Valtion turhat virastot leikkuriin!!

Miksi ihmeessä valtion tuhannet ns. suojatyöpaikat ja poliittiset palkintovirat saavat olla ilman leikkauksia, eikä edes viiden vuoden kuntaliitostyöpaikkasuojaa pureta???

Todella raukkaumaista Kokoomukselta, SDP:ltä ja vihr sekä vasemmistolta ja Keskustalta, etteivät nämä tee tai vaadi valtionvirkamiehiin ja turhia virastoja leikkaavia leikkauksia.

Vanhustenhoitoa ja nuorten koulutusta ollaan leikkaamassa surutta - törkeää!

http://www.kuntalehti.fi/Ajankohtaista/Kolumnit/2013/Sivut/valtio-saastaa-kuntalaisten-kustannuksella.aspx
11149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Paatoron hovi voi hyvin ja pysyy viroissaan - hyvävelisysteemi on niin syvällä ettei edes Päivi Räsänen voi sille mitään.

Paateron ylisuuri poliisijohto maksaa kymmeniä miljoonia ja toimii valtiovelalla...

www.velkakello.fi

Äänestä

Pitäisi ottaa oppia ruotsista jossa skatteverket hoitaa kaiken !

Äänestä

Muutama vuosi sitten piti Valtion Hallinnon kuluja leikata, mutta kävikin päin vastoin.
Minkähän takia?

Äänestä

Yökaudet istu hallitus, tulos vanhuksilta ja lapsiperheiltä leikattiin, kyllä turhia virkoja ja työpaikkoja olisi varaa leikata myös.

Äänestä
  • Kaiken huipuksi kansa äänestää joka kerta samat vanhat puolueet töppäämään Suomen asiat.

    www.velkakello.fi


    En todellaakaan pidä Ylen uutisia puoleettomina, ne ovat Kokoomuksen propaganda tiedouta ei enää puolueetonta asiaa, vaalipanelelit ovat niistä törkeämmästä päästä.

    Äänestä

  • saavat varmaan niin kovat ilta- ja yötyökorvaukset,ettei päivällä kannata
    "tehdä ja päättää"
    mitään ja se on lisäksi tehokkaamman kuulosta kansalle,kun yötä
    myöten ryyhälletään.
    on ne raukat tyhmiä ja sokeita,kukaan ei usko heihin pätkän vertaa,mutta ne vaan
    huohottaa kuin pösilön pakkomielle.

    Äänestä

tyhjäntoimittaja- ry:t ja järjestöt, jne...

mm.

diakonia-asiantuntijat, jotka neuvoo, neuvoo ja neuvoo, mutta raha-apua ei löydy koskaan köyhälle....vain neuvoja ja ohjeita...osoite aina sama lopulta: mene sossuun kerjäämään...

Äänestä

leikkureita,vain pillarit ja kaivinkoneet kelpaa.

Äänestä
  • bideen byroo haudattava ensimmäisenä.

    Äänestä

  • Hallitus ja jopa oppositio on hiljaa valtionvirkamiesten hurjasta määrästä.

    Edes poliisijohdon ylisuurta laumaa ei saatu edes puolitettua jotkain 10 %:sta puhuttiin, mutta sekin on varmaan vain ajanpeluuta ja luonnollista poistumaa?

    Jos maksetaan 250 000 000 turhia poliisijohdon palkkoja 4 vuoden ajan se tekee 1 miljardin!!!

    Brysselin virkamiehet tulee maksamaan älyttömästi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RaukkamainenHallitus kirjoitti:

Miksi ihmeessä valtion tuhannet ns. suojatyöpaikat ja poliittiset palkintovirat saavat olla ilman leikkauksia, eikä edes viiden vuoden kuntaliitostyöpaikkasuojaa pureta???

Todella raukkaumaista Kokoomukselta, SDP:ltä ja vihr sekä vasemmistolta ja Keskustalta, etteivät nämä tee tai vaadi valtionvirkamiehiin ja turhia virastoja leikkaavia leikkauksia.

Vanhustenhoitoa ja nuorten koulutusta ollaan leikkaamassa surutta - törkeää!

http://www.kuntalehti.fi/Ajankohtaista/Kolumnit/2013/Sivut/valtio-saastaa-kuntalaisten-kustannuksella.aspx

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu