Henkivakuutuksen irtisanominen

Poju

On tuollanen Sampo optimi (kaleva) henkivakuutus, joka vak.summa tällä hetk. noin 100 e vuodessa. On ollut voimassa kohta 25 vuotta varmaan
ja nyt irtisanoin ko. vakuutuksen. Yhtiöstä lupailivat jonkinmoista korvausta (takaisinostoarvo? takuusumma?), mutta eivät voineet puhelimessa sanoa minkä verran ko summa on. Onko ketään muu irtisanonut
näitä ja onko tullut rahaa palautukseen ja onko tuo sumam tämmöses tapayukses muutamia kymppejä vai peräti satoja eegoja?

4

13356

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Törmännyt

      Muutamia satoja euroja nuo usein ovat. Erilaiset yhdistelmävakuutukset sitten ovat sellaisia joista voi tulla vähän enemmänkin. Kokonaisuutena kuitenkin voi sanoa että mitä enemmän saa, sitä tärkeämpi vakuutus on usein kyseessä. Itse esim. kerran huvikseen kyselin niin yhdestä henki hoitokuluvakuutuksesta olisi saanut pyöreästi 1000 euroakin. Muut liikkuivat pienissä muutamissa sadoissa euroissa.

      Tosin henkivakuutus tietenkin on vähän sellainen että kaksipiippuinen juttu, piruako niitä pitää jos ei todellakaan halua kenellekään mitään jättää jälkeensä mutta sitten taas monissa vakuutuksissa saatta olla sellaisia kohtia joista hyötyy jo itsekin elinaikanaan jos antaa pitää voimassa. Kannattaa aina tarkoin ainakin tarkistaa mitä on irtisanomassa ja vähän pohtia onko joku olematon muutama satanen sen arvoista useinkaan että joskus voisi kyseistä vakuutusta tarvita. Esim. erilaisia hoitokuluja ja sairausvakuutuksia ei koskaan kannata alkaa irtisanomaan jos ei sitten ole mitään vastaavia olemassa.

      • vakuutusalalla

        Älä suin päin lopeta vakuutusta,voi olla että vakuutus tuo sinulle etuja, jotka ovat uusista vakuutuksista poistuneet.

        Satoja euroja ainakin siellä on edukses kertynyt.
        Vak.tietoja tälläisissä asioissa etenkään-ei kerrota puhelimitse,asiakkaan oman edun vuoksi. Poikkeuksia tässäkin, langan päässä olevasta riippuen.


    • moponen

      Jos vakuutus on pelkkä riskivakuutus, niin siinä ei välttämättä ole takaisinosto arvoa.
      Lähettävät kyllä takaisinarvo laskelma postitse jos pyydät.

    • säästäjä

      Näistä vanhoista kalevan vakuutuksista saa nykyäänkin mukavan n.5% nettotuoton,ilman veroja
      n.6.5-7.5% ja verot maksetaan vasta sitten kun
      vakuutus loppuu,itellä suunnilleen 20000e tilillä
      ja vuodessa tulee n.1000e korkoja,ihan hyvin nykyään .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      160
      3489
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2735
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2120
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      80
      1583
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe