Miksi olemme uskon varasa?

Koska täällä keskustellaan Jumalan olemassaolosta, saattaa kiinnostaa tämä ote osin muutettuna Mike Ashin kirjasta:

Filosofi ja teologi John Hick väittää, että jotta voisimme saada hengellisen vapauden – vapaus valita – Jumala loi ”episteemisen etäisyyden” Hänen ja
ihmiskunnan välillä. Episteeminen viittaa tietoon; täten ”epistemic distance”
Jumalan ja ihmiskunnan välillä tarkoittaa, että emme voi ainoastaan maallisten todisteiden avulla varmasti tietää, että Jumala on olemassa. Jos tietäisimme varmasti, että Jumala on olemassa, meitä ei voitaisi koetella, emmekä pystyisi kehittämään uskoa. Jos tietäisimme, seuraisimme suunnitelmaa, joka olisi samankaltainen kuin Saatanan ehdottama suunnitelmaa, joka oli pakottaa meidät kaikki takaisin Isän luokse.

Episteeminen (tiedollinen) etäisyys, selittää filosofi Dr. Joseph Lynch, ”on välttämätön, jotta ihmiset voisivat vapaasti tehdä erilaisia moraalisia valintoja ja vapaasti valita onko Jumala olemassa. Tämä ei saa olla liian selvää, mutta Hänen olemassaolonsa ei saisi olla täysin epätodennäköistäkään.” Mikäli ihmiskunnalla olisi täysin selviä maallisia näyttöjä Jumalan olemassaolosta, he eivät pystyisi vapaasti valitsemaan, hyväksyvätkö he vai eivät Jumalan. ”Olen vakuuttunut”, sanoo Givens, ”että on oltava syitä epäilyyn aivan, kuten on oltava syitä uskoon, jotta valinta todella olisi vapaa…”

Uskon mahdollisuuden tulisi ilmaantua henkilökohtaiseen horisonttiimme kuin paratiisin hedelmä arvioitavaksi eri mahdollisuuksia luovien vaihtoehtojen dynaamisen jännityksen välillä. Näyttää siltä, että ihmiselle aina annetaan tarpeeksi, jotta he voivat muodostaa joko elämää koskevan luotettavan vakaumuksen tai vähättelevän kieltämisen. Toisin sanoen meihin vaikutetaan henkilökohtaisten arvojen vetovoiman, kaipuumme, pelkojemme, mieltymystemme sekä egomme kautta. Se miten päätämme reagoida, on suora heijastus siitä, keitä me olemme ja mitä rakastamme. Siksi usko ja uskomisen valinta on lopullisessa vertailussa tekoja, joilla on positiivinen lataus ja joka on moraalisesti tärkeää.

Tästä aiheesta on keskustelu mormonismipalstalla.

1

187

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivan hyviä ajatuksia. Tapani1

      Pelko luo elämää. kirjailija Hotakainen (maanpäällinen elämä)
      Olettamukseni luo sekä syyn että seurauksen.
      Olemme tulleet pois oppimaan pelosta. Ihmeiden Oppikurssi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1749
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      480
      1319
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      88
      1173
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1098
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1083
    6. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      42
      1041
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      927
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      695
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      175
      694
    10. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      8
      687
    Aihe