Lontoota lukuunottamatta lähes kaikkialla on MAHDOLLISUUS saada halvempi kyyti kuin Suomessa. Suomessa se mahdollisuus on torpeedoitu.

    Äänestä

takseja on paljon, saa myös lennosta ja on huomattavasti halvempia kuin Suomessa?

Äänestä
  • Hol ! Autokanta, siis takseissa aivankelvotonta, ovet tuskin pysyy kiinni, jotain peugeotteja , ja vanhoja mersuja.kuskitkin jotainulkomaan pellejä.kaikki eivät osaa englantia, saati sitten somaliaa. Siis soomea, onhan suomi puhutumpi kieli kuin espanjooles. Muutso graatzie.

    Äänestä

  • Miksi Espanjassa on palkkataso paljon pienempi kuin Suomessa?
    Miksi Espanjassa taksi on paljon halvempi kuin Suomessa?

    Äänestä

  • oiga porfafoor kirjoitti:

    Hol ! Autokanta, siis takseissa aivankelvotonta, ovet tuskin pysyy kiinni, jotain peugeotteja , ja vanhoja mersuja.kuskitkin jotainulkomaan pellejä.kaikki eivät osaa englantia, saati sitten somaliaa. Siis soomea, onhan suomi puhutumpi kieli kuin espanjooles. Muutso graatzie.

    Ovet on aina pysyneet kiinni eikä Suomessakaan aina kuski osaa edes suomea! Jos kuski on suomalainen ei sitä muiden vähättelyä ja pätemistä jaksa kukaan kuunnella yli-ihmisiä kun ovat! Itselleni kyllä kelpaisi halpa peugeot kyyti!

    Äänestä

  • 9+5 kirjoitti:

    Miksi Espanjassa on palkkataso paljon pienempi kuin Suomessa?
    Miksi Espanjassa taksi on paljon halvempi kuin Suomessa?

    Espanjassa on työttömyys suuri mutta palkkataso korkea. Jopa kaupungin virkamiehet tienaavat hyvin! Ei espanja mikään kehitysmaa!!!

    Äänestä

  • Väärässä olet! kirjoitti:

    Espanjassa on työttömyys suuri mutta palkkataso korkea. Jopa kaupungin virkamiehet tienaavat hyvin! Ei espanja mikään kehitysmaa!!!

    Ei ole kehitysmaa, ei, mutta siellä keskipalkka kk nettona 1549 euroa kun meillä se on 2321 euroa, ja bruttona 1946 euroa kun meillä se on 3190 euroa.

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_in_Europe_by_monthly_average_wage

    Äänestä

Leipokaa pipari ja menkää bussilla !
Tiistaina piparilla bussiin ilmaiseksi - ihan mikä tahansa pipari ei kuitenkaan kelpaa.

Äänestä

Sellainen alle 1€/ km ja varmaan kyytiä riittäisi, ilma perusmaksu ja.
nythän kyydin hinta on sopiva vain Kevan johtajille ja muille ökyilijöille.
tuskin kaupan kassa tai taksi renginpalkalla paljon t
akspekillä istutaan auton liikkuessa

Äänestä
  • Paljonko maksaisit 20 km:n keikasta, jonka hinnaksi tulisi siis alle 20 euroa:
    - verot
    - yrittäjän eläkemaksut
    - polttoaine veroineen
    - keskuksen maksut
    - plus jotain muuta, kun en ole yrittäjä

    Jäiskö muuta kuin hyvä mieli?

    Ja takaisin sieltä 20 kilometrin päästä asiakkaiden luo, 40 km?

    Äänestä

  • 40 km on pitkä matka kirjoitti:

    Paljonko maksaisit 20 km:n keikasta, jonka hinnaksi tulisi siis alle 20 euroa:
    - verot
    - yrittäjän eläkemaksut
    - polttoaine veroineen
    - keskuksen maksut
    - plus jotain muuta, kun en ole yrittäjä

    Jäiskö muuta kuin hyvä mieli?

    Ja takaisin sieltä 20 kilometrin päästä asiakkaiden luo, 40 km?

    Paljos vähentelet tosta alv:tä? Vitun urpo ei sun alv:llä paljon huutelis. Sä maksat 10% alvia kun muut OIKEAT yrittäjät maksaa 24. Vittu te olette kuvottavia loisia.

    Äänestä

Valitettavasti moni kuvittelee että taksissa ei ole mitään oheiskuluja, tai että myös kuljettaja oli se sitten renki tai isäntä tarvitsee myös jonkinlaisen palkan.

Moni työssäkäyvä ei ymmärrä paljonko hän todellisuudessa maksaa todellisuudessa työnantajalleen. Palkka, palkansivukulut, työssä tarvittavat koneet, vakuutukset, työpaikka, työpaikansähkö, lämmitys....kyllä siitä kuluja tulee melkoisesti, samoin on taksilla myös kuluja, joita monikaan ei osaa ajatella.

Lisäksi taksikin on yritystoimintaa, jonka olisi oltava kannattavaa toimintaa, eikä kuljettaa "harrastusmielessä" ravintolassa viimeiset rahansa tuhlanneet kotiin.
Onneksi noita "perseaukisia" tämän ketjun aloittajan tyyppisiä ihmisiä on harvassa. Kyllä ihmiset ovat nykyään sen verran fiksuja että kotimatkarahat on varattu eikä niitä hukata mihinkään matkalla.

Tosiasia on että minäkin haluan vapautusta alalle, mikä mahdollistaa sen että hinnat saadaan vastaamaan TODELLISIA kuluja. Hinnat eivät missään muotoa tule vapautuksen myötä alenemaan, vaikka moni niin ajatteleekin.
Hinnoittelusta tulee vähän mutkikkaampi, Aloitusmaksu saattaisi tiettynä vuorokauden aikana olla luokkaa 30-50€, kilometri hinta vaihtelisi myös vuorokauden ajan mukaan. Sesonkiaikana huomattavasti kovemmat hinnat kuin nyt.....aivan samoin kuin lapin matkojen hinnoittelu, sesonkiaikana hinnat perustasoa huomattavasti korkeammat.

Äänestä
  • Ime nyt apina penaaliis. Vittu että sä kuvittelet vähän liikoja noilla sun summillas ja alotusmaksuilla. Vapautetaan vaan niin noilla hinnoilla saat ajella yksin sossun luukulle.

    Äänestä

  • ghkj kirjoitti:

    Ime nyt apina penaaliis. Vittu että sä kuvittelet vähän liikoja noilla sun summillas ja alotusmaksuilla. Vapautetaan vaan niin noilla hinnoilla saat ajella yksin sossun luukulle.

    No toiset hakee jo nyt sieltä....
    ehkeivät anna taksirahaa sulle...

    No jokainen tyylillään,
    tulevaisuus näyttää missä ja mihin mennään....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kansalaishintaimen taksi kirjoitti:

Haluaisin ns.keva taksien rinnalle ms
kansalaistaksit, hintataso ja auton merkki sopisi paremmin meille tavallisille kansalaisille tulotasottaan taksikuskien / renkien ja muuiden normi kansalaisten lompsalle. Kansalais taksi ei saisi ottaakyytiim Kevan taikka eduskunnan tai johtaja tason ihmisiä epämukaville kakkaroileen, heitä varten säilytetään nykyinen mersuatmeija katseli ka monopoli hintoineen


näiden uusien kansalaistaksien olisi varmaan turvauduttava mainontaan ja hintakilpailuun toisin kun nyky tyylin muka yksityisyritäjät ilman kilpailua

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu